سامانه ایران من در تعقیب واکسن نزده ها!

سامانه ایران من در تعقیب واکسن نزده ها! به گزارش برتریها روزنامه شهروند در گزارشی آورده است: امسال در صورتی می توانید به سفر بروید که حتما واکسن زده باشید. امسال سفت وسخت این ماجرا رصد می شود.


در ادامه این گزارش که ۱۱ اسفند انتشار یافته است، می خوانیم: آنهایی که با وسایل نقلیه عمومی قصد سفر دارند با کدملی شان وضعیت واکسن زدن یا نزدن شان رصد می شود و آنهایی که با خودروی شخصی خود قصد سفر دارند بوسیله پلاک خودرو که به سامانه ایران من متصل است شماره کدملی صاحب خودرو استخراج شده و وضعیت تزریق واکسن آنها بررسی می شود.
خیلی از ما که دو سال قبل قید سفر را زده ایم و در خانه مانده ایم دل مان برای سفر لک زده است. برای عید نوروز سه سال قبل که خبری از کرونا و اتفاقات عجیب و غریبش نبود و هروقت که دل مان می خواست ساک مان را می بستیم و آنرا زیر بغل می زدیم و هرجا که دل مان می خواست بدون ماسک و حرف وحدیث هایش سفر می کردیم.
اما همین که پای این ویروس نامیمون به زندگی ایرانیها باز شد اوضاع عوض شد و دو سال است که از ترس کرونا خیلی ها خانه نشین شده اند و قید سفر را زده اند.
مدت ها منتظر تزریق واکسن بودیم و به این امید که اگر واکسن بزنیم از شر این ویروس در امان می مانیم روزها و شب ها را با استرس سپری کردیم. همان موقع که هرکدام مان سوزن واکسن به بازوهایمان تزریق می شد با این امید که روئین تن شده ایم خوشحال و سرخوش از مرکز واکسیناسیون خارج می شدیم و چه بسا در طول بازگشت هم این ابرهای خیالی روی سرمان حرکت می کرد و در آنجا باردیگر ساک سفر می بستیم و در ذهن مان برای عید برنامه ریزی می کردیم.
اما خیلی زود این ابرهای خیالی از بالای سر ما پرکشیدند آن هم زمانی بود که پای اُمیکرون به کشور ما باز شد. همان روزها بود که در آن سوی مرزها خیلی از سفرهای کریسمس کنسل شد و این نشان می داد که سفرهای عید نوروز هم با چالش روبه رو است.
توییتر سخنگوی ستاد ملی کرونا باردیگر امید را برای رفتن به سفرهای نوروزی در دل آنهایی که برنامه ریزی هایشان خراب شده بود باردیگر بازگرداند. او آگاهی داده بود که موج ششم کرونا تا حدود زیادی مهار شده است و آنهایی که واکسیناسیون خودرا بطور کامل انجام داده اند می توانند در تعطیلات نوروزی بدون محدودیت به سفر بروند. البته این ماجرا تا زمانی به قوت خودش باقی است که باردیگر بیماری اوج نگیرد که اگر در همین مدت کوتاه باقی مانده شیوه های بهداشتی رعایت نشود و بیماری اوج بگیرد باردیگر تصمیم های جدیدی اتخاذ می شود.
امسال سومین نوروزی است که مردم با کرونا آنرا سپری می کنند. عید سال ۹۹ بیشتر مردم از ویروس ناشناسی که آمار مرگ ومیر را هر روز بیشتر می کرد به شدت واهمه داشتند و این سبب شده بود که کمتر به سفر بروند.
اما اسفندماه ۹۹ مردم دیگر هراسی از ویروس و سفر نداشتند و بااینکه ستاد ملی مقابله با کرونا نیز با هدف ممانعت از گسترش شیوع کرونا، روی کاغذ محدودیت ها و جریمه هایی را برای ایام نوروز در نظر گرفت اما ناباورانه در آخرین روز سال، تمامی محدودیت ها کنسل شد.
اما در آستانه شروع سال ۱۴۰۱ وضعیت کمی تغییر کرده است و بیشتر مردم واکسن زده اند و همین ماجرا سبب شده که به فکر بستن کوله بار سفر باشند، بی آنکه از سویه اُمیکرون و مخاطرات آن ترسی به دل راه دهند. گویا با کاهش یافتن آمار روزانه و تغییراتی در نقشه رنگ بندی شهرها، کمی از نگرانی ها کاسته شده است.
با این وجود خیلی از متخصصان اعتقاد دارند که اگر ۷۰ درصد مردم دوز سوم یا همان بوستر کرونا را دریافت نکرده باشند سفرهای نوروزی بی خطر نیست و بنا بر این زنگ خطر را به صدا درآوردند و اعلام نمودند که اگر شرط ستاد ملی مقابله با کرونا برای انجام سفرهای نوروزی جدی گرفته نشود و با هجوم مسافران در یک بازه زمانی خاص روبه رو شویم وقوع پیک هفتم کرونا بعد از اختتام تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ موضوع غیرمحتملی نخواهد بود.
اما با این وجود تعدادی از مسئولان اعتقاد دارند که قله پیک ششم را رد کرده ایم و مشکلی با سفرهای نوروزی نخواهیم داشت.

قله پیک ششم را رد کرده ایم
بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت تاکید کرده که سویه اُمیکرون با تلاش کادر بهداشت تحت کنترل است و اگر وضعیت خاصی پیش نیاید مشکلی برای سفرهای نوروزی وجود ندارد و در صورتیکه افراد واکسیناسیون خودرا انجام داده اند نگرانی برای سفر نخواهند داشت.

سامانه ای برای رصد مسافران نوروزی
این موضوع را محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تاکید کرده و براین باور است که قوانین امسال برای تردد مسافرت بسیار سفت وسخت اجرا می شود. واکسیناسیون افرادی که با خودروی شخصی به سفرهای نوروزی می روند بوسیله کدملی و پلاک خودرو توسط دوربین هایی که به سامانه «ایران من» متصل هستند، رصد می شود.
او توضیح می دهد که همه دستگاه های راهبردی مانند راه و شهرسازی و ناجا به سامانه «ایران من» در طرح محدودیت هوشمند کرونائی متصل هستند و افرادی که با وسایل حمل و نقل عمومی برای نوروز مسافرت می روند با ارائه کدملی در صورت تزریق واکسن کرونا، بلیت به آنها فروخته می شود و کسانی که با خودروی شخصی قصد عزیمت به شهرهای مختلف دارند، پلاک خودرو توسط دوربین ناجا ثبت شده و همراه با کدملی، روند واکسیناسیون آنها رصد می شود و در صورت عدم تزریق واکسن توسط راننده از مسافرت آنها جلوگیری می شود.
فرهادی به این نکته اشاره می کند که فقط واکسیناسیون راننده رصد شده و امکانی برای رصد سایر سرنشینان خودرو وجود ندارد و تقاضا می کند که از هموطنان برای پیش گیری از عدم تردد برای مسافرت، حتما مبادرت به تزریق واکسن یا تکمیل روند واکسیناسیون خود کنند.

اجرای طرح محدودیت هوشمند کرونا
او با اشاره به این که طرح محدودیت هوشمند کرونائی درحال اجراست خاطرنشان می کند: «پایه اساسی اجرای طرح مدیریت هوشمند بر دو اصل اساسی واکسیناسیون و رعایت پروتکلهای بهداشتی استوار است و فاز سوم این طرح در قالب نظارت واحدهای صنفی و صنعتی است. همین طور فاز چهارم نیز به ترددها و سفرهای برون شهری اختصاص پیدا می کند.»
کسانی که با خودروی شخصی قصد عزیمت به شهرهای مختلف دارند، پلاک خودرو توسط دوربین ناجا ثبت شده و همراه با کدملی، روند واکسیناسیون آنها رصد می شود.
معاون فنی مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت به این مساله اشاره می کند که این طرح با هدف کنترل و نظارت هوشمند بیماری کرونا بوسیله تبادل اطلاعات بر خط در بستر سامانه «ایران من» بمنظور ایجاد تعادل در زندگی روزانه شهروندان و صیانت از سلامت آنان انجام می شود و از همه مردم می خواهیم همکاریهای لازم را با انجام و تکمیل واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه های بهداشتی داشته باشند.
حمید سوری، اپیدمیولوژیست و عضو ستاد ملی کرونا به «شهروند» توضیح می دهد که حتی اگر فردی سه دوز واکسن خودرا تزریق کرده باشد باز هم از مبتلاشدن به اُمیکرون مصون نیست درواقع واکسن تنها جلوی وضعیت شدید و مرگ ومیر را تا حدود زیادی می گیرد و بنا بر این تزریق دوز سوم بسیار اهمیت دارد.
او با تاکید بر این که تعداد کسانی که در کشور دوز سوم را زده اند تنها ۲۰ میلیون نفر هستند، ادامه می دهد: «نباید فکر نماییم که نوروز امسال از سالهای دیگر کم خطرتر است. درست است که اُمیکرون نسبت به دلتا خطر کمتری دارد اما ماجرا این است که شیوع وچرخش این بیماری بسیار بالاست و همین موضوع می تواند افراد بیشتری را درگیر کند. در صورتی می توانیم با خیال آسوده برای عید برنامه ریزی نماییم که حداقل ۷۰ درصد مردم دوز سوم را تزریق کرده باشند که این اتفاق هنوز رخ نداده و تا رسیدن به این آمار فاصله بسیاری داریم.»
عضو کمیته علمی ستاد کرونا ادامه می دهد: «اجرای طرح شهیدسلیمانی که قرار بود امسال نیز ادامه پیدا کند بسیار اهمیت دارد؛ این طرح محورهای اصلی مدیریت اپیدمی را پوشش داده و تنها طرح جامع مدیریت اپیدمی است که می تواند در جریان سفرهای نوروزی به ما کمک نماید.»
سوری تاکید می کند که مدیریت هوشمند در انجام سفرهای نوروزی می تواند بسیار نقش تعیین کننده ای داشته باشد و باید طبق فاکتورهای اپیدمیولوژی، سنجش سطح خطر کرده و بر این اساس، مداخلات مناسب را اعمال نماییم. ما نمی توانیم برای تمام کشور یک نسخه واحد بپیچیم و تمامی سفرها در کل کشور را ممنوع نماییم. اعمال مدیریت هوشمند به این معناست که واکنش ما، متناسب با سطح خطر باشد و فقط هم وزارت بهداشت نمی تواند مشکل اپیدمی را به خوبی مدیریت کند. در تمام دنیا، متخصصان مختلف با یکدیگر تبادل نظر کرده یا با استناد بر مطالعات وتحقیقات بومی تصمیم می گیرند، متاسفانه ما فاقد تحقیقات بومی هستیم و از اجماع نظر علمی هم استفاده نمی نماییم.
او معتقد می باشد که مردم باید با درایت برای سفرهای نوروزی تصمیم گیری کنند چونکه ویروسی که هم اکنون در کشور ما است با ویروسی که در آفریقا یا اروپاست فرقی ندارد، اما تفاوت در نوع مدیریت اپیدمی و رفتارهای مردم است که موجب می شود تعداد جانباختگان کم یا زیاد باشد.منبع:

1400/12/11
21:17:53
5.0 / ۵
279
تگهای خبر: توییتر , دوربین , صنعت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سامانه ایران من در تعقیب واکسن نزده ها!
نظر شما در مورد سامانه ایران من در تعقیب واکسن نزده ها!
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها