آل این وان بخریم یا لپتاپ؟

آل این وان بخریم یا لپتاپ؟ برتریها: اگر شما به دنبال دانستن تفاوت‌های آل این وان و لپتاپ هستید، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. در ادامه جوانب مختلف آل این وان (AIO) و لپتاپ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.


هر کاربر هنگام تعویض سیستم یا کامپیوتر قدیمی و خرید یک سیستم جدید قابل حمل با دو راهی آل این وان بخریم یا لپتاپ؟ روبه‌رو می‌شود. امروزه بسیاری از افراد دور کار هستند و برای انجام امور به نحو احسنت به یک سیستم قوی و کاربردی نیاز دارند. در نتیجه کامپیوتر قدیمی دیگر پاسخگوی نیاز آن‌ها نیست و به یک دستگاه پیشرفته‌تر و جدیدتر احتیاج دارند.

از جانبی دیگر بسیاری از دانش آموزان، دانشجویان و کارمندان برای انجام دادن پردازش‌های درسی، پژوهشی، اداری و کاری باید یک سیستم مناسب تهیه کنند. از این رو با انتخاب از میان آل این وان یا لپتاپ مواجه می‌شوند. اگر شما هم با این مسئله روبه‌رو شده‌اید و به دنبال دانستن تفاوت‌های آل این وان و لپتاپ هستید، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. در ادامه جوانب مختلف آل این وان (AIO) و لپتاپ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آل این وان

در دنیای کامپیوترها آل این وان (All In One) به دستگاه یا کامپیوتری شخصی اطلاق می‌شود که تمامی قطعات و سخت‌افزار آن در یک مانیتور خلاصه شده است. در این نوع دستگاه خبری از کیس کامپیوتر نیست و مانیتور نقش کیس را هم بازی می‌کند.

هدف از تولید و طراحی آل این وان ها یا کامپیوترهای یکپارچه کمک به صرفه جویی و استفاده بهینه از فضا یا محیط کاری بوده است. با این حال این موضوع تنها مزیت و ویژگی نیست و نوع طراحی خاص آن موجب ایجاد مزایا و امکانات مهمی شده است.

در واقع در کامپیوترهای شخصی یا همان پی سی (PC) جدا از مانیتور و سایر قطعات جانبی، یک کیس بزرگ و سنگین وجود دارد که تعداد کابل و سیم‌های بسیاری به آن متصل است. این موضوع باعث ایجاد بهم ریختگی و شلوغی محیط کار با سیستم می‌شود و از این رو دستگاه‌هایی مثل آل این وان به منظور از بین بردن این مشکل تولید شده‌اند. در نتیجه امروزه این دستگاه یکی از رقبای بزرگ سیستم‌هایی مثل لپتاپ و مینی پی سی (Mini PC)  است.

ویژگی‌های آل این وان

به طور خلاصه می‌توان در خصوص ویژگی آل این وان یا کامپیوتر همه کاره گفت که دستگاهی به عنوان حد وسط لپتاپ و کامپیوتر شخصی یا دسکتاپ است. به این ترتیب مزایا و معایب آل این وان مهمترین مسائلی هستند که باعث تمایز آن نسبت به لپتاپ یا سایر دستگاه‌ها می‌شود. از این رو افراد با آشنایی بیشتر نسبت به این سیستم می‌توانند تصمیم‌گیری بهتری را در خصوص خرید یا عدم خرید آن رقم بزنند. اصلی‌ترین ویژگی‌های آل این وان شامل این عوامل است:

 1. صرفه‌جویی در مصرف برق: استفاده از آل این وان به عنوان جایگزین برای کامپیوتر شخصی و دسکتاپ موجب حدود ۸۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق خواهد شد. در نتیجه در صورت نیاز روزانه و مداوم مثل محیط‌های کاری و اداری، نگرانی درباره مصرف برق زیاد کاهش خواهد یافت.
 2. استفاده بهینه از فضا و محیط: اشغال فضای کم مهمترین و بزرگترین مزیت آل این وان است که برتری آن را نسبت به بسیاری از سیستم‌ها رقم زده است.
 3. کیفیت تصویر مطلوب: با توجه به اینکه همه چیز درباره آل این وان مربوط به مانیتور است، طراحان تلاش بسیاری بر تولید باکیفیت آن داشته‌اند. همچنین از طرفی استفاده از تجهیزات به‌روز و پیشرفته برای تولید AIO به درجه کیفی بالا و به‌طبع کیفیت تصویر چشمگیری منتهی شده است.
 4. سایزها و ابعاد مختلف یا بزرگ: اکثر مدل‌های آل این وان از یک مانیتور LED متشکل هستند و در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. از این رو نسبت به مانیتورهای کامپیوتر شخصی بزرگتر هستند و حتی امکان خرید آل این وان ۳۴ اینچ هم وجود دارد.
 5. قابلیت ارتقاء: ارتقاء سخت‌افزار یکی از مهمترین مسائل در خصوص کامپیوترهای جمع‌وجور و قابل حمل مثل آل این وان، مینی پی سی و تین کلاینت است. در آل این وان ها امکان ارتقاء قطعاتی مثل رم، هارد و پردازنده وجود دارد.

در نهایت این مسائل در کنار مواردی نظیر سهولت کاربری، زیبایی ظاهری، عدم نیاز به خرید مانیتور جداگانه و غیره موجب خرید آل این وان به جای کامپیوتر شخصی و لپتاپ شده است.

لپتاپ

امروزه تقریباً تمامی افراد با لپتاپ آشنایی دارند و حتی تاکنون با مدل‌های مختلف آن سروکار داشته‌اند. این دستگاه متشکل از یک مانیتور به همراه کیبورد متصل می‌باشد و در بسیاری از مواقع به عنوان یک جایگزین عالی برای کامپیوتر بزرگ و کیس بوده است.

روزبه‌روز مدل‌ها و تنوع بیشتری از لپتاپ وارد بازار می‌شود و انواع و اقسام آن را می‌توان به راحتی پیدا کرد. برای مثال انواع نمونه‌های بزرگ و کوچکی از آن عرضه شده‌اند اما با این حال همچنان در تعدادی از مدل‌ها سایز و ابعاد مانیتور آل این وان از لپتاپ بزرگتر است. البته بازهم افرادی به دلایل شخصی خرید یک لپتاپ سبک، کوچک و قابل حمل را نسبت به سایر گزینه‌های موجود از جمله کامپیوتر ترجیح می‌دهند.

ویژگی‌های لپتاپ

اگرچه به احتمال زیاد از قبل با ویژگی‌های لپتاپ آشنایی دارید، اما بهتر است مروری مختصر بر آن‌ها داشته باشیم تا بتوانید انتخابی بهتر را از بین این دستگاه و کامپیوتر آل این وان رقم بزنید.

 1. قابل حمل: به زبانی ساده، تا شدن و در کیف جای گرفتن لپتاپ اصلی‌ترین دلیل خرید آن توسط کاربران به حساب می‌آید.
 2. تنوع بالا: لپتاپ‌ها در ابعاد و سایزهای مختلف همراه با سخت‌افزار یا کاربری‌های گوناگونی عرضه می‌شوند.
 3. کاربردهای متنوع: تنوع بالای این دستگاه موجب استفاده‌های فراوان و کاربردهای متنوع شده است. در نتیجه برای مصارف گسترده‌ای نظیر بازی، پژوهشی، کاری و غیره می‌توان لپتاپ مورد نیاز را از میان تنوع بالای بازار پیدا کرد.

مقایسه آل این وان و لپتاپ

پس از آشنایی و مروری مختصر بر ویژگی‌های لپتاپ و آل این وان نوبت به بررسی مهمترین تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها می‌رسد.

 • قابلیت ارتقاء: امکان ارتقاء قطعاتی نظیر مادربرد، رم، هارد و پردازنده در هر دو دستگاه کامپیوتر همه کاره و لپتاپ وجود دارد.
 • اندازه و ابعاد: ابعاد یکی از مهمترین تفاوت‌های آل این وان و لپتاپ است که موجب برتری آل این وان می‌شود. در این دستگاه ابعاد از حدود ۱۹ اینچ شروع می‌شوند و مدل‌هایی تا ۳۴ اینچ تولید شده‌اند. در حالی که تنها در نمونه‌های کمیابی می‌توان لپتاپ با سایزهای ۱۸ اینچ پیدا کرد.
 • مصرف انرژی: هر دو دستگاه برق کمتری نسبت به کامپیوتر مصرف می‌کنند اما همان‌طور که اشاره کردیم، آل این وان چیزی حدود ۸۰ الی ۸۵ درصد موجب صرفه‌جویی می‌شود.
 • قیمت: تنوع بالای موجود در بازار به تنوع بالا در قیمت‌های هر دو سیستم منتهی شده است.
 • مانیتور: به طور معمول مانیتور آل این وان از لپتاپ بزرگتر است و دارای روشنایی بیشتری هم می‌باشد. همچنین صفحه نمایش لمسی در بسیاری از مدل‌های کامپیوتر یکپارچه تعبیه شده است.
 • قابلیت حمل: امکان حمل و جابه‌جایی هر دوی سیستم‌ها وجود دارد. با این حال در برخی موارد کوچکتر بودن لپتاپ موجب حمل آسان‌تر آن می‌شود.
 • سخت‌افزار: در بسیاری از مدل‌ها تعویض سخت‌افزار لپتاپ به جایگزینی با قطعات مخصوص به این سیستم نیاز دارد، در حالی که در آل این وان ها بسیاری از قطعات و سخت‌افزارها مشابه کامپیوتر هستند. در نتیجه گاهی این مسئله به ارتقاء و تعویض آسان‌تر در کامپیوتر یکپارچه می‌شود.

در نهایت با توجه به ویژگی‌های هر کدام و تفاوت و شباهت‌ها می‌توانید تصمیم‌گیری مطلوبی را رقم بزنید. البته پیش از آن بهتر است نیازها و انتظارات خود را اولویت‌بندی کنید تا روند انتخاب را برای خودتان آسانتر نمایید.

 

1401/10/07
16:45:32
5.0 / ۵
280
تگهای خبر: رپورتاژ , تولید , خرید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آل این وان بخریم یا لپتاپ؟
نظر شما در مورد آل این وان بخریم یا لپتاپ؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها