مراجعه خانه به خانه برای شناسایی بیماران كرونائی اشتباه و غیرعلمی است

مراجعه خانه به خانه برای شناسایی بیماران كرونائی اشتباه و غیرعلمی است به گزارش برتریها خبرگزاری ایلنا در گفت و گویی آورده است: در طرح محله محور برای مقابله با بیماری کرونا قرار نیست، دم خانه همه افراد برویم، چون این یک کار غلط و غیرعلمی است و فقط به سراغ افرادِ با تست مثبت و مرتبطان آنها می رویم.در ادامه گفت و گوی ۱۱ فروردین ۱۴۰۰خبرگزاری ایلنا با «جعفر صادق تبریزی» رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت آمده است: در طرح محله محور برای مقابله با بیماری کرونا قرار نیست، دم خانه همه افراد برویم، چون این یک کار غلط و غیرعلمی است و فقط به سراغ افرادِ با تست مثبت و مرتبطان آنها می رویم.

«جعفر صادق تبریزی» رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به عملکرد یک ساله ی طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا بیان کرد: در ۱۳ ماه گذشته ما چهار گام بسیج ملی را انجام دادیم و الان در گام چهارم آن قرار داریم که گام اول از ۵ اسفند ماه سال ۹۸ آغاز شد و تا فروردین ماه ادامه داشت، که در طول این مدت حدود ۷۸ میلیون نفر از جمعیت ایران که ۹۵ درصد جمعیت کشور می شد، غربالگری شفاهی شدند، یعنی مراقبین سلامت با جمعیت تحت پوشش شان تماس می گرفتند و سوال های مربوط به کووید ۱۹ را از آنها می پرسیدند و اگر کسی این علایم را داشت به مراکز منتخب کووید ۱۹ معرفی می کردند و اگر علائمی هم نداشت، برای پیشگیری و مراقبت آنها، آموزش هایی را ارائه می دادند، در این راه همکاران ما از اول بامداد تا ۱۲ شب در تلاش بودند.

وی افزود: در گام دوم به این کاری که انجام می شد، یک بخش دیگر هم افزوده شد که انجام آن از اول اردیبهشت تا آخر تیر ادامه داشت و ۴۲ میلیون نفر از جمعیت ما غربالگری شفاهی شدند و همین طور در این گام از کیت نیز استفاده شد، تمرکز ما در این طرح سالمندان و افزاد با بیماریهای زمینه ای بودند. به سراغ افراد زیر ۱۵ سال نرفتیم چون تجربه گام اول به ما نشان داد که در این جمعیت خیلی بیماری شایع نیست.

تبریزی اضافه کرد: در گام سوم کار دیگری را هم اضافه کردیم که بنا بر این بود، خدمات به جا مانده را ارائه دهیم، بطور مثال افراد دیابتی که باید خدماتی از ما دریافت می کردند، از ترس کرونا مراجعه نمی کردند که هدف ما حل این مشکل بود. البته این مسئله در سطح دنیا هم به همین شکل بود و بیماران زیادی برای خدمت گرفتن مراجعه نکرده بودند و این خطرات زیادی را به همراه داشت.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت اظهار داشت: ما بین ۱۵ تا ۳۵ درصد عقب ماندگی ارائه خدمات داشتیم و این آمار مربوط به بیمارانی بود که برای دریافت خدمات بموقع مراجعه نکرده بودند، از همین رو ما برنامه ریزی کردیم تا در گام سوم، بیمارانی که خدمت جا مانده دارند، به مراکز مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه ارائه خدمات را به دو بخش حضوری و غیرحضوری تقسیم کردیم، اظهار داشت: ما برای ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر خدمات حضوری ارائه دادیم که ۷۰ میلیون خدمت بود و برای حدود ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر که معادل ۳۱ میلیون و خرده ای خدمت بود، خدمات غیرحضوری ارائه دادیم و این قضیه خیلی کمک کرد تا بتوانیم عقب ماندگی خدمات را جبران نماییم و الان دیگر خدمات جامانده نداریم.

تبریزی افزود: حدودا تمام استانها توانستند، خدمات جامانده خودرا دریافت نمایند و در حقیقت به این مساله رسیدگی شد. از اول آذر گام چهارم را شروع کردیم و اقدامات محله محوری و تست سریع نیز در ادامه افزوده شد.

وی اظهار داشت: از طرفی کسانی که برای گرفتن خدمات نمی آمدند، بررسی می شدند و اگر تست مثبت فردی در سامانه ثبت می شد، تیم هایی که شکل گرفته بودند، به خانه ی فرد می رفتند تا بررسی های لازم را انجام دهند و دریابند، ده نفری که بیمار با آنها در ارتباط بودند، چه کسانی بودند و برای غربالگری آنها مبادرت به عمل می آمد. حدود سه میلیون نفر رهگیری شدند و از این سه میلیون نفر، از حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفرشان تست گرفته شد و درصد از این ها تست شان مثبت بود.

تبریزی بیان کرد: از اوایل اسفند ماه ما شیوع ویروس جهش یافته را در خوزستان و بقیه استانها داشتیم که تصمیم گرفتیم اقداماتمان را تقویت شده تر پیش ببریم، استان هایی که نزدیک خوزستان هستند را مثل لرستان، ایلام و همین طور در لایه های بعدی استان های بوشهر، اصفهان، هرمزگان، مرکزی و کرمانشاه و سه استانی که در آنها تردد خیلی بالا وجود دارد، قزوین، تهران و البرز را بعنوان استان های پرخطر گذاشتیم تا کار جدیدمان را در آنها انجام دهیم.

وی اضافه کرد: از طرفی چند استانی را که میهمان پذیر هستند همچون خراسان رضوی، گیلان، مازندران، گلستان، فارس و قم را بعنوان استان های مهمانپذیر در نظر گرفتیم تا آنها هم در برنامه جدید بگذاریم، که در مجموع ۲۰ استان شد و آنها را هدف گذاری کردیم.

تبریزی بیان کرد: به سبب اینکه بیش از ۷۴ درصد مرگ های کرونا در افراد سالمند اتفاق می افتد، باید تمرکز ویژه ای روی این افراد داشته باشیم و سالمندان را به چند گروه تقسیم کردیم و الویت اول سالمندان بسیار پرخطر بودند که برمبنای یک سری فاکتورها گروه های مختلف را جداسازی کردیم.

تبریزی در پاسخ به این پرسش که چرا در بعضی محلات گروه های طرح محله محور دیده نمی شوند؟ بیان کرد: ما دم خانه ی همه نمی رویم، بلکه فقط به سراغ افراد تست مثبت و یا افراد در رابطه با آنها می رویم، فردی که جواب تستش مثبت است، اطلاعات وی در سامانه ثبت می شود و همان موقع این داده ها به مراقب سلامت که ۲۵۰۰ نفر را تحت پوشش دارد و با بهورز که ۷۰۰ نفر را تحت پوشش دارد، منتقل می شود و برنامه غربالگری آغاز می شود و اصلا قرار نیست ما دم خانه ی همه برویم چون این کار اشتباه و غیرعلمی است.منبع:

1400/01/12
13:56:58
5.0 / ۵
999
تگهای خبر: خدمات , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مراجعه خانه به خانه برای شناسایی بیماران كرونائی اشتباه و غیرعلمی است
نظر شما در مورد مراجعه خانه به خانه برای شناسایی بیماران كرونائی اشتباه و غیرعلمی است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها