هزینه استخراج بیت كوین در ایران چند؟

هزینه استخراج بیت كوین در ایران چند؟ برتریها: بعد از فراز و نشیب هایی كه استخراج رمزارز در ایران طی كرد، سرانجام از جانب دولت بر فعالیت ماینرها مهر قانونی بودن خورد و متوسط نرخ صادراتی برق برای آن تعیین شد؛ نرخی كه قرار شد توسط وزارت نیرو اعلام گردد و هرچند این وزارت خانه هنوز به صورت رسمی و شفاف نرخی را اعلام نكرده است، وزیر نیرو در آخرین نشست خبری خود اشاره ای به این مورد كرد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، استخراج ارز مجازی چند صباحی است كه با گرم شدن هوا و افزایش میزان مصرف برق به یكی از بحث های داغ تبدیل گشته است؛ به صورتی كه می توان از برخی گفته های مسؤلان بخش قابل توجهی از افزایش مصرف برق در كشور را بر گردن فعالان این حوزه انداخت.
موضوعی كه استخراج كنندگان ارز مجازی آنرا رد و ادعا كردند در ساعات اوج مصرف برق، دستگاه های خویش را خاموش می كنند. آنها همچنان از شفاف نبودن قانون گلایه داشتند و می گفتند در حالیكه برخی افراد مانند دبیر شورایعالی فضای مجازی استخراج ارز مجازی را قانونی می دانند، برخی دیگر آنرا غیرقانونی دانسته و حتی وزارت نیرو مبادرت به جمع آوری مزارع ارز مجازی كرده است.
آیین نامه هیات وزیران درمورد استخراج رمزارز چه بود؟
در نهایت سیزدهم مردادماه، معاون اول رئیس جمهور آئین نامه اجرایی استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده در كشور را به منظور ایجاد بستری امن، كم هزینه، شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی و بكارگیری با رویكرد تسهیل فضای كسب وكار ابلاغ نمود.
در این آئین نامه ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حق و حقوقی برای آنها در نظر گرفته شده و شرط و شروطی هم برایشان گذاشته شده است. یكی از مهم ترین بندهای این آئین نامه ضمن این كه استخراج رمز ارز در آن بعنوان صنعت شناخته شد، به تعرفه استخراج رمزارزها اختصاص دارد كه بر مبنای آن، تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبكه سراسری یا راه اندازی نیروگاه جدید خارج از شبكه سراسری صورت می گیرد.
تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما كه توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.
در این راستا، سخنگوی صنعت برق هم به ایسنا اعلام نموده بود: نرخ برق مورد استفاده استخراج ارز مجازی توسط وزارت نیرو اعلام خواهد شد. نرخ آن، متوسط نرخ ریالی صادراتی است كه در خلال سال متناسب با نیازها تعیین می شود. در تابستان كه ذخیره برق كم تر است، نرخ گران تری نسبت به ماه های دیگر سال دارد.
عكس العمل استخراج كنندگان ارز مجازی به آئین نامه دولت
نرخی كه فعالان حوزه مربوطه به آن اعتراض دارند و اعتقاد دارند كه اگر استخراج ارز مجازی بعنوان یك صنعت شناخته شده است، باید تعرفه برقی كه برای آن در نظر گرفته می شود هم همانند برقی باشد كه برای صنعتی ها در نظر گرفته شده است. آنها مصوبه دولت را سبب مرگ بخش خصوصی دانسته و اعلام نمودند پس از این مصوبه ماینرها كوله های خویش را بسته اند و آماده سفر به كشورهای همسایه هستند.
انجمن بلاكچین صراحتا اعلام نمود مصوبه هیات دولت مشكلات عدیده حقوقی دارد و ما حق خودمان می دانیم كه به دیوان عدالت اداری مراجعه نموده و تقاضای تعلیق این مصوبه را داشته باشیم.
اختصاص تعرفه های ارزان برق برای رمزارزها
در این سوی ماجرا اما مسؤلان اعتقاد دارند كه اختصاص تعرفه های ارزان برق برای رمزارزها حقوق سایر صنایع را پایمال می كند. آن ها اعتقاد دارند كه در حالیكه خیلی از مسؤلان دولتی در بعضی از كشورها همچون آمریكا، چین، نروژ، كانادا و... از اعمال تعرفه های خاص برای استخراج رمزارزها خبرداده اند، در ایران برخی به دنبال جوسازی برای تداوم دریافت برق ارزان توسط این گروه هستند.
اشاره مبهم وزیر به قیمت استخراج رمزارز در ایران
درحالی كه وزارت نیرو هنوز به صورت شفاف نرخی را اعلام نكرده است، رضا اردكانیان - وزیر نیرو - در آخرین نشست خبری خود با بیان این كه برق ۱۷ برابر قیمتی كه به مصرف كنندگان داخلی فروخته می شود به فروش همسایگان می رسد، به نرخ برقی كه برای استخراج رمزارزها تعیین شده اشاره نمود و اظهار داشت: طبق مصوبه هیات وزیران تعرفه برق مصرفی ماینرها برابر متوسط برق صادراتی است كه حدود هفت سنت دلار آمریكا می شود.1398/06/07
14:01:30
5.0 / ۵
4830
تگهای خبر: صنعت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد هزینه استخراج بیت كوین در ایران چند؟
نظر شما در مورد هزینه استخراج بیت كوین در ایران چند؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها