اشیایی كه قابلیت تغییر شكل دارند

اشیایی كه قابلیت تغییر شكل دارند برتریها: تهران - مهندسان یك شیوه چاپ چهاربعدی ابداع كردند كه امكان تولید اشیایی با قابلیت تغییر شكل را فراهم می كند.


به گزارش روز پنج شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، این رویكرد جدید در واقع فناوری چاپ سه بعدی با استفاده از نوعی هیدروژل است كه در اثر تغییرات دما شكل آن هم تغییر می كند.
این فناوری امكان چاپ سه بعدی سریع، مقیاس پذیر و با كیفیت بالای هیدروژل را به گونه ای فراهم می كند كه محصول نهایی به صورت یك شی جامد تولید می گردد و با این حال كه حدود 70 درصد از حجم آن را آب تشكیل می دهد، شكل خویش را حفظ می نماید.
ژل مورد استفاده در این تحقیقات محققان دانشگاه راتگرز نیوجرسی واقع در آمریكا از سال ها قبل در تجهیزات و ابزارهای پزشكی كاربرد داشته است. اما روش های استفاده از این ژل بسیار سنتی و قدیمی بودند. اكنون محققان از یك تكنیك مبتنی بر لیتوگرافی استفاده كردند كه بسیار سریع و ارزان قیمت است و امكان چاپ مجموعه وسیعی از مواد را در قالب ساختارهای سه بعدی فراهم می كند. این شیوه شامل چاپ كردن لایه هایی از یك رزین خاص به منظور تولید ساختار سه بعدی است. این رزین از هیدروژل، یك تركیب شیمیایی بعنوان چسب و یك ماده تسهیل كننده حساس به نور و یك ماده رنگی برای كنترل نور تشكیل شده است.
این هیدروژل در واقع یك ماده انعطاف پذیر با قابلیت تغییر شكل است كه می توان آن را ژل هوشمند نامید. این ژل هوشمند سختی ساختاری اندام هایی مانند ریه را در اختیار می گذارد و امكان انتقال مولكول های كوچكی مانند آب و داروها را به بدن فراهم می كند. همینطور زمینه را برای ساخت نسل جدیدی از ربات های نرم فراهم می كند و در تولید موتورها و سنسورهای انعطاف پذیر، تجهیزات زیست پزشكی و چارچوب های مناسب برای رشد سلول ها كاربرد دارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports انتشار یافته است.
علمی (6)**9259** 6075
مترجم: سپیده كاشانی** انتشاردهنده: زهرا هجینی نژاد


1396/11/14
15:58:25
5.0 / ۵
4649
تگهای خبر: تولید , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اشیایی كه قابلیت تغییر شكل دارند
نظر شما در مورد اشیایی كه قابلیت تغییر شكل دارند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها