روایت اقتصاد ایران در هشت اسفند ماه

یورو و درهم به نرخ میرداماد!

یورو و درهم به نرخ میرداماد! برتریها: به گزارش برتریها، بعد از آنکه اعلام گردید در جلسات هماهنگی اقتصادی دولت، به بانک مرکزی مجوز داده شده که می تواند با بیشترین اختیار بازار ارز را مدیریت کند، این بانک از امروز فعالیت مرکز مبادله ارز و طلا را گسترش داد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، قیمت دلار در بازار غیررسمی از عصر روز گذشته تغییر وضعیت داد و نزولی شد. امروز هم بازار نسبت به روزهای قبل، آرامشی نسبی را تجربه نمود تا ساکنان ساختمان بانک مرکزی در بلوار میرداماد تهران زمان بیشتری برای مدیریت و کنترل بازار ارز پیدا کنند.
اختیاردار روز: بانک مرکزی
بسته پیشنهادی بانک مرکزی برای دریافت اختیارات لازم با هدف مهار قیمت ارز و حفظ ارزش پول ملی در جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بررسی و مورد تصویب قرار گرفت. این خبری بود که امروز منتشر گردید و بعد از آن وزیر اقتصاد هم بر روی آن تاکید نمود. وزیر امور اقتصاد و دارایی با تکیه بر این که بانک مرکزی برای صرافی ها ترتیباتی را به کار گرفته که ساز و کار خویش را دارد، اظهار داشت: همه صنایع کشور باید در زمینه بازگشت ارز از قواعد بانک مرکزی تمکین کنند.
پیگیری های ایسنا از بانک مرکزی از این مقرر است که این جزئیات بزودی اعلام و اجرا می شود؛ بنابراین باید در ادامه دید که بانک مرکزی باتوجه به اختیارات ویژه ای که از سران قوا برای مهار قیمت ارز گرفته، در بازار ارز چه اقداماتی خواهد نمود و این اختیارات ویژه در روزها و هفته های آتی چقدر ترمز قیمت در بازار ارز را می کشد و دست سودجویان را کوتاه می کند.
مرکز مبادله ارزی، امروز مهمانان جدیدی هم داشت. مرکز مبادله ارز و طلا که تا روز گذشته نرخ اسکناس و حواله دلار را کشف و اعلام می کرد امروز یورو و درهم را هم به ارزهای خود اضافه کرد. آخرین نرخ یورو ۴۵ هزار و ۴۵۲ تومان و آخرین نرخ حواله یورو ۳۹ هزار و ۵۲۳ تومان کشف و اعلام شده است. نرخ اسکناس درهم هم در این سایت ۱۱ هزار و ۷۳۳ تومان و آخرین نرخ حواله آن ۱۰ هزار و ۲۰۳ تومان تایید شده است.
ارزان روز: خانه در کهگیلویه و بویر احمد
در یک سال گذشته تورم مسکن در ایران حدود ۳۳.۳ درصد بوده و سال قبل ۳۶ درصد از سبد هزینه خانوارهای کشور را به خود اختصاص داده است؛ در این بین کهگیلویه و بویراحمد با ۱۸.۶ درصد، پایین ترین میزان هزینه مسکن را در میان استانهای کشور دارد.
بازار بورس هم امروز روزی در نهایت مثبت را سپری نمود. شاخص کل بورس امروز با ۴۸۴۰ واحد افزایش در رقم یک میلیون و ۸۰۹ هزار واحد ایستاد.
پیگیری های برای مدیریت بازار گوشت هم ادامه دارد. مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهادکشاورزی اعلام نمود که عرضه گوشت گرم گوساله داخلی به صورت ۴ تیکه در میادین تهران و صنوف منتخب تهران شروع شده است.
تکذیب روز: سهمیه بندی آب تهران
با وجود محدودیت های آبی کشور در ماه های گذشته، خبری از سهمیه بندی آب تهران نخواهد بود. ساعاتی پیش اخباری در رسانه ها در خصوص اعمال محدودیت آبی در تهران منتشر گردید که حقیقت ندارد و آنطور که اعلام شده، این محدودیت تنها در ارتباط با مشترکان بدمصرف آب می شود و برای سایر مشترکان شرایط مثل گذشته خواهد بود.
در همین زمینه، افزایش مصرف آب باوجود محدودیت های موجود، دولت را مجبور به اجرای سیاست های تنبیهی برای بدمصرف ها کرده است و بر مبنای آخرین تصمیم پرمصرف های آبی از سال آینده مشمول افزایش بها می شوند.
در حوزه عرضه گاز هم شرایط کاملا عادی شده است. مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه مصرف گاز بخش خانگی و تجاری در ۲۴ ساعت گذشته (۷ اسفندماه) ۵۲۲ میلیون مترمکعب بوده است، اعلام نمود این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است.
شکایتی های روز: ایرلاین ها
بعد از بحث هایی که در هفته های گذشته در رابطه با وضعیت تاخیر در پروازهای داخلی مطرح شده بود، حالا رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این حوزه توضیحاتی جدید داده است. معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این که اگر علت تاخیر پیش آمده از جانب شرکت هواپیمایی باشد، تکلیف چیست، اظهار داشت: بخشی از این تاخیرها با عنایت به شرایط پیش آمده در وضعیت فعلی قانونی می باشد و بخشی هم غیرقانونی است؛ اما در صورتیکه تاخیرها غیرقانونی باشد، مسافران می توانند در سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به شکایت اقدام نمایند که سازمان در جهت انجام وظیقه خود به این مورد رسیدگی می کند.
در خبری حمل و نقلی دیگر، همچنان بحث سرمایه گذاری چینی ها در این حوزه داغ است. مشاور امور تأمین مالی و سرمایه گذاری طرح های ریلی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ضمن اشاره به کریدورهای ترانزیتی در ایران و همسو با ابتکار کمربند-راه، بر ظرفیت کشور چین برای مشارکت و همکاری در تکمیل کریدورهای ریلی تصریح کرد.
برنامه ها برای سفرهای نوروزی هم درحال تکمیل شدن هستند. معاون حمل نقل وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به این که به دستور وزیر، نشست کارگروه اجرایی ستاد سفرهای نوروزی به صورت مستمر تشکیل می شود، از شروع پیش فروش بلیت سفرهای نوروزی قطار از اواسط اسفندماه اطلاع داد.1401/12/09
12:42:02
5.0 / ۵
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد یورو و درهم به نرخ میرداماد!
نظر شما در مورد یورو و درهم به نرخ میرداماد!
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها