به دشمنان برجام مجال ندهید

به دشمنان برجام مجال ندهید به گزارش برتریها روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله ای نوشت: در مشاجرات لفظی میان دولتمردان ایرانی و آمریکائی بر سر بازگشت به برجام و لغو تحریم ها، تردیدی وجود ندارد که قدم اول را آمریکا باید بردارد.در ادامه سرمقاله مورخ ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ روزنامه جمهوری اسلامی می خوانیم: بعد از امضاء برجام و اجرای بخش هائی از تعهدات برجامی تا پیش از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ و خروج آمریکا از برجام، پای بندی ایران به تعهدات برجامی ادامه داشت. ترامپ در چند نوبت سه ماهه ادامه حضور آمریکا در برجام را ادامه داد ولی سرانجام به تعهدات برجامی پشت پا زد و آمریکا را از این پیمان بین المللی خارج کرد. بعد از این اقدام خلاف بود که ایران با استناد به حقی که در برجام برایش پیشبینی شده بود، به تدریج عمل به بخش هائی از تعهداتش را کنار گذاشت و در همین اقدام هم کاملاً منطبق بر حقوقی که در معاهده امضاء شده توسط ۶ کشور داشت عمل کرد.


بدین ترتیب، اگر مقرر است رئیس جمهور جدید آمریکا و همکاران او به برجام برگردند و به آنچه دولت حزب دموکرات از ناحیه آمریکا متعهد شده بود عمل کنند، نباید از ایران بخواهند پیشقدم شود. در بازگشت به عهد، آن دولتی باید پیشقدم شود که در نقض آن پیشقدم بوده است. این، وظیفه آمریکاست که اعلام نماید به برجام برگشته و سپس از ایران انتظار داشته باشد به تعهدات برجامی خود عمل کند.
نکته بسیار مهم که طرفین باید به آن توجه کنند اینست که این مشاجرات لفظی نباید مانع اقدام عملی در بازگشت آنها به تعهداتشان شوند. به عبارت روشن تر، طرفین به جای رد و بدل کردن مطالب سیاسی از راه تریبون ها که نوعی جنگ رسانه ایست، باید راهکار عملی مناسبی برای اجرائی کردن تعهدات پیدا کنند و هرچه سریعتر به این بلاتکلیفی آخر دهند.


اساسا رئیس جمهور جدید آمریکا و همکارانش می دانند که برجام، دشمنان زیادی دارد و به این دشمنان نباید مجال شیطنت و پیشبرد اهدافشان داده شود. دشمنان برجام، در داخل آمریکا، داخل ایران و در منطقه خاورمیانه حضور دارند. در منطقه، رژیم صهیونیستی سرسخت ترین دشمن برجام است که برخی از سران مرتجع عرب هم با این رژیم همنوائی و همکاری می کنند. در داخل آمریکا، رقبای دولت جدید و در داخل ایران هم افراطیون و کاسبان تحریم تلاش می کنند مانع بازگشت آمریکا به برجام شوند. در ایران چون امضای برجام یک تصمیم رسمی نظام بود، حالا هم اراده سیاسی مسؤلان نظام بر اینست که برجام احیا شود و به مرحله اجرائی بازگردد. بنابراین است که رهبری، رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و سایر مسئولین یکپارچه می گویند اگر دولت جدید آمریکا تمام تحریم ها را بردارد، ایران هم به تمام تعهدات برجامی خود عمل خواهد نمود. این، کاملاً منصفانه و عادلانه است و عرف بین الملل هم همین را می پذیرد و تایید می کند.


رئیس جمهور جدید آمریکا در مدت کوتاه چند روزی که زمام امور این کشور را در دست گرفته، اقدامات عملی مثبتی انجام داده که لغو برخی از فرمان های ترامپ، برداشتن ممنوعیت ورود اتباع چند کشور مسلمان به آمریکا و پیشگیری از فروش سلاح های آمریکائی به عربستان و امارات ازجمله آنها می باشند. این، نشانه وجود ظرفیت مثبتی در دولت جدید آمریکاست که می توان با هوشمندی و اراده سیاسی قوی برای لغو تحریم ها از آن به نفع ملت ایران بهره برد البته اگر رسانه ملی ما رضایت بدهد!منبع:

1399/11/11
13:51:12
0.0 / ۵
1098
تگهای خبر: هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد به دشمنان برجام مجال ندهید
نظر شما در مورد به دشمنان برجام مجال ندهید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها