دفاع مقدس در آرشیو اخبار برتریها

یكم مهر ۱۳۵۹

یكم مهر ۱۳۵۹ به گزارش برتریها آیت الله سیدعلی خامنه ای نماینده امام در ارتش جمهوری اسلامی ایران و عضو شورایعالی دفاع در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ضمن گزارشی از عملیات نظامی به نمایندگان مجلس اعلام نمودند كه سه فروند میگ عراقی سرنگون شده است.انقلاب، شکست آن و پیشگیری از صادر شدن آن، هدفی بود که رژیم بعث برای شروع جنگ با ایران دنبال می کرد. در آن زمان جزیره خارک در جنوب ایران بعنوان پایانه اصلی صدور نفت کشور شناخته می شد که بارها در تیررس نیروهای بعث قرار گرفت. از همین روی در همان روزهای ابتدایی جنگ، ناوهای ایرانی مستقر در جزیره خارک به وسیله میگ های عراقی مورد هدف قرار گرفتند. شرکت شیمیایی رازی در بندر امام خمینی و مخزن نفت و گاز در خارک مورد برخورد موشک قرار گرفت. در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه هواپیماهای دشمن به ناو نفتی که در بندر امام خمینی بود، تک زدند و به ایستگاه راه آهن بندر هم صدمه وارد کرد. در همین روز ساعت ۱۵ پالایشگاه آبادان و تأسیسات خرمشهر در زیر ضربات سنگین توپخانه دشمن قرار گرفت و ۲ فروند میگ عراقی به جزیره خارک تک زدند و به یک مخزن نفت و تأسیسات پتروشیمی آن صدمه وارد ساختند.در همان روز و به دنبال این حادثه آیت الله خامنه ای بعنوان نماینده امام در ارتش جمهوری اسلامی جهت پاره ای از توضیحات به نمایندگان وارد صحن علنی مجلس شدند و به ایراد سخنرانی در این خصوص پرداختند.

در بخشی از سخنان ایشان آمده است:

در ساعت ۶ بامداد یکم مهر ۱۳۵۹ خورشیدی چند میگ عراقی به ناوهای ایرانی در نزدیک خارک حمله کردند و ظاهرا می خواستند که خارک را هدف قرار دهند اما بر اثر پدافند هوایی نیروهای جمهوری اسلامی یک فروند سرنگون و بقیه هم گریختند. فروند دوم در ساعت هفت بامداد سرنگون شد و بدین سان که چند فروند میگ عراقی به پایگاه دزفول و اهواز و فرودگاه آن و پایگاه همدان حمله کردند که البته خساراتی هم به بار آوردند که قابل توجه نبوده است و بر اثر پدافند هوایی نیروهای جمهوری اسلامی یک فروند سرنگون شده و بقیه گریختند. فروند سوم هم در ساعت هفت بامداد سرنگون شد، این فروند به فرودگاه سنندج حمله کرده بود که بر اثر سرنگون شدن خلبان آن دستگیر می شود و در ساعتی که ما این خبر را دریافت کردیم اطلاع دادند که خلبان هواپیمای سرنگون شده مشغول صرف صبحانه است.

آیت الله خامنه ای افزودند: نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از بامداد امروز حدود ۱۵ مرکز مهم نظامی در عراق را هدف قرار داد و آنها را در هم کوبیده است که یکی از این مراکز جنوب بغداد و مرکز دیگر شهر موصل است.

تعداد هواپیماهایی که از ارتش جمهوری اسلامی ایران پرواز کرده اند ۱۴۰ فروند است. هواپیماها حدودا همگی بسلامت بازگشته اند و از چند فروند اطلاعی در دست نیست و به قول صاحبنظران این چیزی شبیه معجزه است یعنی از ۱۴۰ فروند هواپیمایی که پرواز می کند ۱۰ درصد احتمال بازنگشتن آنها کاملا منطقی است، در صورتی که تا آنجا که من اطلاع دارم فقط از ۲ فروند خبری نبود. بقیه به پایگاه دزفول بازگشتند اما چون این پایگاه کوبیده شده بود نتوانستند در آنجا بنشینند و به جاهای دیگر رفته و نشسته اند.

حملات زمینی در مرزهای خوزستان شلمچه به طرف شمال از دیشب ادامه داشت و عراقی ها شلمچه و برخی از پایگاه ها را کوبیدند و مقداری هم پیش روی کردند اما بامداد امروز نیروهای خودی آنها را به عقب راندند و شلمچه را بازپس گرفتند و در حدود ساعت هشت به ما خبر دادند که نیروهای عراقی به شدت در حال عقب نشینی و گریختن بودند و به نیروهای خودی دستور داده شد که آنها را تعقیب کنند و خسارات عراقی ها ظاهرا زیاد بوده است.

درگیری هایی هم در پاسگاه های بابا هادی و برادر عزیز در حدود ایلام وجود دارد و ۶ میگ هم صالح آباد را کوبیده اند، لکن خساراتی وارد نشده است. البته بمب هایشان منفجر شده اما زاغه مهمات مطلقا صدمه ندیده است و وضع شهر ایلام آرام است.

ایشان اظهار داشتند: از ساعت یک بعداز ظهر روز گذشته که حملات هوایی عراق آغاز شد تا ساعت ۱۲ و یک پس از نیمه شب تعداد میگ های سرنگون شده ۱۰ فروند بوده است و در این زمان یک فروند فانتوم صدمه دید و بازنگشت که آن هم بر اثر برخورد و تصادف بود. به واسطه آتش توپخانه عراق و بقیه هواپیماهای ما هم بعد از کوبیدن مواظع نظامی عراق به سلامت به ایران بازگشتند.

به طوری کلی و هم اکنون از لحاظ زمین وضع در مرز خوب و از لحاظ هوایی وضع عالی است و برتری نیروهای جمهوری اسلامی بر مهاجمان عراقی کاملا بارز و ظاهر است.

در مورد وضع نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایشان گفتند: همانطور که دیشب در پیام آقای رئیس جمهور هم شنیدید چهار فروند قایق موشک انداز مهم و با ارزش عراقی غرق شده اند. آنها ناوچه هایی است که حدود ۴۵ سرنشین دارد و در آن واحد می توان چهار هدف را نشانه بگیرد. تاسف برادران ما دیشب در مرکز فرماندهی از این بود که چرا این ابزار و وسایلی که باید در جنگ با اسرائیل بکار برده شود، اینجا می آید و چرا ثروت های انباشته ملت عراق به وسیله حکام خائن عراق این چنین به در می رود، برای من بسیار جالب بود که این سخنان و این را در مرکز فرماندهی در ستاد مشترک از زبان برادران و فرماندهان می دیدم و می شنیدم واقعا چرا این وسایل جنگی قیمتی که با پول ملت عراق خریداری شده است و بایستی در جنگ با اسرائیل به کار رود، صدام خائن آنرا در جنگ با جمهوری اسلامی و با قران به کار انداخته است.

برگرفته از: آرشیو خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)منبع:

1399/07/01
19:43:28
5.0 / ۵
1486
تگهای خبر: خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد یكم مهر ۱۳۵۹
نظر شما در مورد یكم مهر ۱۳۵۹
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها