نادیا گلچین و نقش هایی كه در خاطره ها ماند

نادیا گلچین و نقش هایی كه در خاطره ها ماند نادیا دلدار گلچین بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون كه مخاطبان بیشتر نقش آفرینی های وی را در قاب تلویریون و سینما و در مجموعه هایی چون «سه در چهار» و فیلم هایی چون «روسری آبی» و «همه دختران من» به یاد می آورند؛ خیلی زود و در آغاز دهه پنجم زندگانی عزتمند و هنری اش جان به جان آفرین تسلیم كرد.هیچ کس سراغی از من نگرفته و حتی به من زنگ نزدند. البته خودم هم مانند آنها هستم و وقتی کسی گرفتار است، سراغی نمی گیریم. اما وضعیت من خیلی حاد است. از ۱۳۸۰ خورشیدی بیماری ام شروع شد و به نارسایی کلیه مبتلا شدم و وقتی دیدم، نمی توانم، تحمل کنم در ۱۳۸۲ خورشیدی مبادرت به پیوند کلیه کردم. اما پس از آن ظاهرا این پیوند به من نساخت و یک روز، روز خوش ندیدم و طی این مدت مدام درگیر بیمارستان هستم و اتفاقات عجیبی برایم افتاده است و هرچند وقت یک دفعه بستری شده ام. پس از دوبار جراحی سخت در ستون فقرات، گرفتاری بیماری های دیگری شده ام که من را در بیمارستان انداخته و حتی تکان نمی توانم بخورم و سه چهار روز است که در بخش آی سی یو بیمارستان تحت نظر هستم.

این سخنان در واقع قسمتی از آخرین گفت و گوی نادیا دلدار گلچین هنرپیشه تئاتر و سینما و تلویزیون است که متاسفانه خیلی زود و در آغاز دهه پنجم زندگی فوت کرد. در بیوگرافی نادیا گلچین آمده که متولد ۱۸ اردیبهشت ۱۳۳۹ خورشیدی در تهران است. وی در رشتهٔ موسیقی در هنرستان عالی موسیقی به تحصیل پرداخت و موفق به ستاندن دیپلم در این رشته شد. ابتدا وارد عرصهٔ تئاتر شد و به تدریج به بازیگری در سینما روی آورد و در ۱۳۶۹ خورشیدی با بازی در فیلم ابلیس ساختهٔ احمدرضا درویش به ایفای اولین نقش خود در سینمای ایران پرداخت. وی در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه در سال های آخر کم کار شده اضافه کرد: سعی کردم دور از عرصه بازیگری نباشم، چون اگر دور باشم، احساس افسردگی شدید می کنم و فقط دلم می خواهد، جلوی دوربین باشم. ضمن اینکه اگر کار نکنم، خرج زندگی ام لنگ می ماند. من سرپرست ندارم و حتما باید دستم را روی زانویم بگذارم، بلند شوم و کار کنم.

از جمله نقش آفرینی های مهم نادیا گلچین می توان به حضور در فیلم هایی چون «دیدار در استانبول»، «دوروی سکه»، «پادزهر»، «همه دختران من»، «مرد نامریی»، «خط آتش»، «روسری آبی»، «کمکم کن»، «مهرمادری»، «غریبانه»، «شیدا»، «دختری با کفش های کتانی»، مجموعه های تلویزیونی «خاله سارا»، «کهنه سوار»، «دزدان مادربزرگ»، «همه فرزندان من»، «پزشکان»، «شن های کف رودخانه»، «سه در چهار» و نمایش های «زیر گذر لوطی صالح»، «سوگ»، «مضحکه آدم»، «معرکه در معرکه» و... اشاره نمود.درگذشت غریبانه نادیا گلچین و گلریزانی که برگزار نشد!

ندا جعفری دختر نادیا گلچین درباره آخرین وضعیت جسمانی مادرش و به کما رفتن وی اظهار داشته بود: مادرم در ۱۶ مرداد ۱۳۹۱ گرفتار حمله تنفسی شد و به کما رفت و در بخش ای سیو بیمارستان عرفان بستری شد. متاسفانه قلب مادر ۲۰ تا ۳۰ درصد کار می کند، ماهیچه های قلب به خوبی کار نمی کنند. مادرم در طول این سال ها رنج بسیاری بخاطر بیماری اش متحمل شده بود و متاسفانه پس از ۹ روز به کمای سنگین رفته بود، او را برای همیشه از دست دادیم.

اما یکی از اتفاقات جالب قبل از در گذشت این بازیگر محجوب و زحمتکش، برگزاری گلریزان و جمع آوری کمک های مالی برای جبران هزینه های درمان وی بود که با واکنش خانواده گلچین روبرو شد بطوریکه خانواده نادیا دلدار گلچین با انتقاد از اعلام شماره حساب برای کمک به وی از مردم خواستند در این گلریزان شرکت نکنند. دختر این بازیگر سینما و تلویزیون در این خصوص اظهار داشت: متاسفانه بدون اینکه ما در جریان باشیم بوسیله ارسال پیامک برای سینماگران و همین طور اعلام شماره حساب برای مادرم، گلریزان به راه انداختند که اصلا موافق چنین کاری نیستیم. ما سال ها قبل برای فراهم کردن هزینه های عمل مادرم خانه اش را فروختیم و حالا با چنین روحیه ای چگونه می توانیم از مردم کمک بگیریم!؟ ای کاش پیش از به راه انداختن این آبروریزی برای بازیگری که یک عمر با آبرو زندگی کرده، حداقل با خانواده اش موضوع را مطرح می کردند.نادیا دلدار گلچین سرانجام در ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ خورشیدی و بعد از ۹ روز بودن در حالت کما در ۵۲ سالگی در بیمارستان عرفان، تهران درگذشت.

مراسم خاکسپاری وی در ۲۶ مرداد با بدرقه اهالی فرهنگ و هنر و شمار زیادی از دوستداران این هنرمند مردمی از تالار وحدت به طرف قطعه هنرمندان بهشت زهرا انجام شد و اقوام و آشنایان و هنرمندان مختلف درباره شخصیت و حرفه نادیا دلدار گلچین سخنوری کردند.

نادر گلچین پدر نادیا گلچین: نادیا دختری مهربان و خانواده دوست بود که کینه در دلش راهی نداشت با آنکه دختر عموهایش همکار او بودند، هیچ گاه بغض و حسدی نسبت به آنها نداشت. نادیا دور از جنجال و هیاهو مردانه روی پای خود ایستاد و همه را دوست می داشت، او همیشه قانع بود. تا نفس باقی است، جایگاهش در سینه تنگ من است. نادیا با ما نیست ولی در هرگوشه و کناری خاطرات تلخ و شیرینش را به یاد می آورم.منیژه دلدار گلچین دختر عموی نادیا گلچین: می گویند ایستادگی را از سرو آموخت. نادیا از سرو ایستاده تر بود در تحمل کردن سختی ها بی نظیر بود، او سرو ایستاده ما بود. پاره ای از تن ما بود که رفت، ما دلمان برایش خیلی تنگ می شود.

مرجانه گلچین دیگر دخترعموی نادیا گلچین: نادیا به سبب بیماری اش در سال های گذشته درد و رنج فراوانی را تحمل کرد و هیچ گاه امیدش را از دست نداد، نگاهش به فرداهای روشن بود.

سید احمد میر علایی مدیر عامل وقت بنیاد سینمایی فارابی: هرچند مدت ها گرفتار بیماری بود ولی هیچ گاه گلایه ای نکرد. همه اندوخته هایش را هزینه درمان کرد اما با مناعت طبع و آبروداری زندگی کرد. ائمه می گویند به حساب خود برسید، قبل از اینکه به حسابتان برسند. خانم گلچین انشاء الله جزو آمرزیده شدگان درگاه خداوند است. خصوصاً اینکه در این ماه عزیز که ماه مهمانی خدا است، از دنیا رفتند.منابع:

۱. گفت و گوهای نادیا گلچین با رسانه های داخلی

۲. مصاحبه ندا جعفری با ایسنا

۳. گزارش خاکسپاری غم انگیز نادیا دلدار گلچین به قطعه هنرمندان

۴. زندگی نامه و بیوگرافی نادیا گلچین


1399/05/25
14:05:07
5.0 / ۵
2355
تگهای خبر: دوربین , شركت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نادیا گلچین و نقش هایی كه در خاطره ها ماند
نظر شما در مورد نادیا گلچین و نقش هایی كه در خاطره ها ماند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها