10سیگنال بازگشت اعتماد به بازار بورس

10سیگنال بازگشت اعتماد به بازار بورس به گزارش برتریها روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: بسته دولت نقطه شروع خوبی برای بازگرداندن اعتماد به بازار سرمایه است، البته بدیهی است که نباید از این طرح توقع تاثیر کوتاه مدت در بازار داشته باشیم.


روزنامه ایران ۳۰ ایران یادداشتی به قلم محمد جلیلی تحلیلگر اقتصادی و مدرس دانشگاه منتشر نمود و نوشت: وزارت امور اقتصادی و دارایی ۱۰ برنامه برای پشتیبانی از بازار سرمایه اعلام نموده که مشابه برخی موارد آنرا در یک و نیم سال گذشته شاهد بودیم، اما اعلام این ۱۰ برنامه به صورت منسجم و یکپارچه اولین دفعه است که از جانب دولت انجام می شود و یکی از مهم ترین خصوصیت های این ۱۰ برنامه همین انسجام و یکپارچگی است.
اولاً در بسته ای که احسان خاندوزی در زمینه پشتیبانی از بورس اعلام نموده، نگاهی جامع و همه جانبه دیده می شود و از مالیات گرفته تا نرخ خوراک، اوراق و مواردی دیگر در آن دیده می شود، در حالیکه ضعف برنامه های قبلی این بود که در یکی دو مورد خاص متمرکز بود و بنابراین کارایی لازم را نداشت.
دوم این که بازار سرمایه احتیاج به اعتمادبخشی دارد و بیشتر از این که اعداد و ارقام و جزئیات این ۱۰ فرمان مهم باشد، نفس این ۱۰ فرمان حمایتی اهمیت دارد؛ مثلا این که مالیات شرکتهای تولیدی معادل پنج واحد درصد کاهش خواهد داشت، بیشتر از آنکه درصد این کاهش مهم باشد سیگنالی که به بازار می دهد اهمیت دارد؛ نشانه ای که حکایت از اراده و عزم جدی دولت برای پشتیبانی از بورس دارد.
علاوه بر این در طرح های حمایتی پیشین بحث مالیات وجود نداشت، بلکه مثلا بحث تزریق یک درصد از منابع صندوق توسعه به بازار بورس مطرح بود که در واقع اثری نداشت چون که دولت از خود هزینه نکرده بود و اثری که کاهش مالیات در اعتمادبخشی به بازار دارد، خیلی بیشتر از تزریق منابع از صندوق توسعه است چونکه وقتی دولت از بخشی از مالیات برای پشتیبانی از بورس می گذرد، در کنار سایر برنامه هایی که اعلام نموده این پیغام را به بازار می دهد که کار صوری انجام نداده است. بازار بورس بیشتر از آنکه احتیاج به تزریق پول داشته باشد، به تزریق اعتماد نیاز دارد، بنابراین، این اقدام دولت گامی در جهت تزریق اعتماد به بازار بورس تلقی می شود.
از دیگر مواردی که در ۱۰ فرمان مصوب اخیر شورای اقتصادی دولت با راهبری وزارت امور اقتصاد و دارایی مطرح شده منوط شدن عرضه های اولیه به ایجاد اطمینان خاطر و انتشار محدود اوراق مبتنی بر طرح واقعی، این سیگنال را به بازار می دهد که دولت پشت بازار سرمایه است و می خواهد با ایجاد انضباط مالی و صرفه جویی، منابع را به سمت بازار سرمایه و تولید سوق دهد و این خصوصیت کلیدی و مهمی در بسته جدید دولت برای پشتیبانی از بازار سرمایه است.
طرح های قبلی یعنی طرح های حمایتی که از نیمه دوم سال ۹۹ و نیمه اول سال ۱۴۰۰ از جانب دولت عرضه شد و اثربخشی لازم را نداشت، به این علت بود که جامعه و سهامداران حمایت واقعی و جدی پشت آن طرح ها نمی دیدند اما طرح فعلی این پشتیبانی را در خود دارد. دولت در بسته حمایتی ۱۰ ماده ای خود به دنبال بازگشت اعتماد به بازار سرمایه است، اما نباید فراموش کرد که اعتماد شبیه اعتبار است و وقتی مثلا اعتبار فردی با یک چک بلامحل از دست برود، بازگشت آن دشوار و زمانبر خواهد بود.
ما شاهدیم که به هر علتی اعتماد از بازار سرمایه رخت بر بسته و احیا و بازگرداندن این اعتماد یک شبه و یک روزه میسر نیست. بسته دولت نقطه شروع خوبی برای بازگرداندن اعتماد به بازار سرمایه است، البته بدیهی است که نباید از این طرح توقع تاثیر کوتاه مدت در بازار داشته باشیم.


منبع:

1400/09/30
14:29:22
5.0 / 5
210
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها