اكسیر كنترل سرمازدگی باغ های میوه در استان مركزی ساخته شد

اكسیر كنترل سرمازدگی باغ های میوه در استان مركزی ساخته شد به گزارش برتریها عضو هیات علمی مركز تحقیقات كشاورزی و هیات مدیره شركت فناور نانو پژوهش مركزی اظهار داشت: اكسیر اختصاصی برای كنترل سرمازدگی بهاره در باغ های میوه اولین بار در شركت دانش بنیان فناور نانو پژوهش این استان ساخته شد.


«حمیدرضا دری» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: شركت دانش بنیان فناور نانو پژوهش مركزی بعد از سال ها تحقیق و بررسی های میدانی موفق به ساخت این تركیب برای كنترل سرمازدگی بهاره در باغات میوه شده است.
وی افزود: سرمازدگی باغ های میوه در فصل بهار همواره خسارت های سنگینی برای محصولات دارد و با تغییر دمای ناگهانی در این فصل ریزش گل و كاهش مفهوم دار در تولید رخ می دهد.
عضو هیات علمی مركز تحقیقات كشاورزی استان مركزی خاطرنشان كرد: سرمازدگی امسال بیشتر از یكهزار میلیارد ریال به محصولات بهاره باغات كشور خسارت زده است.
دری اظهار داشت: بر این اساس شركت دانش بنیان فناور نانو پژوهش مركزی با تولید 2 نوع محصول كه به صورت چالكود و محلول پاشی انجام می گردد توانسته به شكل قابل توجهی خسارت سرمازدگی را كنترل كند.
وی افزود: تركیبات این اكسیرها قادر هستند كه خسارت سرمازدگی زمستانه را هم با قدرت كنترل كنند.
عضو هیات مدیره شركت فناور نانو پژوهش مركزی اضافه كرد: این نوع تركیبات در چارچوب فناوری نو ساخته شده و می تواند سرمای زمستانه را به علت تجمیع شیره گیاهی كنترل كرده و در بهار هم با تاثیر بر رفتار هورمون های داخلی گیاه مانع از ریزش گل و حتی افزایش باروری و تولید محصول می گردد.
دری اظهار داشت: سفارش فنی در این تركیبات استفاده از چالكود با استفاده از كامپوزیت بیوارگانیك در فصل پاییز و محلول پاشی با تركیبات ویژه ریزمغذی پیش از گلدهی است.
مركز تحقیقات كشاورزی استان مركزی در سال 62 و مركز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام استان سال 72 به بهره برداری رسیده است كه با ادغام وارتخانه های كشاورزی و جهاد سازندگی در سال 79 با عنوان مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی استان مركزی سپس در سال 94 با ادغام مراكز آموزش جهاد كشاورزی استان ها این مركز با نام مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان فعالیت كند.
این مركز دارای بخش های تخصصی پژوهشی مشتمل بر گیاه پزشكی، منابع طبیعی، آبخیزداری، زراعی و باغی، فنی و مهندسی است.
مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان مركزی دارای هفت ایستگاه تحقیقاتی است كه بستر مناسبی برای اجرای طرح های تحقیقاتی فراهم نموده است.
2 ایستگاه از این ایستگاه ها به صورت ملی (پردیس تحقیقات و آموزش ملی لوبیای خمین و پردیس تحقیقات و آموزش انار ساوه) و پنج ایستگاه دیگر (ایستگاه منابع طبیعی مهندس یونسی خسبیجان، گیاهان دارویی علی آباد، علوم دامی فدك، آبخوانداری خشكرود و ایستگاه تحقیقات كشاورزی اراك) به صورت استانی فعالیت می نمایند.
1955/6013/


1397/10/21
22:00:42
5.0 / ۵
4807
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اكسیر كنترل سرمازدگی باغ های میوه در استان مركزی ساخته شد
نظر شما در مورد اكسیر كنترل سرمازدگی باغ های میوه در استان مركزی ساخته شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها