به باغ گیاه شناسی رحم کنید

به باغ گیاه شناسی رحم کنید به گزارش برتریها روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت: در منطقه ۲۲ شهرداری از سالیان دورتر ساخت وسازهای بلندمرتبه سازی و برج سازی شروع شد. تعداد خیلی زیادی برج حوالی باغ گیاه شناسی ملی ایران ساخته شده است که طی این سال ها روی سفره های آب زیرزمینی باغ اثرگذار بوده است.


در ادامه گزارش مورخ ۲۰ دی روزنامه فرهیختگان آمده است: آخرین پروژه ای که ضربه نهایی را می زند پروژه ای است که در مرز شمالی باغ گیاه شناسی قرار دارد.
فاطمه مرادیان، خبرنگار: برای آنهایی که در کلانشهرها و شهرهای شلوغ زندگی می کنند، آخر هفته و تعطیلات بهانه ای می شود تا دست سر و همسر را بگیرند که «خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار» و چرخی در شهرشان بزنند. تهران نشینان و مسافران گاه وبیگاه پایتخت اگر به سمت غرب و اراضی چیتگر رفته باشند، حتما باغی بزرگ و سرسبز توجه شان را به خود جلب کرده است؛ باغی خوش آب وهوا که درختانش همه در تسبیحند و شکوفه های بهاری شان دل از هر رهگذری می برد و آن میراث باشکوه و قدیمی گذشتگان؛ باغ ملی گیاه شناسی ایران است؛ بی همتا در خاورمیانه و در ردیف بهترین و بزرگ ترین باغ های گیاه شناسی جهان که افراد بی شماری برای به ثمرنشستن و حفظ و توسعه آن خون دل ها خورده اند.
میراث سبز
باغ گیاه شناسی ملی ایران به وسعت ۱۴۵هکتار در دامنه جنوبی رشته کوه البرز در اراضی چیتگر، در شمال غربی تهران واقع شده است. عملیات طراحی و راه اندازی این باغ از سال ۱۳۴۸ شروع شد. مجموعه ای بی نظیر از گونه های کمیاب ایران و جهان. اراضی چیتگر از نظر تقسیمات شهری در منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع شده است. منطقه ای که به بلند مرتبه سازی مشهور است و با اقبال ارگان های مختلف برای ساخت برج های مسکونی روبه رو شده است. برج سازی از ۱۵ سال پیش کم کم پایش به اطراف دریاچه چیتگر باز شد. برج هایی سر به فلک کشیده که راه نفس کشیدن را بر تهران سخت کرد و حالا به نظر می آید چشم بر باغی ملی گیاه شناسی ایران دوخته. باغی که هرساله در هر فصل به بهانه های مختلف از شکوفه و گل داوودی گرفته تا انار و گلاب پذیرای بازدیدکنندگان است.
در روزهای گذشته اخباری پیرامون ساخت ده ها برج چند ۱۰ طبقه به عرض یک خیابان فاصله با این باغ منتشر گردید که به قول کارشناسان تحقق آن ادامه حیات باغ ملی گیاه شناسی را به خطر خواهد انداخت؛ چونکه بلندمرتبه سازی در پیرامون باغ گیاه شناسی سبب ایجاد جزیره گرمایی در این ناحیه شده است و اگر دور تا دور این باغ با ساخت وسازهای جدید محصور و مسدود شود، این پدیده تشدید خواهد شد، بطور قطع گیاهان توان تحمل این گرما را نخواهد داشت. یکی از رازهای موفقیت استقرار گونه های متنوع گیاهی در این باغ، وسعت زیاد و ایجاد میکروکلیما در اثر عدم حضور ابنیه در حوالی آن بوده است.
اولین مشکل، اثرگذاری بر منابع آب منطقه است
محمد متینی پور، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور در این حوزه به «فرهیختگان» اظهار داشت: «در منطقه ۲۲ شهرداری از سالیان دورتر ساخت وسازهای بلندمرتبه سازی و برج سازی شروع شد. تعداد خیلی زیادی برج حوالی باغ گیاه شناسی ملی ایران ساخته شده است که طی این سال ها روی سفره های آب زیرزمینی باغ اثرگذار بوده است. آخرین پروژه ای که ضربه نهایی را می زند پروژه ای است که در مرز شمالی باغ گیاه شناسی قرار دارد. آن پهنه را تعاونی های مسکن از شهرداری دریافت نمودند و نمی دانم داستان آن سو چطور است اما بهرحال اینجا را مقرر است تبدیل به برج ها و آسمانخراش کنند. در مرز شمالی باغ یعنی فقط یک عرض خیابان با دیوار باغ فاصله دارد. به موازی مرز شمالی باغ سراسر آنجا مقرر است برج شود. طبعا نخستین خسارتی که وارد می شود بحث آب است. وقتی آنجا حفره های عمیق اتفاق افتد و پی ریزی و بتن ریزی شود شیب آب که در دامنه کوه آنجا شکل می گرفت به سمت باغ قطع می شود. ذخیره آب هم پایین می رود. اگر چاه های عمیق برای فضای سبز راه اندازی کنند، فشار زیادی به ذخایر آب باغ وارد می نماید که هم اکنون هم با مشکل کم آبی در باغ مواجه هستیم و در آن زمان بیشتر می شود. زیان بعدی این است که نمای بصری باغ کاملا زشت خواهد شد. باغ گیاه شناسی یک اثر ملی است و از سال ۴۸ تاسیس شده و میلیاردهامیلیارد پول صرف آن شده است. این باغ متعلق به همه مردم ایران و نسل های بعد ماست. این باغ میراث ملی است. با این حرکت زمینه از بین رفتن تدریجی این باغ را فراهم می نماییم، وجهه فرهنگی و ملی این باغ از بین می رود. تصور کنید ضلع شمالی پر از برج های به آسمان کشیده باشد و افرادی که به باغ می آیند به جهت اینکه به آرامش برسند و شرایط روحی و روانی بهتری داشته باشند، دقیقا همان مناظری را می بینند که در شهر می دیدند. درصورتی که آنجا می دانید یک فضای خاص دیگری است.»
مهم ترین و نخستین اثر ساخت وسازها آلودگی هواست
محمد متینی پور درمورد تأثیر این بلندمرتبه سازی ها اظهار داشت: «وقتی اطراف اینجا برج هایی برافراشته شود، جریان های هوا و آلودگی های صوتی و آلودگی های زیست محیطی ناشی از تردد زیاد روی گیاهان اثرگذار است. آن چیزی که به صورت شفاف و صریح بیان می کنم مهم ترین و نخستین اثر آلودگی هواست. گونه های گیاهی تا جایی می توانند آلودگی را تحمل کنند و هرقدر این آلودگی را بیشتر نماییم زمینه زوال آنها را فراهم می نماییم. ساختمان سربه فلک کشیده جلوی کریدور باد را می گیرد و اجازه نمی دهد این باد در فضای شهر تهران در جریان باشد.»
قدرت برج سازان در این مملکت زیاد است
مشاور رئیس موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور در ارتباط با قرارداد ساخت این برج ها و اقداماتی که این موسسه در این راستا انجام داده، اظهار داشت: «قطعا قرارداد با شهرداری بوده و مجوز از شهرداری دریافت نمودند. در قدیم قسمتی به نام ارتش بود و قسمتی به نام موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی. بعنوان پهنه آموزشی تعریف شده بود، نه مسکونی! نامه نگاری های مختلف در سطوح مختلف انجام دادیم. منتها این که چقدر امیدوار باشیم جواب بدهد نمی توان بیان کرد چون قدرت برج سازان در این مملکت زیاد است. کاری میتوان انجام داد و تا جایی که امکان دارد باید مبحث را رسانه ای نماییم و این میراثی است که از سالیان دور به ما رسیده و ما هم باید به نسل های بعدی منتقل نماییم. برای این باغ زحمات زیادی کشیده شده و بیشتر از چهارهزار نوع گونه گیاهی در این باغ نگهداری می شود و امکان دارد برخی پایه های این گونه ها در ایران وجود نداشته باشد یا زمینه انقراض آن در ایران فراهم است ولی در اینجا نگهداری می شود.»
باغ گیاه شناسی ملی ایران در سال ۹۵ به مناسبت هفته منابع طبیعی و با حضور مسؤلان با قدمت ۴۸ سال در لیست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید و امیدواریم با ثبت آثار طبیعی در لیست میراث طبیعی کشور نسبت به حفظ و نگهداری آنها اقدامات و کوشش بیشتری صورت گیرد و امانتداران خوبی باشیم که به فرموده امیرالمومنین علی(ع): «کسی که امانتداری را به خوبی رعایت کند دین و ایمان خویش را به حد کمال رسانده است.»


منبع:

1400/10/20
23:57:22
5.0 / 5
95
تگهای خبر: پایتخت , طراحی , علم , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها