ایران کانون ترانزیت ترافیک اینترنت در منطقه

ایران کانون ترانزیت ترافیک اینترنت در منطقه به گزارش برتریها روزنامه ایران در گفت وگویی نوشت: باید موضوع آزادسازی واردات پهنای باند در کشور با جدیت دنبال شود و برای توسعه استفاده از ظرفیت های داخلی در تولید تجهیزات تلاش کند و امکان تولید ترافیک داخلی با سرمایه گذاری دراین زمینه را افزایش دهد.


در ادامه گفت وگوی روزنامه ایران در ۲۴ آذر می خوانیم: یکی از خواسته های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اعضای جدید هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، تبدیل شدن کشور به هاب منطقه در انتقال (ترانزیت) ترافیک اینترنت (دیتا) است. اما به جهت اینکه کشور ما در زمینه ترافیک اینترنت به هاب منطقه تبدیل گردد، چه اقدام هایی باید صورت بگیرد و این که چه موانعی بر سر راه عملیاتی شدن این خواسته وجود دارد؟ کارشناسان حوزه اینترنت به این سؤالات «ایران» پاسخ می دهند.

نیاز به عزم جدی
داوود زارعیان معاون امور مشترکین شرکت مخابرات ایران اعتقاد دارد کشور قابلیت تبدیل شدن به هاب منطقه در زمینه ترافیک اینترنت را دارد، چون که کشور ما جزو کشورهای بزرگ و قوی منطقه بوده و میزان مصرف اینترنت در کشور ما رو به رشد است. زارعیان با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت ها و مبحث ترافیک در حال افزایش می باشد، به «ایران» اظهار داشت: از آنجاییکه توسعه شبکه ملی اطلاعات به صورت جدی در دستور کار دولت قرار دارد ازاین رو می توانیم به هاب منطقه در ترافیک اینترنت تبدیل شویم. وی ضمن اشاره به این که برای هاب منطقه شدن انتقال ترافیک اینترنت موانع جدی وجود دارد، اضافه کرد: نبود سرمایه گذاری کافی در سالهای گذشته، وجود قوانین دست و پاگیر، آزاد نشدن پهنای باند و وجود انحصار اینترنت (که در دست خود شرکت ارتباطات زیرساخت است) همچون موانع پیش روی عملی شدن این خواسته است.
این کارشناس ارتباطات وجود رقبا در منطقه را از دیگر موانع پیش رو عنوان نمود و اظهار داشت: کشورهای منطقه بویژه ترکیه در زمینه ترافیک اینترنت سرمایه گذاری های زیادی انجام داده اند. از طرفی کشورهای امارات و قطر هم درحال سرمایه گذاری سنگینی در این عرصه هستند، ازاین رو با وجود داشتن پتانسیل باید این مانع با سرعت حل شود تا بتوان به هاب منطقه ترافیک اینترنت تبدیل شد.
به اعتقاد این کارشناس نبود توجه دولت های قبل به شرکت ها و بخصوص اپراتورهای بخش خصوصی و نبود تولید محتوا همچون موانع دیگر برای تبدیل شدن به هاب منطقه در ترافیک اینترنت است. زارعیان با تاکید بر این که با وجود امکانات خیلی خوب و نقاط قوت در کشور امکان عملیاتی شدن این خواسته وجود دارد، اظهار داشت: برای تحقق خواسته وزیر ارتباطات باید شرکت ارتباطات زیرساخت چند اقدام اساسی انجام دهد که یکی از آنها سرمایه گذاری مناسب در این حوزه می باشد. از طرفی باید شرکت ارتباطات زیرساخت برنامه کلان و معماری شبکه را به صورت علمی و کارشناسانه با نظر خواهی از کارشناسان و شرکتهای بخش خصوصی تهیه نماید.
وی اضافه کرد: مهمتر این که باید مبحث آزادسازی واردات پهنای باند در کشور با جدیت دنبال شود و برای توسعه استفاده از ظرفیت های داخلی در تولید تجهیزات تلاش کند و امکان تولید ترافیک داخلی با سرمایه گذاری در این حوزه را افزایش دهد. به باور وی شرکت ارتباطات زیرساخت باید دست از خرده فروشی و کارهای تصدیگری برداشته و برای توسعه شبکه اصلی و زیرساخت و مادر تلاش کند و در این راستا همکاری با شرکتهای خصوصی بخصوص اپراتورها را فراموش نکند و با استفاده از فناوری های روز در زیرساخت ها بتواند خواسته وزیر را محقق کند. به اعتقاد این کارشناس با عنایت به استعدادهایی که در کشور وجود دارد و فرآیند رو به رشد تولید محتوا در کشور، تحقق این خواسته دور از دسترس نیست و این امکان وجود دارد که کشور را به هاب منطقه ای تبدیل نماییم و اما به هر حال هیچ کاری با حرف محقق نمی گردد و باید سرمایه گذاری و عزم جدی در این حوزه وجود داشته باشد.
موقعیت ژئوپلیتیکـی عالی
محمدرضا کریمی کارشناس اینترنت هم اعتقاد دارد کشور ما موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی برای ترانزیت ترافیک اینترنت دارد. کریمی به «ایران» اظهار داشت: بخش جنوبی کشور با کابل های بین المللی بسیاری ارتباط داشته و از راه همسایه های شمالی هم مسیر مناسبی تا اروپا دارد و می تواند پل مناسبی بین کشورهای شرق آسیا برای گذر به اروپا و جایگزین مناسبی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مسیر کانال سوئز باشد.
وی با اشاره به اینکه برای هاب منطقه شدن باید استراتژی مشخصی وجود داشته باشد و عملیات هم در جهت راهبردها تعیین شود، اضافه کرد: متأسفانه هم اکنون فاصله فاحشی در اهداف و عملکردها وجود دارد و اصلی ترین مشکل ترانزیت بحث قیمت ها و تعرفه های بسیار بالا برای انتقال ترافیک اینترنت از مسیر ایران است. بعنوان مثال هزینه انتقال از مرز ایران تا فرانکفورت با یک عدد تعرفه انتقالی به مراتب کمتر از عبور از کشور ماست و عملاً این قیمت های گزاف کشور ما را با وجود مزیت های فنی از چرخه رقابت حذف می کند. این کارشناس اینترنت در ادامه تاکید کرد: قیمت های بالای ترانزیت کشور ما سبب شده تا کشورها به فکر مسیرهای جایگزین باشند و حتی پروژه هایی برای جایگزینی مسیر ایران در دریای خزر و کشورهای شرق ایران شکل گرفته و عملاً فرصت زیادی برای تثبیت نقش ایران در ترانزیت منطقه باقی نمانده است.
به گفته کریمی نبود تعرفه مصوب و شفاف برای ترانزیت سبب شده تا کمیته ای برای قیمت گذاری تشکیل گردد و این کمیته مورد به مورد قیمت درخواست هر لینک ترانزیت را بررسی و اعلام نماید.
وی اضافه کرد: فلسفه تشکیل این کمیته در سالهای پیش برای کاهش تعرفه ها برای ترانزیت، با عنایت به گران بودن قیمت های انتقال مصوب یا گران شدن نرخ دلار و... بود تا ترانزیت از مسیر ایران بدرستی شکل بگیرد ولی عملکرد این کمیته دقیقاً برعکس و در جهت گران کردن لینک های انتقال نسبت به تعرفه مصوب انتقال کشور تبدیل گشته است. بــه گفته این کارشــــناس اینترنــت قیمت ها اقتصادی و قابل رقابت نیست و با این مشکلات عملاً نتوانستیم حجم قابل توجهی از انتقال اینترنت را به دست بیاوریم.
کریمی در ادامه ضمن اشاره به این که پاسخ به اپراتورهای بین المللی درخواست کننده ترانزیت باید حداکثر ظرف چند روز صورت گیرد، اظهار داشت: اپراتورهای بین المللی گاهی ماه ها در انتظار تشکیل کمیته و تصمیم گیری اعضا باقی می مانند که در اغلب موارد به عدم تمایل ایران به پاسخگویی تعبیر می شود و انصراف درخواست کنندگان را به دنبال دارد.
وی اضافه کرد: از طرفی کشورها معمولا در بخش ترانزیت قراردادهای بلندمدت و ۱۵ ساله ای را معروف به IRU امضا کرده و ظرفیتی را خریداری می کنند که ما در بخش دولتی و زیرساخت چنین قراردادهایی را نداریم و صرفا قراردادهای کوتاه مدت یک تا سه ساله مورد تأیید است که در عرف بین المللی مرسوم نیست. ازاین رو کشورها روی خوشی به قراردادهای کوتاه مدت و قیمت های شارژ ماهیانه انتقال دیتا نشان نمی دهند. به عقیده کریمی پروژه هایی که با هدف ترانزیت دیتا در کشور تشکیل شده اند هم موفق عمل نکرده اند. بعنوان مثال ایجاد کریدورهای داخلی که از جانب مشارکت راه آهن و توانیر شکل گرفته و یا پروژه فیبر نوری زیردریایی پیشگامان که مرزهای جنوبی را به ۲۲ کابل بین المللی دریایی متصل کرده است نشان دهنده اشکال در این فرایند است.
این کارشناس ابراز امیدواری کرد که با تجدید نظر جدی در راهبردها شاهد سهم حداکثری کشور و استفاده از ظرفیت های بالقوه کشورمان باشیم و خواسته وزیر عملیاتی شود.


منبع:

1400/09/24
13:17:08
5.0 / 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها