مهمترین كالای استراتژیك همه مردم جهان؛

بازار ۱۹۰ میلیارد دلاری واکسن کرونا در ۲۰۲۱

بازار ۱۹۰ میلیارد دلاری واکسن کرونا در ۲۰۲۱ بررسی ها نشان می هد کرونا باآنکه ضربه سنگینی به بنیان های اقتصادی جهان وارد کرد اما واکسن های متنوع آن بعنوان مهم ترین کالای استراتژیک همه مردم جهان در 2021 بازار دیگری را درعرصه بین الملل رونق داد، آن گونه که حجم بازار جهانی واکسن در اولین سال تجارت به 190 میلیارد دلار رسید.


اگر سال ۲۰۲۰ را بتوانیم سال «درد» بنامیم – که covid ۱۹ شیوع پیدا کرد و بعد از مدت کوتاهی تمام جهان را درگیر کرد – سال ۲۰۲۱ را باید سال «درمان» نامید؛ چونکه تلاش ها برای پیش گیری از بیماریهای ناشی از کرونا ویروس در ابتدای این سال نتیجه داد و شرکت هایی از کشورهای آمریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه، چین، روسیه و ایران، انواعی از واکسن های کووید ۱۹ را ساختند و سبب کنترل نسبی این ویروس شدند.
البته سال ۲۰۲۱ را همین طور می توان با عینک ناامیدی، سال «حسرت» نامید که هر چند با امید آغازِ واکسیناسیون آغاز شد اما شیوع نوع جدید این ویروس یعنی امیکرون (OMICRON) جهان را باردیگر در چالش فرو برد و این احساس را ایجاد کرد که گویی چیز زیادی تغییر نکرده است.
اکونومیست در دسامبر ۲۰۲۱ این زمینه نوشت: «اندکی بیش از یک سال بعد از اولین موفقیت واکسن کووید-۱۹ در یک آزمایش بالینی، احساس وحشت خیلی از جهان را فرا گرفته است. نوع امیکرون از ویروس کرونا، که برای اولین بار در ۲۴ نوامبر بطور عمومی شناسایی شد، ممکنست بتواند دفاعی که توسط واکسیناسیون به وجود آمده است را دور بزند.»
اکونومیست همین طور هشدار داده است که سرمایه گذاران در برخورد با چشم انداز تعطیلی های بیشتر و بسته شدن مرزها، با فروش سهام شرکت های هواپیمایی و هتل های زنجیره ای واکنش نشان داده اند.
این رسانه اقتصادی همین طور به کاهش قیمت نفت اشاره کرده و نوشته است: «قیمت نفت حدودا ۱۰ دلار در هر بشکه کم شده است، نوعی کاهش که اغلب با یک رکود اقتصادی در آینده هم راه است.»
بازدهی ۴۴ دلاری به ازای هر دلار سرمایه گذاری در واکسیناسیون
با اهمیت تر از آثار اقتصادی، بیماری و مرگ و میری است که شیوع این ویروس به دنبال داشت و حرکت شتابان به سمت تولید واکسن را توجیه پذیر کرد؛ با این وجود، این ویروس از شروع همه گیری تا آخر سال ۲۰۲۱، ۲۸۹ میلیون نفر را در جهان درگیر کرد و جان پنج میلیون و ۴۴۰ هزار نفر را گرفت.
بنابراین، هزینه های ناشی از بیماری و مرگ و همین طور آثار اقتصادی که همه گیری این ویروس در دو سال اخیر به همراه داشته، سرمایه گذاری در حوزه تولید واکسن را توجیه پذیر کرده است.
در این ارتباط، مطالعه ای که توسط دانشگاه جان هاپکینز انجام شده نشان میدهد «انتظار می رود به ازای هر دلار سرمایه گذاری در واکسیناسیون در ۹۴ کشور کم درآمد جهان، ۱۶ دلار آمریکا در هزینه های مراقبت های بهداشتی، دستمزدهای از دست رفته و کاهش راندمان به سبب بیماری صرفه جویی شود.»
طبق این گزارش؛ اگر مزایای گسترده تری را در نظر بگیریم، مانند ارزشی که مردم جهت زندگی سالم تر، زندگی طولانی تر قائل هستند، بازده خالص در مورد واکسن به ۴۴ دلار آمریکا به ازای هر دلار سرمایه گذاری افزایش می یابد.
اگر مزایای گسترده تری را در نظر بگیریم، مانند ارزشی که مردم جهت زندگی سالم تر، زندگی طولانی تر قائل هستند، بازده خالص در مورد واکسن به ۴۴ دلار آمریکا به ازای هر دلار سرمایه گذاری افزایش می یابد.
مقابله ۳۵۴ واکسن با کووید ۱۹
به این ترتیب، دانشمندان از شروع همه گیری کرونا دست به کار شدند و در ایام پایانی سال ۲۰۱۹ توانستند اولین واکسن را جهت استفاده عمومی، معرفی کنند؛ این روند در بعضی کشورها شروع شد و به نتیجه رسید؛ چنانکه حالا در مجموع در دنیا ۲۳ واکسن برای پیشگیری کووید ۱۹ استفاده می شود.علاوه براین، بر اساس گزارش های حالا ۱۹۴ واکسن در مرحله پیش بالینی و ۱۳۷ واکسن نیز در مراحل آزمایش های بالینی قرار دارند که باید فازهای اولین را بگذرانند تا بتوانند مجوزهای لازم جهت استفاده عمومی را پیدا کنند.


واکسن کووید۱۹ با اهمیت ترین کالای راهبردی مردم جهان در ۲۰۲۱
با این که واکسن کووید ۱۹ با اهمیت ترین کالای راهبردی همه مردم دنیا در سال ۲۰۲۱ بود، بازار این واکسن و هنوز اطلاعات دقیق و روشنی دراین زمینه وجود ندارد.
مه آلودی این بازار ناشی از این است که اولا برخی از شرکت های تولید کننده اطلاعات روشنی در حوزه میزان تولید و قیمت ها ارائه نکرده اند؛ علاوه بر این، قیمت واکسن ها در طول سال نوسان داشته و تعدادی از واکسن ها به مرور زمان قیمت خودرا کاهش داده و برخی افزایش داده اند؛ علاوه بر این، نرخ عرضه واکسن در کشورهای مختلف تفاوت داشته است؛ بنا بر این است که بطورمثال قیمت واکسن سینوواک از۱۳.۶ تا ۲۹.۷۵ دلار نوسان داشته است.
با این حال، شبکه خبری «بلومبرگ» در گزارشی درباب بازار واکسن کووید ۱۹ گزارش: مفسرین بازار، فروش سال ۲۰۲۱ واکسن کرونا در جهان را ۱۹۰ میلیارد دلار تخمین می زنند که دو شرکت چینی سینوواک و سینوفارم نزدیک یک چهارم این بازار را در اختیار دارند.
شبکه خبری «بلومبرگ» در گزارشی درباب بازار واکسن کووید ۱۹ گزارش داد: مفسرین بازار، فروش سال ۲۰۲۱ واکسن کرونا در جهان را ۱۹۰ میلیارد دلار تخمین می زنند که دو شرکت چینی سینوواک و سینوفارم نزدیک یک چهارم این بازار را در اختیار دارند.
طبق این گزارش، ۹ شرکت از این شرایط جهانی سودهای هنگفت می برند که در بین آنها فایزر، مدرنا، سینوواک و سینوفارم بیشترین منافع را کسب می کنند. گفته می شود با همین شرایط تولید واکسن، کسب ۱۱۰ میلیارد دلار سود برای این شرکت های واکسن ساز قطعی است.
این گزارش پیش بینی کرده است که شرکت سینوواک حدود ۲۵ و سینوفارم نزدیک ۲۳ میلیارد دلار از این بازار را به خود اختصاص بدهند. فایزر نیز ۴۴ و مدرنا ۳۴ میلیارد دلار از این بازار را در اختیار دارند.
از شروع واکسیناسیون کووید ۱۹ – که حدودا از یک هفته قبل از شروع سال ۲۰۲۱ آغاز شد – تا حالا ۸ میلیارد و ۸۰۶ میلیون دز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است که بدین سان ۳ میلیارد و ۷۶۶ میلیون نفر معادل ۴۸.۴ درصد کل جمعیت جهان بطور کامل واکسینه شده اند؛ البته این رقم، میانگین کل جمعیت بشمار می رود و وضعیت واکسیناسیون در کشورهای مختلف، تفاوت دارد؛ بعنوان نمونه در حالی درصدِ جمعیت بطور کامل واکسینه شده در مالدیو، امارات و پرتغال به ترتیب ۹۸، ۹۱ و ۸۸ درصد است، در کشورهایی مثل کنگو، چاد و هائیتی حتی یک درصد جمعیتشان هم بطور کامل واکسینه نشده اند.
اینجاست که حرف و حدیث های تامین واکسن و خصوصاً نابرابری توزیع واکسن برای کشورهای کم برخوردارتر مطرح می شود.
برمبنای مطالعات انجام شده هزینه واکسن کووید-۱۹ بین ۴ تا ۳۷ دلار آمریکا متغیر است. با این وجود، در خیلی از کشورهای کم درآمد، کل بودجه سالانه مراقبت های بهداشتی برای هر نفر تنها به ۴۱ دلار آمریکا محدود می شود. این هزینه ها یکی از دلیلهای مهمی است که کشورهای فقیرتر مجبور شده اند به کمک های بین المللی متکی باشند.


میلیاردها دلار سود سه تولید کننده آمریکایی- اروپایی واکسن کرونا
شرکت های تولیدکننده واکسن کووید ۱۹ فعالیت خودرا دراین زمینه ابتدا بصورت غیرانتفاعی شروع نموده و اعلام نمودند که محصولات خود درا با قیمت تمام شده عرضه می کنند و تنها زمانی آغاز به کسب درآمد از واکسن خواهند کرد که کووید-۱۹ دیگر یک بیماری همه گیر نباشد. اما تولیدکنندگان واکسن همچون آسترازنکا، فایزر و مدرنا برسر حرف خود نماندند و درسال گذشته مجموعه ای از قراردادهای انتفاعی را برای سال ۲۰۲۲ امضا کردند چونکه به دنبال این هستند که از فروش واکسن های خود سود بیشتری ببرند.
پاسکال سوریو مدیر اجرائی آسترازنکا (AstraZeneca) دراین زمینه پاسخ داده است: «ما این کار را برای کمک شروع کردیم، اما گفتیم [به سود بردن از واکسن] انتقال دهیم.» این اقدام درحالی صورت گرفته که هنوز پاندمی کرونا ادامه دارد و واکسیناسیون نیز بطور کامل انجام نشده است.
البته قبل از این نیز واکسن سازهای بزرگ به وعده خودشان به درستی عمل نکردند؛ چنانچه گزارش اتحادیه واکسن کلمبیا در ۲۱ اکتبر نشان داد که مدرنا تنها ۲ دهم درصد از کل عرضه واکسن خودرا به کشورهای کم درآمد و فایزر-بایوتک Pfizer/BioNTech کمتر از ۱ درصد را تحویل داده است.
شرکت های مذکور اعلام نمودند که سودهای بسیار کلانی از محل فروش واکسن ها به دست آورده اند. بر اساس گزارش های منتشره، فایزر در بیانیه در رابطه با کارهای مالی خود در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ رقم ۳۶ میلیارد دلار درآمد را پیش بینی کرده بود.
بنابراین، مجموع سود قبل از مالیات سال ۲۰۲۱ برای شرکت های مدرنا، بایوتک و فایزر ۳۴ میلیارد دلار تخمین زده شده است که نشان میدهد سود این سه شرکت در بازارهای جهانی واکسن کرونا، به ازای هر ثانیه یک هزار و ۸۳ دلار است. بایوتک هم در زمان مشابه ۱۶ تا ۱۷ میلیارد یورو درآمد واکسن را برای سال ۲۰۲۱ برآورد کرد که این شرکت در ۹ ماهه منتهی به ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱، ۱۰.۳ میلیارد یورو سود به دست آورد که نشان میدهد حاشیه سود ۷۷ درصدی دارد. این شرکت برآورد کرد با این حاشیه سود ۱۲.۳ میلیارد یورو سود پیش از پرداخت مالیات در سال ۲۰۲۱ به دست خواهد آورد.
سود سه ماهه سوم ۲۰۲۱ شرکت مدرنا نیز پیش از کسر مالیات ۷.۸ میلیارد دلار بود که حاشیه سود ۷۰ درصدی پیش از کسر مالیات را نشان میدهد. این شرکت پیش بینی می کرد که فروش کامل سال ۲۰۲۱ بین ۱۵ تا ۱۸ میلیارد دلار باشد. با بهره گیری از پایین ترین برآورد - ۷۰ درصد از ۱۵ میلیارد دلار، ۱۰.۵ میلیارد دلار سود خالص برای سال ۲۰۲۱ این شرکت ثبت می شود.
بنابراین، مجموع سود قبل از مالیات سال ۲۰۲۱ برای شرکت های مدرنا، بایوتک و فایزر ۳۴ میلیارد دلار تخمین زده شده است که نشان میدهد سود این سه شرکت در بازارهای جهانی واکسن کرونا، به ازای هر ثانیه یک هزار و ۸۳ دلار است.


منبع:

1400/10/18
20:34:15
5.0 / 5
125
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها