فرصت كوتاه خدمت برای وزیر جدید

فرصت كوتاه خدمت برای وزیر جدید به گزارش برتریها در یادداشت روزنامه ایران آمده است: آقای رزم حسینی در شرایط بسیار دشوار و خطیری سكانداری وزارت صمت را پذیرفتند. نظام تولید و تجارت در ایران سخت ترین روزهای چند دهه اخیرش را می گذراند و با عنایت به زمان باقی مانده از دوره قانونی دولت، صدرنشین تازه وزارت صمت، فرصت بسیار كوتاهی را برای به یادگار گذاشتن اثری پرارزش در خدمت و ارزش آفرینی در این جایگاه، در اختیار دارد.روزنامه ایران چهارشنبه ۹ مهر در یادداشتی به قلم حسین سلاح ورزی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران، نوشت: بر این اساس، شاید بهتر باشد جناب آقای رزم حسینی از میان تمام مسائل و مشکلاتی که این روزها به جان نظام تولید و تجارت کشور افتاده، به یکی از اصلی ترین مشکلات و در عین حال نزدیک ترین ها به حوزه مسئولیت شان متمرکز شوند تا ان شاءالله در این فرصت کوتاه، بتوانند اقدامات مؤثری را انجام دهند.

آن مشکل بزرگ و اصلی چیزی نیست جز عملکرد وزارت صمت! وزارت صمت بعنوان میراث دار وزارتخانه های صنایع و بازرگانی، رویکرد و جهت گیری های دهه شصت در اقتصاد ایران، مانند محور پنداشتن دولت در مدیریت اکوسیستم تولید و تجارت، برتر پنداشتن تشخیص و شناخت کارشناسان دولتی نسبت به مدیران و کارآفرینان بخش خصوصی، نگرش معیشتی به اقتصاد را در ژنتیک و نظام فکری خود حفظ نموده و بدین سان خود تبدیل به یکی از مهم ترین مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی شده اند.

در حال حاضر اولویت اصلی نظام تولید و تجارت کشور، برای همگام شدن با تحولات بزرگ و عموماً ناخوشایندی که در سال های اخیر و با تحریم های ظالمانه امریکا به اقتصاد ایران تحمیل شده است؛ انعطاف پذیری و هوشمندی بیشتر است و در این راه بهترین کاری که دولتمردان می توانند انجام دهند این است که خودشان مدیریت کنند و اجازه دهند بخش خصوصی کارهای لازم را انجام دهد و البته در این میان از هرگونه تصمیم گیری بدون حضور بخش خصوصی پرهیز کنند.
آزادسازی و مقررات زدایی رمز نجات اکوسیستم تولید و تجارت کشور است و گمان می کنم نخستین و مهم ترین خواسته فعالان اقتصادی بویژه در بخش خصوصی واقعی از وزیر جدید این باشد که ماشین تولید مقررات این وزارتخانه را متوقف نماید و وزارت متبوع خودرا از مداخلات غیرمسئولانه و کارشناسی نشده در اکوسیستم اقتصادی کشور جدا کند و برحذر دارد. این امر کمک زیادی می کند تا فعالان بخش خصوصی مقتدرانه فعالیت کنند و در نظام اقتصادی نقش آفرین شوند.

موضوع دوم نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری معیوب و متورم این وزارتخانه است که با اتکا به بضاعت نه چندان قابل قبول علمی بدنه کارشناسی خود، نسبت به دانش و تجربه انباشته بخش خصوصی بسته، در تصمیم گیری ها از منطق تحلیل اقتصادی و سیاستگذاری مدرن بیگانه و در خیلی از موارد حتی با سایر ارکان و اجزای نظام سیاستگذاری و حکمرانی اقتصادی کشور ناهماهنگ است.

اصلاح این نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری، گشایش درهای وزارت صنعت، معدن و تجارت روی دانش و تجربه فعالان بخش خصوصی، شفاف سازی رویه های تصمیم سازی برمبنای منطق اقتصاد و سیاستگذاری و در نهایت ترویج رویه های تصمیم گیری مشارکتی و اجماع گرا، با حضور و نقش آفرینی تمام ذینفعان واقعی هر تصمیم، یکی از پراولویت ترین اقداماتی است که وزارت صمت می تواند در سال جهش تولید برای کمک به عبور اقتصاد ایران از این روزهای دشوار و بحرانی انجام دهد. در این راه و با اعتماد به بخش خصوصی می توان از بحران ها عبور کرد و تبعات منفی تحریم را به کمترین حد رساند.منبع:

1399/07/09
09:18:11
5.0 / ۵
1460
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دانش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد فرصت كوتاه خدمت برای وزیر جدید
نظر شما در مورد فرصت كوتاه خدمت برای وزیر جدید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها