خسارت 22 هزار میلیاردی کرونا به گردشگری

خسارت 22 هزار میلیاردی کرونا به گردشگری به گزارش برتریها روزنامه فرهیختگان در گزارشی آورده است: از سه ماه گذشته که صنعت گردشگری فعالیت خودرا باردیگر شروع کرده، حجم کمی از گردشگران برای اقامت خود بوم گردی ها را انتخاب نموده اند. علت اصلی این امر نیز کاهش فعالیت تورهای گردشگری ست، برای اینکه اغلب تورگردانان هم با کاهش مسافر مواجه بوده اند.


در ادامه این گزارش که در ۱۳ آذر انتشار یافته است، می خوانیم: بر طبق آمارهای رسمی، در ایران هزار و ۲۷۳ هتل دارای مجوز فعالیت می نمایند که سالانه حجم زیادی از مسافران و گردشگر های داخلی و خارجی را در خود اسکان می دهند و با شیوع ویروس کرونا اغلب مشاغل در کشورها دستخوش رکود و مشکلات شده اند. در این میان با کاهش کارهای مربوط به گردشگری در کشور، هتل ها نیز به یکی از زیانبارترین مراکز خدماتی تبدیل گشته اند. بطوریکه از اسفند ۹۸ تا آبان ۱۴۰۰ خسارتی بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان به آنها وارد شده است. در حقیقت با همه گیری ویروس کرونا و کاهش سفرها این اماکن خالی از مسافر شده اند و در وضعیت نامطلوبی قرار گرفته اند و از طرف دیگر با توجه به این که هزینه جاری هتل ها که شامل آب، برق، گاز، حقوق پرسنل و مالیات، جزء هزینه نگهداری محسوب می شوند؛ هزینه نگهداری مبلغ قابل توجهی است. بخش دیگر زیان ها، متوجه اقامتگاه های بوم گردی کشور بوده. فعالان این بخش می گویند تا حالا به سبب شیوع ویروس کرونا و تعطیلی های دستوری، حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از بوم گردی ها لطمه جدی دیده اند که اغلب متضرران افرادی هستند که فعالیت خودرا تازه آغاز نموده و در زمینه بوم گردی نوپا بوده اند.

تخفیف ۵۰ درصدی هم هتل ها را پر نکرد
مشکلات مراکز خدماتی و ازجمله هتل ها تا آنجایی پیش رفته که بر طبق اظهارات فعالان این بخش، حتی در بعضی زمان ها که کرونا در پایین ترین سطح خود قرار می گرفت و ممنوعیت برای سفر وجود نداشت و اجازه فعالیت ۵۰ درصدی به آنها داده می شد، اغلب هتل های از دو تا پنج ستاره برای مسافرانی که در هتل اقامت کنند، تخفیف های ۳۰ تا ۵۰ درصدی درنظر گرفته بودند اما بااین حال استقبال چندانی از طرف گردشگران نشد و همین مورد خسارت مالی قابل توجهی به این نوع از اقامتگاه ها وارد کرد. کمبود توریست در هتل ها سبب شد اغلب هتلداران برای کاهش زیان حاصل از این امر از حجم نیروی کاری خود کاسته و با کمترین ظرفیت کارکنان خود هتل خودرا اداره کنند تا بتوانند هزینه های جاری خودرا تا حد امکان کاهش دهند.
درخصوص میزان خسارت کرونا به هتل ها جمشید حمزه زاده، رییس جامعه هتلداران ایران به «فرهیختگان» اظهار داشت: «از زمان شروع کرونا تا حالا بیشترین لطمه را در صنعت گردشگری هتل ها دیده اند، برای اینکه اگر نگاهی به هزینه نگهداری آنها انداخته و محاسبه نماییم، متوجه خواهیم شد صاحبان این نوع از اقامتگاه ها نه فقط سودی را که در چندسال اخیر به سبب فعالیت در این عرصه به دست آورده بودند از دست داده اند، بلکه برخی برای تامین هزینه نگهداری هتل های خود مقروض نیز شده اند.»
وی اضافه کرد: «از اسفند ۹۸ تا اختتام آبان امسال هتل ها و مراکز اقامتی مجاز رسمی مانند مسافرخانه ها، هتل آپارتمان ها و... ۲۲ هزار میلیارد تومان زیان مالی داشته اند که برای جبران چنین زیانی تنها امید ما دوران پساکروناست.»

هتل هایی که به حراج گذاشته شده اند
حمزه زاده درباره تغییر کاربری هتل ها عنوان کرد: «تاکنون هتلی تغییر کاربری نداده است و شاید علت آن مراحل سخت تغییر کاربری باشد که افراد را از این کار منصرف می کند اما از شروع شیوع ویروس کرونا تا الان برخی هتلداران هتل های خودرا فروخته یا به دیگری واگذار کرده اند که آمار دقیق از این امر در اختیار هیچ ارگانی نیست. درواقع همیشه افرادی در این صنف بوده اند که هتل های خودرا به فروش می رساندند اما در این دوران حجم فروش هتل ها بالا رفته است.»
وی اظهار داشت: «ضریب اشغال هتل ها در دوران شیوع ویروس کرونا به شدت پایین بوده، بطوریکه در بهترین حالت (در دوران کاهش شیوع کووید-۱۹) بصورت میانگین ۱۰ درصد هتل ها اسکان مسافر داشته اند اما در سه ماه گذشته که ممنوعیت های سفر لغو شده، این رقم روند افزایش به خود گرفته و به حدود ۲۵ درصد رسیده است. بیشترین درصد اشغال هتل ها و مراکز اقامتی رسمی و دارای مجوز مربوط به شهرهای گردشگر پذیر هستند که بطور معمول گردشگران زیادی این مناطق را برای سفر انتخاب می کنند.»
بررسی ها نشان میدهد شیوع ویروس کووید-۱۹ از اسفند سال ۹۸ تاثیر قابل توجهی بر گردشگری ایران گذاشته است، بطوریکه تعداد توریستهایی که در هفت ماهه ابتدایی سال ۹۹ وارد کشورشده اند نسبت به مدت زمان مشابه در سال قبل ۹۴ درصد منفی بوده است. بوم گردی ها یکی از اقامتگاه هایی هستند که توریستهای خارجی از آن استقبال می کردند و تمایل به اقامت در آنها را داشتند اما با کاهش سفر این نوع از اقامتگاه های سنتی نیز لطمه جدی دیده اند. تعطیلی های دستوری سبب شدند که حتی توریستهای داخلی در دوران کرونا نتوانند از آنها برای اقامت استفاده کنند.
در کشور ما حدود سه هزار بوم گردی وجود داشتند که بر طبق اعلام وزارت گردشگری حدود دوهزار و ۷۰۰ واحد از این اقامتگاه ها مجوز خودرا دریافت کرده و مابقی در فرآیند تایید یا ثبت بوم گردی شان بودند.»
بوم گردی ها درواقع اقامتگاه هایی از خانه روستاییان هستند که مسافران با اقامت در آنها می توانند یک زندگی روستایی را تجربه کنند، به شکلی که در زمان اقامت خود با افراد خانوار روستایی به مشاغل روستایی همچون کشاورزی یا دامپروری می پردازند. همین طور با تجهیزات کم موجود در روستاها و خانه های روستایی زندگی می کنند اما متاسفانه امروزه برخی بوم گردی ها به اقامتگاه هایی تبدیل گشته اند که با وسایل و امکانات شهری تجهیز شده اند و خبری هم از تجربه زندگی روستایی برای گردشگران نیست.

۵۰ درصد بوم گردی ها از کرونا لطمه دیده اند
مازیار آل داوود، پدر بوم گردی ایران و رییس هیات مدیره جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی کشور درباره حجم اقامت در بوم گردی ها عنوان کرد: «حجم سفرها کمتر شده و اقامت در این نوع اقامتگاه ها سیر نزولی به خود گرفته است، بطوریکه تا سه ماه گذشته بصورت دستوری این اقامتگاه ها تعطیل بودند. تا حالا به سبب شیوع ویروس کرونا و تعطیلی های دستوری حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از بوم گردی ها لطمه جدی دیده اند که اغلب متضرران افرادی هستند که فعالیت خودرا تازه آغاز نموده اند و در زمینه بوم گردی نوپا بوده اند. تا حالا حدود ۲ درصد از این بوم گردی ها تعطیل شده یا تغییر کاربری داده اند و صاحبان آنها از حضور در این شغل صرفنظر کرده اند و در شغل دیگری مشغول به فعالیت شده اند.
اغلب افرادی که در بوم گردی ها فعالیت می نمایند روستانشینان هستند که شغل اصلی آنها در روستا کشاورزی و دامپروری است، بنا بر این با شیوع ویروس کرونا روستاییانی که قسمتی از خانه خودرا به اقامتگاه بوم گردی اختصاص داده بودند، لطمه جدی به معیشت و زندگی آنها وارد نشده و در مقابل افرادی که از شهرها به روستاها جهت تاسیس بوم گردی مراجعه نموده اند، بیشترین لطمه به آنها وارد شده است. حدودا ۳۰ تا ۴۰ درصد از صاحبان بوم گردی ها کسانی هستند که از شهرها به روستاها سفر و چنین اقامتگاهی را تاسیس کرده اند. گفتنی است از شروع شکل گیری این نوع اقامتگاه ها که مخصوص روستانشینان بود، قرار شد آنها را بعنوان یک شغل ثابت و اول در نظر نگیرند و تنها کمک معیشتی برایشان باشد.»

کاهش ۵۰ درصدی اقامت در بوم گردی ها
رئیس هیات مدیره جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی کشور گفت: «از سه ماه گذشته که صنعت گردشگری فعالیت خودرا باردیگر شروع کرده، حجم کمی از گردشگران برای اقامت خود بوم گردی ها را انتخاب نموده اند. علت اصلی این امر نیز کاهش فعالیت تورهای گردشگری ست، برای اینکه اغلب تورگردانان هم با کاهش مسافر مواجه بوده اند و مسافران کمتری را به روستاها و مناطق بکر می آورند تا در این اماکن اقامت کنند.»
وی عنوان کرد: «براساس آمارها از اول پاییز امسال که حوزه گردشگری فعال شده، تا حالا حداقل حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد با ریزش مسافر نسبت مدت زمان مشابه در دوران پیش از شیوع ویروس کرونا مواجه بوده ایم. بطوریکه در مناطق گردشگرپذیر اغلب بوم گردی ها فقط در آخر هفته مسافر داشته اند و حجم مسافران خارجی نیز در سه ماه گذشته چندان چشم گیر نبوده است. درصورتی که در دوران پیش از شیوع کووید-۱۹ در روزهای هفته مسافران ایرانی و خارجی زیادی برای اقامت بوم گردی را انتخاب می کردند.» آل داوود اظهار داشت: «اولین بوم گردی ایران متعلق به من بود که باتوجه به شرایطی که کرونا ایجاد کرده، در آن تغییر کاربری دادم و آنرا تعطیل کرده ام.»


منبع:

1400/09/13
16:54:31
5.0 / 5
269
تگهای خبر: خدمات , صنعت , كاربر , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها