سال پر از حمایت برای کسب و کارهای اینترنتی

سال پر از حمایت برای کسب و کارهای اینترنتی برتریها: پشتیبانی از پلت فرم های داخلی طی چند سال قبل مورد توجه قرار داشت اما این مساله با محدودیت یکی از پلت فرم های خارجی مورد بحث قرار گرفت که در آن زمان یکی از دلیلهای محدودیت رفع انحصار از آن عنوان شده بود.به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، مسئولان و سازمان های مربوطه روش های گوناگونی را برای پشتیبانی از پلت فرم های داخلی مانند وام های پنج میلیارد تومانی، پهنای باند مناسب، ارائه فضای هم مکانی بصورت رایگان و تعرفه مصرف دیتا به یک سوم تعرفه اینترنت کم شد درنظرگرفتند، اما در دولت سیزدهم توجه به پلترفم های داخلی بیش از گذشته انجام شد به شکلی که برای کسب و کارهایی که اواخر شهریورماه به سبب ایجاد محدودیت برای برخی پلت فرم های خارجی زیان دیده بودند بسته حمایتی ویژه ای درنظر گرفته شد. بخشنامه پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال ۱۰ آبان با حضور عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- و تعدادی از مسئولان این وزارتخانه انجام شد.

آیین نامه مذکور ۱۴ ماده و ۳۰ نوع حمایت دولتی را برای کسب و کارهای اینترنتی شامل می شود. در این بخشنامه تسهیلات بسیار خوبی در بخش های مختلف پیش بینی شده است که به اعتقاد وزیر ارتباطات گام بسیار بزرگ و بلندی برای حمایت کسب و کارهای اینترنتی است که اگر این مصوبه به شکل کامل اجرا شود، حتما اتفاق بزرگی در کشور خواهد افتاد. صرف نظر از این که در ادامه برای دو پلت فرم خارجی چه اتفاقی رخ می دهد این مسیر دنبال می شود.

دولت حامی کسب وکارهای اینترنتی است و حتما این مسیر را دنبال خواهد کرد، اما آنچه که اهمیت دارد این است که اجرای بخشنامه نیازمند عزم ملی است؛ یعنی همه دستگاه هایی که نامشان در این بخشنامه آمده باید پای کار بیایند. در بخش خدمات متنوع پرداخت این بخشنامه گفته شده، کاربرانی که در پلت فرم های داخلی فعالیت کنند، از مزایایی چون امکان راه اندازی حساب امانی، خرید اعتباری از سکوهای مشمول، پرداخت مستقیم، راه اندازی کیف پول، فراهم کردن درگاه پرداخت برای سکوهای مشمول توسط بانک مرکزی و امکان استفاده از رمز ریال درصورت راه اندازی بهره گیرند.

در بخش اعتبار بخشی به کسب و کارهای اینترنتی و کاربران این امکان وجود دارد که به سکوها و کسب و کارهای احراز هویت شده، نشان ویژه یا تیک ویژه کسب وکار اعطا شود یا برای عموم کاربران امکان گرفتن نشان اعتبار شده (تیک آبی) برقرار شود. معافیت مالیاتی در بخش حمایت های تبلیغاتی از سکوها و کسب و کارهای مشمول اعلام شده کاربرانی که در پلتفرم های داخلی فعالیت می نمایند از مزایایی مانند تخفیف حداکثری در هزینه تبلیغات در دستگاه های دولتی، فراهم کردن زمینه تبلیغ و معرفی سکوها توسط دستگاه های دولتی، تخفیف حداکثری تبلیغات در صدا و سیما، برنامه سازی برای معرفی کسب وکارها جهت جذب دنبال کننده، اختصاص بسته ویژه تبلیغات پیامکی به کسب و کارهای مشمول، ارائه بسته های تبلیغاتی رایگان توسط پلتفرم های تأیید شده جهت جذب دنبال کننده برای کسب وکارها و ممنوعیت تبلیغ سکوهای خارجی در برنامه های صدا و سیما برخوردار می باشند.

در بخش دیگر این بخشنامه به سکوهای مشمول و تأیید شده تخفیفی هم در زمینه خدمات پستی ارائه می شود که کاربران کسب و کارهای دیجتال می توانند از آن بهره گیرند. اما برای کاربرانی که در پلتفرم های داخلی فعالیت کنند، حمایت های ویژه ای در حوزه مالیاتی درنظر گرفته شده است که می توان به مواردی مانند معافیت مالیاتی تا سقف حدود دو میلیارد تومان درآمد در سال برای کسب و کارهایی که فاقد سابقه مالیاتی هستند، تخفیف مالیاتی برای کسب و کارهای دارای پرونده مالیاتی و قبول هزینه های راه اندازی و توسعه کسب وکار و سکوهای مشمول به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی، اشاره نمود. در ابتدا جزئیاتی از این طرح گفته نشده بود اما در لایحه بودجه سال آینده هم بخشی به این مساله اختصاص یافت و در نهایت ششم اسفند نمایندگان مجلس در جلسه علنی، بندهای (ط) تبصره ۶ در بخش درآمدی را تصویب کردند؛ بدین سبب با تصویب مجلس درآمد تعدادی از کسب و کارهای اشخاص حقیقی در پلت فرم های داخلی مشمول نرخ صفر مالیاتی می شود.

از سوی دیگر کسب و کارهای دیجیتال با ثبت نام در پلتفرم های داخلی مجوز فعالیت را دریافت می کنند؛ ثبت نام هم آنلاین و برخط است و احتمالاً چند قلم اطلاعات درگاه ملی مجوز می خواهد که باید دریافت نمایند و درصورت بارگذاری اطلاعات مجوز را دریافت می کنند.

استقرار پلتفرم های داخلی در پارک های علم و فناوری

حفظ حریم خصوصی کسب وکارها و کاربران از دیگر حمایت های درنظر گرفته شده در این بخشنامه است که گفته شده داده های کاربران در سکوهای مشمول جزو اسرار تجاری بوده و با متخلفان برخورد قانونی می شود. در بخش ارائه خدمات دولتی در سکوها نیز اعلام شده طی یک برنامه زمان بندی شده و به مرور خدمات دولتی بوسیله سکوها به مردم ارائه خواهد شد.

همچنین در این بخشنامه حمایت ویژه ای برای سکوها مشمول درنظرگرفته شده و آنها می توانند از مزایای قانونی حضور در پارک های علم وفناوری برخوردار شوند. در حقیقت بمنظور حمایت و برخورداری سکوها از مزایای استقرار در پارک های علم و فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است شرایط پذیرش و استقرار دفتر های اصلی و شعب پلت فرم های مشمول را در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات یا شعب استانی آن فراهم آورد.

۲۷ آذر سال قبل هم از سامانه و مرکز تماس پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال با حضور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات رونمایی گردید و این سامانه مقرر است که از یک سو بیان گر ظرفیت های موجود در سکوهای داخلی باشد. گفتنی ست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صاحبان کسب و کارهای فعال در فضای مجازی و کاربران آنها اطمینان داد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر دستگاه های دارای تکلیف در این طرح، تمام تلاش خودرا در اجرای هرچه بهتر و دقیق تر این بخشنامه به کار خواهند بست.

منبع:

1402/01/08
18:52:23
5.0 / ۵
211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سال پر از حمایت برای کسب و کارهای اینترنتی
نظر شما در مورد سال پر از حمایت برای کسب و کارهای اینترنتی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها