آمریكا مظهر كشتار و منفورترین ناقض حقوق بشر

آمریكا مظهر كشتار و منفورترین ناقض حقوق بشر برتریها: حمله آمریكا به هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیر 1367 خورشیدی یكی از دردناكترین جنایات انسانی دوران معاصر محسوب می شود، این اقدام و هزاران جنایت دیگر نشان میدهد كه این كشور در عین حالی كه مدعی پشتیبانی از حقوق بشر است، بزرگ ترین ناقض آن نیز شمرده می شود.


در روند تحولات دفاع مقدس در سال های پایانی جنگ، رژیم بعث حاکم بر عراق بعد از آنکه در شکست مقاومت رزمندگان اسلام ناکام ماند، اهتمام کرد از یک طرف با کشاندن جنگ به حوزه غیر نظامیان بوسیله تشدید موشکباران شهرها و بمباران شیمیایی شهرهای ایران (نظیر سردشت) در مقاومت و ایستادگی مردم و رزمندگان ایران، بی نظمی ایجاد کند و از جانب دیگر با حمله به نفتکش ها و بین المللی کردن جنگ پای قدرت های بیگانه را به خلیج فارس باز کند که حمله ناو امریکایی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران محصول این سیاست های جنایتکارانه و مداخله جویانه بود.
ماجرا از این قرار بود که هواپیمای مسافربری ایرانی در ۱۲ تیر ۱۳۶۷ خورشیدی از فرودگاه بندرعباس به امید پروازی امن عازم دبی شد اما ۷ دقیقه بعد از پرواز ناو آمریکایی وینسنس با آنکه مجهز به رادارهای پیشرفته بود، هواپیمای مسافربری ایرانی را هدف قرار داد و همه مسافران هواپیما را که ۶۶ کودک هم در بین آنها بود به شهادت رساند، تنها به این علت که هواپیمایشان «به اشتباه» بعنوان جنگنده شناسایی شده بود. بعد از سقوط این هواپیما، هیچ کدام از کشتی های آمریکایی حاضر در منطقه اقدامی برای جستجوی بازماندگان و نجات یافتگان احتمالی انجام نداند و جعبه‌ی سیاه هواپیما هم هیچ گاه پیدا نشد. قاسم شیخی که در برج مراقبت فرودگاه بندر عباس آخرین مکالمه را با کاپیتان رضائیان خلبان ایرباس ایرانی انجام داده است در این زمینه می گوید: در ارتفاع ۱۴ هزار پایی حتی با چشمان غیرمسلح هم می توان هواپیمای مسافربری را از هواپیمای جنگی تشخیص داد، علاوه بر آن در سیستم هواپیماهای مسافربری کدهایی نصب شده که با دیدن آن روی رادار مشخص می شود که این هواپیما مسافربری است. بدین سبب کدهای راداری انواع هواپیماهای مسافربری در حافظه سیستم رادار ناو آمریکایی موجود است و خدمه ناو وینسنس به آسانی می توانستند، هویت هواپیمای ایرباس ایرانی را تشخیص دهند. نیروی دریایی آمریکا بعداً در تحقیقات خود اذعان کرد که هواپیمای ایرانی در همان راه هواییِ تجاریِ تایید شده در حال پرواز بوده و خودرا نیز در فرکانس های کنترل ترافیک هوایی بعنوان یک هواپیمای غیرنظامی معرفی کرده است؛ اما دولت آمریکا نه فقط مسئولیت حمله به هواپیمای مسافربری را نپذیرفت، بلکه به "ویلیام راجرز " فرمانده ناو وینسنس که باید بعنوان جنایتکار جنگی محاکمه می شد، مدال شجاعت داد. بدین ترتیب هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس با ناو متجاوز امریکایی را باید یکی از دردناک ترین فجایع انسانی دوران معاصر دانست.
نکته جالب توجه در این حادثه سیاست های دوگانه شورای امنیت سازمان ملل و رسانه های غربی است. پنج ماه پس از حمله به ایرباس ایرانی هواپیمای پان آمریکن بر فراز شهر لاکربی اسکاتلند منفجر شد گر چه ابعاد مختلف این ۲ حادثه متفاوتند، اما شورای امنیت در موضعی دوگانه از دولت لیبی خواست تا متهمان این حمله تروریستی را به آمریکا و انگلیس تحویل دهد و غرامت این حادثه را هم بپردازد اما درباب حمله ناو جنگی آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی، شورای امنیت فقط ابراز تاسف کرد.
اعلام روز هدف گرفته شدن هواپیمای مسافربری ایران که به شهادت بیش از ۲۹۰ انسان بی گناه انجامید بعنوان روز افشای حقوق بشر امریکا زمینه ای را فراهم آورد تا پرونده جنایات ضد انسانی رژیم امریکا همیشه باز مانده و فرصتی باشد تا اقدامات امریکا در کشتار انسان های بیگناه در کشورهای مختلف، مانند افغانستان، عراق، یمن، سوریه و حتی رفتار وحشتناک آنها با شهروندان سیاهپوست و اعتراضات تبعیض نژادی امریکا به گوش جهانیان برسد و نامگذاری چنین روزی بطور مشخص سبب تمرکز بیشتر جهانیان روی حقوق بشر آمریکایی می شود. بدین گونه به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی و تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی ۱۲ تیر سالروز حمله ددمنشانه آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران بعنوان روز «افشای حقوق بشر آمریکایی» در تقویم رسمی کشور ثبت گردید.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نامگذاری ۱۲ تیر بعنوان روز افشای حقوق بشر آمریکایی اقدام بسیار پسندیده ای است این به معنای رها کردن این مساله در سایر روزهای سال نیست و اطلاع رسانی به جوانان در تمام طول سال در این مورد لازم است اما باید در این روز با ارائه برنامه های مختلف از جانب صدا و سیما، دانشگاهیان و... افشاگری شده و ماهیت واقعی غرب برای ذوق زدگان غرب تشریح شود در واقع ۱۲ تیر روز ملی کنار زدن پرده ها و نشان دادن چهره واقعی غرب در پشت شعارهایی که مطرح می کند، است.

دلخراش ترین اقدامات ضدبشری آمریکا مقابل ایران
آمریکایی ها جنایت و پشتیبانی از تروریسم را در هر زمانی که فرصتی یافته اند، مقابل ایران صورت داده اند که شاید ناگوارترین و دلخراش ترین آن حادثه هفتم تیر و بمب گذاری در حزب جمهوری اسلامی است که در این فاجعه ۷۲ تن و در صدر آنها آیت الله بهشتی به شهادت رسیدند. از دیگر اقدامات ضدبشری آمریکا در مقابله با مردم ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می توان به شهادت ۱۷ هزار انسان بی گناه در اقدامات تروریستی توسط گروهک منافقین تحت حمایت آمریکا، شهادت بیش از ۲۰۰ هزار تن و مجروحیت بیش از ۷۰۰ هزار تن در جنگ تحمیلی، شهادت بیش از ۱۳هزار تَن و مجروحیت بیش از ۱۰۰ هزار تن در اثر سلاح های شیمیایی، شهادت بیش از ۴ هزار تن از ماموران نیروی انتظامی و مرزی در راه مبارزه با مواد مخدر و همین طور تحریم های ظالمانه و غیرقانونی اشاره نمود.

آمریکا در صدر گروه ناقضان حقوق بشر
دولت آمریکا همین طور حقوق دیگر کشورها را نیز همیشه نقض کرده است، برای نمونه بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی، جنایت های این کشور در جنگ ویتنام و راه اندازی جنگ در عراق و افغانستان و حمایت گروهک های تروریستی همچون داعش از دیگر جنایت های این کشور مدعی حقوق بشر هستند. همین طور دخالت های دولت آمریکا در امور داخلی فلسطین و پشتیبانی از رژیم صهیونیستی نیز یکی دیگر از تناقضات آشکار آنها در حقوق بشر بشمار می رود.
نصرت الله لطفی قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با تاکید بر دروغین و پوشالی بودن حقوق بشر نزد دولت های گوناگون آمریکا اظهار داشت: آنها در صدر گروه ناقضان حقوق بشر قرار دارند و از عاملان اصلی جنایت جنگی ضدبشری در کشورهای مختلف به شمار می روند. سردمداران این کشور در حالی ادعای آزادی و آزادگی را دارند که با حمایت همه جانبه از رژیم صهیونیستی، قائل به آزادی عمل فلسطینیان در انتخاب سرنوشت خویش نیستند.
علاوه بر این دولتمردان آمریکا نه فقط حقوق بشر را در دیگر کشورها نقض می کند، بلکه در داخل کشور خود نیز حقوق اساسی مردم را به رسمیت نمی شناسد؛ که نقض گسترده‌ی حقوق سیاه پوستان توسط پلیس و نظام قضایی آمریکا، نقض حقوق زندانیان (به ویژه زندانیان زن و نوجوان) و شکنجه‌ی آنها، نقض حقوق بومیان، نقض حریم خصوصی افراد، وضعیت کودکان کار و مهاجر، خشونت خانوادگی مقابل کودکان، فشار بر فعالان مدنی و اجتماعی و نقض آزادی بیان و مطبوعات، تنها بخش کوچکی از مصادیق نقض حقوق بشر در جامعه آمریکا است در تازه ترین جنایت در آمریکا، جورج فلوید شهروند رنگین پوست آمریکایی در ۲۵ می ۲۰۲۰ در مینیا پولیس به طرز وحشیانه ای توسط پلیس آمریکا در مقابل انظار عموم کشته شد در این ماجراء نقض حقوق یک انسان به ساده ترین شکل ممکن آشکار است.
این در حالی است که برمبنای ماده ۶ میثاق حقوق مدنی و سیاسی و نظریات عمومی شماره های ۶، ۱۴ و ۳۶ کمیته حقوق بشر، حق حیات اولین حق انسان و مبنای دیگر حقوق بشری است، همه افراد و دولت ها نسبت به حفظ این حق دارای تعهد هستند و نقض حق حیات نقض آشکار حقوق بشر و حقوق بین الملل بطور خاص است. در این قضیه نقض حق حیات بوسیله قتل غیر قانونی یک انسان آشکار است اما با وجود تمام این جنایت ها این کشور با ابزار قرار دادن حقوق بشر در جهان همیشه این مساله مهم را دستاویزی برای دخالت در امور دیگر کشورها قرار داده است در صورتیکه آمریکا نه فقط صلاحیت اظهارنظر درباب حقوق بشر را ندارد بلکه خود مهم ترین نقض کننده این حق انسانی در جهان بوده است و باید به افکار عمومی جهان دراین زمینه پاسخ گو باشد.منبع:

1399/04/13
12:37:51
5.0 / ۵
2489
تگهای خبر: دانش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آمریكا مظهر كشتار و منفورترین ناقض حقوق بشر
نظر شما در مورد آمریكا مظهر كشتار و منفورترین ناقض حقوق بشر
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها