مبانی تحلیل پسا كرونا

مبانی تحلیل پسا كرونا برتریها: تحلیل و تفسیر اندیشه گی و علمی برای خود واجد منطق متقن است. پس منظور از مبانی تحلیل، بنیادهای تبیین و اركان تصویر كلی از جهان پساكرونا، این است كه وجود فهم و شناخت قواعد اصلی، امری گریزناپذیر می باشد.


روزنامه همدلی در یادداشتی به قلم محمدعلی نویدی، مدرس دانشگاه، آورده است: این قواعد و اصول ممکنست با توافق جمعی و علمی حاصل شود، یا با پیشنهاد و استدلال معین و مشخص اندیشمندان و متفکران جامعه. در این نوشتار به قواعدی چند در ارتباط با امکان تحلیل اندیشه ورزانه از جهان پساکرونا خواهم پرداخت.
قاعده اول برای تحلیل اندیشه ورزانه، درک و پذیرش قانون احتمالات و احتیاطات است. منظور از قانون احتمال و احتیاط، پذیرش عملی و منطقی عدم قطعیت و عدم تعین علمی در تحلیلات است. یعنی قبول وجودی و اثری تفاوت تحلیل مبتنی بر قطعیت و عدم قطعیت. از طرف دیگر، احتمال و احتیاط از نشان های بارز و مبرهن هرگونه تحلیل عقلی و علمی است. عقل افراد و آدمیان، در احتمال و احتیاط خودرا نشان میدهد. به دیگر سخن، توجه به قاعده احتمال و احتیاط، تحلیل ما را از سطح انتزاعی و ادعایی، به سطح اثربخش و اقدامی سوق می دهد. بدین سبب در تحلیل اندیشه ورزانه، لازم عقلی است تا بر اساس احتمال و احتیاط عمل نماییم. پیش بینی و ترسیم افق پساکرونا نیز از این قاعده تبعیت می کند و احتمال و احتیاط در مقابل گستاخی و بی مبالاتی است.
تحلیل و تصویر جهان پساکرونا، بدون توجه و تفطن به شرط و شروط و اما و اگرهای واقعی و عینی، امکان پذیر نیست. تحلیل اندیشه ورزانه، درک درون مایه ها، ساختارها و ریشه های این اما و اگرهاست. به عبارت دیگر، هرگونه تحلیل جامع و کامل از پساکرونا با اما و اگر، مواجه می باشد. اماها و اگرها، با جستجوهای علمی و خردمندانه، جای خودرا به اثرها و اقدام ها می دهند. یعنی قاعده اما و اگر، با شواهد عینی و عملی می تواند در تحلیل و تفسیر پساکرونا، مؤثر باشد. یادمان باشد که در اگر، نتوان نشست.
یکی دیگر از قواعد و قوانین تحلیل پساکرونا، توجه به عجزها و ناتوانی های واقعی در دوران شیوع کروناست. آشکارگی و نمایان شدن ضعف ها، عجزها و کمبودها، راهی برای اندیشیدن، بن بست شکستن و پیش رفتن است. یعنی خرد می تواند با شناخت ضعف های امروز، دنبال چاره برای فردا باشد. فردا پساکروناست. داشتن فرداها و ساختن فرداها، نیاز به تحلیل خردمندانه از وضعیت پساکرونا دارد. افق آینده و پساکرونا، با درک عمیق مشکلات و معضلات امروز گشوده می شود و پیش می رود.
قاعده دیگر برای امکان ارائه تحلیل اندیشه ورزانه، قاعده ملاحظه زمان، مکان، انسان و زندگی اوست. سطح آگاهی هر جامعه با چگونگی کنش گری خردورزانه آن مناسبت دارد. پساکرونا را ماها و آدمیان، شهروندان و جهانیان باید بسازند. پساکرونا، آینده این نسل و نسل بعدی و کلا انسان واقعی است، نه انسان انتزاعی، آسمانی و دور از دسترس. بدین سان، پسا کرونا با قاعده و مبنای واقعیت ها و عینیات ایجاد می شود. زمان، مکان، اقلیم و انواع زندگانی انسانی و اجتماعی، غیر قابل تقلیل و تحویل به امور فرعی و حاشیه ای است. جان، درون مایه و جوهر پساکرونا، همین انسان، اندیشه، عمل و اثر اوست.
یکی دیگر از قواعد تحلیل جهان پساکرونا، درک تعادل و اعتدال نیروها، انرژی ها و اثرها در دوران پس از کروناست. کرونا، تعادل همه چیز را برهم زده است. اندیشیدن به تعادل جدید، یعنی ساختن دنیای پساکرونا. ایجاد تعادل های انسانی، معقول و دنیای بی افراط و تفریط، همچون اصول تحلیل اندیشه ورزانه می باشد.
راه کاربردی و عملی برای تشخیص تعادل در دوران پساکرونا، سنجش عقلانی و انسانی اثرهاست. ترازو، خرد، عقلانیت و انسانیت است. قاعده شناخت تعادل ها، از اهم قواعد قدرت تحلیل، ارائه تصویر و ترسیم نقشه پساکرونا ست. تعادل داشتن در زندگی، جامعه و اداره کشور، خانواده، اقتصاد و ساحات دیگر، به اصل طبیعت آدمی نزدیک تر است. بدین دلیل، پایداری و ماندگاری و پیشرفت آدمی با تعادل قرین است.منبع:

1399/02/13
22:39:31
5.0 / ۵
3015
تگهای خبر: اقتصاد , دانش , علم , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مبانی تحلیل پسا كرونا
نظر شما در مورد مبانی تحلیل پسا كرونا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها