نگرانی کسب و کارها از ایرادهای حقوقی در طرح صیانت

نگرانی کسب و کارها از ایرادهای حقوقی در طرح صیانت به گزارش برتریها کمیته ی سنا در اطلاعیه ای دباره طرح صیانت اعلام نمود: ایرادهای حقوقی قابل توجه در نقض اصول مختلف قانون اساسی، تاکید بر مهاجرت نخبگان و وجود نگاه تهدیدآمیز به فضای مجازی که در نامه ی رئیس مرکز پژوهشها خطاب به رئیس کمیسیون مشترک طرح به آن اشاره شده است، از مهم ترین نگرانی های عمومی و به حق در ماه های اخیر بوده است.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی هفته گذشته در نامه ای به رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی، ضمن بر شمردن اشکالات عدیده متن طرح خواهان تخصیص زمان بیشتر برای اصلاح آن شد. در این نامه ذکر شده بود که این طرح مغایر با قانون اساسی است و تبعات مختلفی همچون مهاجرت را به دنبال خواهد داشت.
در این راستا و بعد از اعلام نظر مرکز پژوهش های مجلس در مورد طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی»، نشست مشترک سازمان نظام صنفی کامپیوتری، سندیکای صنعت مخابرات ایران و اتحادیه ی صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران به فوریت در کمیته ی سنا برگزار شد و این کمیته ضمن رصد دقیق اتفاق های رخ داده در ارتباط با این مورد اطلاعیه ای منتشر نمود.
در این بیانیه آمده است: کمیته ی سنا (سندیکای صنعت مخابرات ایران، سازمان نظام صنفی کامپیوتری و اتحادیه ی صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران) تشکر و همراهی خویش را از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ارتباط با بررسی های کارشناسی در دفاتر و گروههای تخصصی این مرکز و همینطور جلسات مختلف کارشناسی و استماع نخبگانی با اشخاص حقیقی و حقوقی و نمایندگان کسب و کارها، صاحب نظران، اتحادیه های صنفی، نهادهای پژوهشی، نمایندگان نهادهای دولتی و حاکمیتی و اصحاب رسانه اعلام می کند.
در ادامه اعلام شده است: یقینا استقلال آن مرکز در تصمیم گیری و اعلام نظر صریح و تاکید بر ضرورت قانون گذاری شفاف و موثر در طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی»، شنیدن و اعمال دغدغه های نمایندگان بخش خصوصی، می تواند باعث کاهش نگرانی های بخش بزرگی از فعالان اقتصادی کشور شود.
بخصوص این که ایرادات حقوقی قابل توجه در نقض اصول مختلف قانون اساسی، تاکید بر مهاجرت نخبگان و وجود نگاه تهدیدآمیز به فضای مجازی که در نامه ی رئیس مرکز پژوهشها خطاب به رئیس کمیسیون مشترک طرح به آن اشاره شده است، از مهم ترین نگرانی های عمومی و به حق در ماه های اخیر بوده است.
طبیعتا، همان گونه که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ایرادات خویش را درمورد ابعاد مختلف این طرح ارائه کرده است، بخش بزرگی از فعالان اقتصادی و تشکل های تخصصی این حوزه هم نظرات کارشناسی گوناگونی دارند. همچون این که معتقدند تعارض این طرح با سایر قوانینِ موجود در تسهیل کسب و کارها، کلی گویی و استفاده از کلمات و عباراتی که حکم صریح و قابل سنجشی را بیان نمی کند و در نهایت پیچیدگی و پراکندگی موضوعی در بندهای مختلف طرح، ایجاد زمینه سوءاستفاده را فراهم آورده و ضمن نابودی بخش بزرگی از فعالیتهای اقتصادی و کسب وکارهای خرد، امتیاز و فرصت ویژه ای را برای افراد خاصی به ارمغان خواهد آورد.
در این بیانیه تاکید شده است: ایرادات اساسی که در بررسی های کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام شده است جزو مواردی بوده است که همواره توسط نمایندگان هر سه تشکل کمیته ی سنا اعلام شده است، اما متاسفانه قبل از اعلام نظر مرکز پژوهش ها، مورد توجه جدی قرار نگرفته بود. در انتها کمیته سنا امیدوار است تصمیم گیران و تصمیم سازان نسبت به بازخورد مناسب در مورد دغدغه های مطرح شده توسط آحاد مردم و همینطور نظرات فنی و کارشناسانه ی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اقدام گردد تا به جای ایجاد نگرانی و ابهام در مورد آینده، بیشتر از گذشته صرف توسعه و پشتیبانی از کسب و کارها شود.
طی جلسات برگزارشده میان نمایندگان کمیته سنا با مرکز پژوهش های مجلس علاوه بر پیشنهاد تعویق شش ماه تا یک ساله ی بررسی طرح صیانت، مبحث تهیه پیش نویس «طرح پشتیبانی از حریم شخصی و داده های کاربران»، «اصلاحیه قانون جرائم کامپیوتری (مصوب ۱۳۸۸)» و «قانون حقوق و مسئولیت های پلت فرم های آنلاین و استفاده سالم از شبکه های ارتباطی» با محوریت و مشارکت فعالانه کمیته سنا و همراهی تمامی ذی نفعان تهیه و به مجلس شورای اسلامی عرضه شود.




منبع:

1400/10/06
21:39:27
5.0 / 5
197
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , پژوهش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها