کدام سایت ها اینترنت نیم بها دارند؟

کدام سایت ها اینترنت نیم بها دارند؟ برتریها: برتریها: طرح شبکه ملی اطلاعات که بمنظور دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت درحال راه اندازی و توسعه است از مزایایی مانند تفکیک تعرفه اینترنت داخلی از بین المللی برخوردارست و سبب شده تعدادی از سرورهای داخلی در مقایسه با سایت های خارجی تخفیف 50 درصدی داشته باشند.به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، ایده اولیه شبکه ملی اطلاعات، در سال ۱۳۸۴ در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با نام «اینترنت ملی» و «شبکه ملی اینترنت» مطرح شده بود. سال ۱۳۸۹ با عنوان «شبکهٔ ملی اطلاعات» وارد قانون برنامه پنجم توسعه شد و قرار بود تا آخر سال ۱۳۹۵ هم کامل شود. حالا درگاه های پرداخت یا سایت های تماشای آنلاین فیلم به اینترنت ملی وصل هستند و دسترسی به آنها از خارج از کشور امکان پذیر نیست. در حقیقت مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام گردید.

در دولت سیزدهم، شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات از مهم ترین اقدامات وزارت ارتباطات شروع شد؛ بدین ترتیب طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات، از مهرماه سال قبل شروع شده و هم اکنون هم در مرحله اجرا قرار دارد؛ این طرح در ابتدای دولت سیزدهم، پیشرفت حدود ۳۰ درصدی داشت و بر طبق هدف گذاری های انجام شده دست یابی به پیشرفت ۶۰ درصدی تا آخر سال ۱۴۰۱ مورد انتظار است. دسترسی به خدمات دولت الکترونیک مثل آموزش، بهداشت و درمان و درگاه های پرداختی همچون مزیت های اینترنت داخلی بشمار می رود.

ارزان تر شدن اینترنت در شبکه ملی اطلاعات شاید یکی از مهم ترین خاصیت و مزیت های این طرح محسوب شود؛ در حقیقت یکی از جنبه های مهم این طرح بعد اقتصادی آنست که هم به نفع دولت و هم به نفع مردم است. همین که دیتاهای پرطرفدار مستقیما در شبکه داخلی به گردش دربیاید و یک دفعه به خارج و داخل کشور برنگردد به سود همه خواهد بود. بدین سبب برای وب سایت ها با سرورهای داخلی در مقایسه با وب سایت های خارجی، تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شد و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی از اینترنت ثابت و همراه مطابق مصوبه سازمان رگولاتوری ملزم به رعایت این مساله در محاسبه هزینه اینترنت برای کاربران شدند.

اما این که کدام یک از سایت ها مشمول این طرح می شوند، محل پرسش بود. همزمان با بهره برداری از فازهای اول و دوم شبکه ملی اطلاعات در ابتدا سازمان تنظیم مقررات ارتباطات فهرستی از ۱۰۰ سایتپر ترافیک داخلی که سرورهای آنها در ایران قرار دارد را به اپراتورها و شرکت های اینترنت ارائه کرد که کاربران با مراجعه به این سایت ها تنها نصف هزینه را پرداخت کنند و قرار شد این فهرست به مرور تکمیل شود.

در سال ۱۳۹۹ از طرف مسئولان اعلام گردید لیستی بیش از ۲۰ هزار سایت با تعرفه یک دوم وجود دارد و سازمان فناوری اطلاعات هم یک سامانه دارد که آنجا اعلام می کنند آی پی باید داخلی باشد و سپس به اپراتور اعلام می شود که تعرفه را یک دوم کند.

کاربران برای آگاهی از سایت هایی که مشمول ۵۰ درصد کاهش اینترنت پرسرعت می شوند، می توانند به این لینک مراجعه نموده و با کلیک بر بخش تعرفه ترافیک سایت های داخلی لیست سایت ها را ببینند.

منبع:

1401/12/16
14:18:08
5.0 / ۵
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد کدام سایت ها اینترنت نیم بها دارند؟
نظر شما در مورد کدام سایت ها اینترنت نیم بها دارند؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها