عاقبت گوشیهایی كه از واردات مسافری سوءاستفاده كردند، چه می شود؟

عاقبت گوشیهایی كه از واردات مسافری سوءاستفاده كردند، چه می شود؟ به گزارش برتریها با عنایت به حاشیه هایی كه برای واردات گوشیهای مسافری بوجود آمده است، در صورت عدم احراز هویت افرادی كه گوشی را به صورت مسافری ثبت كرده اند، گوشی در موعد اعلام شده مورد اعمال قانون قرار می گیرد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، بعد از اجرای طرح رجیستری، بعضی از فروشندگان سودجو در بازار به افزایش قیمت گوشی با این بهانه اقدام نمودند، در صورتیكه مسؤلان بارها اعلام كردند رجیستری هزینه ای ندارد و نباید سبب افزایش قیمت شود. از طرفی در یك سال گذشته، مبحث افزایش نرخ ارز هم با عنایت به ماهیت وارداتی بودن گوشیها، باعث افزایش دو تا سه برابری قیمت گوشیها شد.
در عین حال، واردات گوشیهای مسافری با هزینه پایین تر، باعث شد سودجویان كه مسافر نبودند هم، از این امكان فراهم شده كه با استفاده از كارت ملی، امكان واردات یك گوشی وجود داشت، استفاده كنند. در مقطعی شرایط این طور بود كه قاچاقچی بارش را بدون ثبت سفارش به صورت قاچاق وارد كشور می كرد و با عنوان گوشی مسافری می توانست كد رجیستری بگیرد.
اما مبحث واردات گوشی مسافری توسط كسانی كه واقعا مسافر نبودند و از اطلاعات مسافران سوءاستفاده كردند، به اینجا ختم نشد. باآنكه با اتصال سامانه های نیروی انتظامی و گمرك، دیگر فقط كارت ملی برای واردات گوشی مسافری كافی نیست و مسافر واقعی می تواند از این امكان استفاده نماید، برخی با گرفتن اطلاعات مسافران، به واردات گوشی به اسم آنها اقدام نمودند و این مورد واكنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را به دنبال داشت و وی از كلاهبرداری عده ای كه به حاجیان امسال سیمكارت مجانی داده اند و از مدارك آنها سوءاستفاده و گوشی قاچاق ثبت كرده اند، اطلاع داد.
داستان ۳۰ هزار گوشی قطع شده چیست؟
از طرفی به تازگی خبری در خصوص قطع شدن ۳۰ هزار گوشی كه از راه مسافری وارد شده بودند، در رسانه ها منتشر گردید. در این راستا حمیدرضا دهقانی نیا -سخنگوی طرح رجیستری- درباره این خبر اظهار نمود: ۳۰ هزار دستگاه تلفن همراه قطع نشده است، بلكه به علت محرز شدن تخلف سوء استفاده از تسهیلات مسافری، برای این دستگاه ها پیامك اخطار ارسال شده است. هم اكنون ثبت مسافری تبدیل به یك رویه تجاری شده است كه خلاف قوانین امور گمركی است و طبق قانون مبارزه با قاچاق، این دستگاه ها مصداق كالای قاچاق محسوب می شوند.
وی همینطور تصریح كرد: افرادی كه با گذرنامه خود و جهت استفاده شخصی، گوشی را به صورت مسافری ثبت كرده اند، در صورت دریافت پیامك اخطار با در دست داشتن گذرنامه و مدارك هویتی به ادارات صنعت و معدن رجوع كنند، در صورت عدم احراز هویت شخص مسافر، گوشی در موعد اعلام شده مورد اعمال قانون قرار خواهد گرفت.
اختلاف قیمت معنادار گوشیهای وارداتی و مسافری
همینطور محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره مبحث از دسترس خارج شدن ۳۰ هزار دستگاه تلفن همراه اظهار نمود: ایرادی در این سازوكار وجود دارد؛ مثلا اگر واردكننده رسمی بخواهد یك گوشی با قیمت ۱۰ میلیون تومان وارد كند، باید برای رجیستری آن حدود یك میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بابت گمرك، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت كند و اگر این گوشی از راه مسافری باشد این رقم ۱۸۰ هزار تومان می شود، اینجاست كه اختلاف معناداری شكل می گیرد و حاشیه های گوناگونی به وجود می آید.
وی ادامه داد: این افراد یك روز از پاسپورت حجاج و مسافران استفاده می نمایند، یك روز سیمكارت به نام دیگران صادر می كنند و با پرداخت ۳۰۰ هزار تومان معافیت پاسپورت آنها را می خرند. هم اكنون هم مراسم اربعین را در پیش داریم كه بیشتر از ۳ میلیون نفر از مرز رد می شوند. به تازگی هم شنیده ام كه افرادی از لب مرز به مدت نصف روز می روند به آن طرف مرز و بعنوان مسافر، مبادرت به ثبت گوشی می كنند. در این خصوص از وزیر اقتصاد خواستم با تشكیل كارگروهی ایراداتی كه وجود دارد را تصحیح نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور تصریح كرد: این تسهیلات برای مسافر در نظر گرفته شده نه این كه چارچوبی باشد برای رانت؛ این حق مسافر است، بتواند گوشی كه از سفر آورده را رجیستر كند. اگر این قانون از بین برود، بطور قطع حق مردم ضایع خواهد شد.1398/07/05
13:51:31
5.0 / ۵
4368
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد عاقبت گوشیهایی كه از واردات مسافری سوءاستفاده كردند، چه می شود؟
نظر شما در مورد عاقبت گوشیهایی كه از واردات مسافری سوءاستفاده كردند، چه می شود؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها