شروع پیك چهارم كرونا با تغییر رنگ شهرها

شروع پیك چهارم كرونا با تغییر رنگ شهرها به گزارش برتریها روزنامه ایران گزارش داد: تحلیل های کارشناسان نشان می دهد؛ اگر هر هفته میزان تغییر کل بستری های کشور را نسبت به قبل مقایسه نماییم و آنرا مبنای «سرعت خیز بیماری» در نظر بگیریم باید بگوییم این هفته با بیشترین سرعت مبتلاشدن نسبت به زمان مشابه یعنی ابتدای سال 99 روبه رو بوده ایم.در ادامه گزارش ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ روزنامه ایران آمده است: ۱۳ماه بعد از ورود کرونا در ایران، بیمارستان ها بار دیگر در جدال با کرونا کم آورده اند تا جایی که بر طبق آمارهای رسمی وزارت بهداشت در ۲۴ ساعت منتهی به روز گذشته ۱۱ هزار و ۶۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شدند و رکورد مرگ ومیر نیز بعد از سه ماه مجدداً سه رقمی شد و با فوت ۱۱۷ بیمار دیگر مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۲ هزار و ۸۷۶ مرگ رسید. همین طور مطابق رصدهای ستاد عملیات مقابله با کرونا در استان تهران؛ در یک هفته اخیر ورودی موارد بستری و بیماران سرپایی در بیمارستان های تهران حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد بالا رفته و تخت های ویژه بستری مملو از بیمار هستند نکته قابل توجه آنکه در خیز چهارم بیماری بیش از یک چهارم بیماران کووید-۱۹ نیازمند تخت آی سی یو هستند که گفته می شود دلیل آن شدت بالای بیماری در مبتلایان به ویروس جهش یافته انگلیسی است.

همه اینها در شرایطی است که تا اوایل اسفند سال قبل روند مبتلاشدن و فوت شیب کندی پیدا کرده بود اما از نیمه دوم اسفند با رسیدن تعداد ابتلاهای روزانه به بالای ۱۰ هزار بیمار در روز، آمار شیوع رسمی بیماری بالای ۱۱ هزار مورد در روز رسیده این یعنی در اتفاقی بی سابقه تعداد بیماران جدید مبتلا به کرونا ۵ رقمی شده است. منابع رسمی نیز از شروع رسمی پیک چهارم شیوع ویروس کرونا در چهارصد و هشتمین روز از ورود این ویروس به کشور خبر می دهند. کوچک تر شدن دایره محدودیت های کرونائی، افزایش ترددهای اختتام سال و از سر گرفتن فعالیت اصناف همچون دلایلی است که به اذعان متخصصان حوزه سلامت بطور مستقیم نمودار شیوع ویروس کرونا را در کشور به سمت خط صعود هدایت کرده است. به همین دلیل معاون درمان ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران از آماده باش بیمارستان های پایتخت از روز شنبه چهاردهم فروردین خبر می دهد و به «ایران» می گوید: با شرایط فعلی بخش های غیرکرونایی بعد از سه ماه فروکش کردن ویروس کرونا باردیگر به بخش عفونی و کرونا تغییر کاربری خواهند داد.

از طرفی رکورد بیشترین سرعت افزایش موارد بستری مبتلایان به ویروس کرونا در طول یک هفته نسبت به هفته قبل از شروع سال ۹۹ در کشور شکسته شد. تحلیل های کارشناسان نشان می دهد؛ اگر هر هفته میزان تغییر کل بستری های کشور را نسبت به قبل مقایسه نماییم و آنرا مبنای «سرعت خیز بیماری» در نظر بگیریم باید بگوییم این هفته با بیشترین سرعت مبتلاشدن نسبت به زمان مشابه یعنی ابتدای سال ۹۹ روبه رو بوده ایم. این وضعیت باعث شده هم اینک تهران پشت چراغ قرمز کرونا توقف کند و باتوجه به افزایش شیب صعودی موارد بستری بزودی وارد پیک چهارم کرونا می شود. علاوه بر تهران خیز چهارم کرونا در تبریز، مشهد، سمنان، قم، سنندج، گرگان و ساری نیز محتمل است.

اوضاع کرونا در ۴۶ شهر دیگر کشور نیز قرمز و بحرانی است. تلاش ها برای دعوت مردم به رعایت پروتکلهای بهداشتی و پرهیز از سفرهای نوروزی و ترددهای اختتام سال راه به جایی نبرده است و الان طبق نقشه رنگی اپلیکیشن ماسک که روز گذشته منتشر شد؛ ۱۱۹ شهر کشور از وضعیت زرد و آبی به نارنجی تغییر رنگ داده اند و تنها ۳۷ شهرستان در کشور در وضعیت آبی باقی مانده اند. همچنین۲۴۶ شهرستان با رنگ بندی زرد نیز در آستانه نارنجی شدن هستند. هشدارها بر این نکته تاکید دارند اگر شهروندان ساکن در این شهرها، رعایت نکنند تعداد شهرهای نارنجی و قرمز روز به روز در کشور افزایش می یابد این در حالیست که تعداد مبتلایان در تمامی استان های کشور بجز خوزستان با سرعت روبه افزایش است.


یک چهارم بیماران کرونا در تهران بدحال هستند
معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با اشاره به وضعیت بحرانی شیوع ویروس کرونا در استان تهران به «ایران» می گوید: «وضعیت خوبی در استان تهران حاکم نیست اغلب شهرهای استان تهران از چند روز مانده به سال جدید قرمز شده اند و هنوز هم این روند ادامه دارد. روند موارد بستری و ورودی بیماران سرپایی در استان تهران در یک هفته اخیر نیز ۳۰ تا ۳۵ درصد بالا رفته بطوری که بخش های مراقبت ویژه تقریباً جا ندارند و حدود یک چهارم یعنی نزدیک به ۳۰ درصد بیماران بدحال اند و در آی سی یو بستری اند.
نادر توکلی دو رویداد مهم را دلیل اصلی روند افزایش مبتلایان به ویروس کرونا می داند و در ادامه می افزاید: «اتفاق اول در نیمه دوم اسفند رخ داد افزایش ترددهای دورن شهری، خریدهای نوروزی، تراکم جمعیت در وسایل حمل و نقل عمومی و مراجعه مردم به آرایشگاه ها و اماکن اینچنینی موجب شد موارد بستری بین ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کند. دلیل بعدی سفرهای نوروزی است که مردم در هفته اول فروردین عمدتا با وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و قطار به خارج از تهران رفتند به شکلی که تراکم جمعیت در این وسایل زیاد بود و پروتکلهای استاندارد نیز رعایت نمی شد این دو مسأله موجب افزایش درگیری و بستری بیماران در مراکز درمانی شد».

به گفته توکلی؛ تنها در ۲۴ ساعت منتهی به روز جمعه ۱۳ فروردین ۶۰۰ بیمار در بیمارستان های تهران بستری شدند و ۴ هزار و ۷۰۰ مورد نیز سرپایی به بیمارستان ها مراجعه کردند. این یک زنگ خطر است و از امروز ستاد کرونا در تهران دستور آماده باش به بیمارستان ها را صادر کرده و رؤسای مراکز درمان مجبوراند ناوگان بیشتری را وارد مدار کنند و تخت های بستری را مجدداً بالا برند. معاون درمان ستاد کرونای تهران از افزایش بیماران بدحال در پیک اخیر خبر می دهد: در ۲۴ ساعت گذشته ۶۰۰ بیمار بستری شدند و در مقابل ۳۰۰ بیمار ترخیص شده اند که نشان از بدحال بودن مراجعین دارد در کل آنچه مسلم است تهران وارد فاز افزایش میزان موارد بستری شده است.
توکلی به این نکته هم تاکید می کند که اغلب بستری ها مبتلایان خانوادگی هستند که نشان میدهد درگیری به ویروس بیشتر در رفت و آمدهای خانوادگی، دید و بازدیدها و عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی در جمع های خانوادگی و نشست های شبانه به وجود آمده است. البته در این میان گپ و گفت بدون ماسک در رستوران ها نیز سهم بیشتری در آلودگی به ویروس دارد. همه اینها دست به دست هم داده اند از امروز منتظر روزهای سخت باشیم چونکه مسافرهای نوروزی از شهرستان های قرمز به تهران بر می گردند و ما در نیمه دوم فروردین وضعیت اصلاً خوبی را برای تهران پیش بینی نمی نماییم.
معاون درمان ستاد کرونای تهران درباره تغییر رنگ بندی استان تهران نیز عنوان می کند: در ابتدای سال تنها دو شهر استان تهران قرمز بودند طبق فاکتورهای بستری شهر تهران هم اینک در وضعیت نارنجی است و بزودی قرمز خواهد شد و این هشدار برای نیمه دوم فروردین بسیار جدی است. بیشتر شهرهای اطراف تهران همچون دماوند و فیروزکوه و اخیراً قسمت هایی از ورامین و پاکدشت آمار افزایش بستری را نشان می دهد؛ این روند افزایش در شهرهای دماوند و فیروز کوه مربوط به ویلاهای استیجاری و اماکن اجاره موقتی است که آلودگی بیشتری را به وجود آورده است.


تعداد مراجعین نسبت به یک ماه قبل چهار برابر شده است
رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) در تهران باشاره به اوج گیری کرونا، روند نگران کننده ای را برای تهران پیش بینی می کند و به «ایران» می گوید: در بیمارستان امام خمینی باتوجه به گستردگی مراجعین نه فقط از شهر تهران بلکه از شهرهای دیگر نیز مراجعات گوناگون داریم. ما شاهد دو نوع افزایش بار مراجعه هستیم؛ یکی شاهد افزایش بیماران تا یک هفته قبل عید بودیم که این روند تا چند روز قبل تا حدی ثابت مانده بود اما از سه روز گذشته با پیک جدید مواجه شدیم که عدد مراجعین را به شدت افزایش داده است بطوریکه تعداد مراجعین ما نسبت به حدود یک ماه قبل به بیش از ۴ برابر بالا رفته است همین طور تعداد افراد نیازمند به آی سی یو نیز به شدت افزایشی بوده که این روند نگران کننده است و ما باید بخش های مختلفی را به اینها اختصاص دهیم و تبدیل به بخش کرونا نماییم.
خسرو صادق نیت در ادامه با اشاره به عدم بررسی دلیلهای افزایش مبتلایان به کرونا می گوید: این بررسی کار ما نیست درحال حاضر به مراجعین پاسخ تشخیصی درمانی می دهیم اما کسانی که الان مراجعه می کنند نتیجه مبتلاشدن به بیماری شان مربوط به روزهای آخر سال است اما موردی که در بیماران بدحال و نوع مراجعین می بینیم، نشان میدهد افراد به شکل خانوادگی همزمان مبتلا می شوند و ابتلای فردی کمتر است.
او می افزاید: تحقیقات نشان می دهد دوره کمون بیماری ۵ تا ۷ روز است باتوجه به پیک جدید که از ۵ روز پیش شروع شده بنظر می رسد این موج نتیجه عدم رعایت در ایام آخر سال است و نتایج رفتارهای مردم همزمان با شروع تعطیلات را بزودی شاهدش خواهیم بود. ما طی چند روز گذشته، روزی بیش از ۱۵۰ نفر مراجعه کننده داشتیم که حدود یک چهارم شان بستری شدند که نشان از بدحالی بیشتر مراجعین دارد، رقم بستری ۱۰ درصد بود الان بیش از ۲۵ درصد مراجعین بستری هستند برخی در بدو ورود نیاز به بخش ویژه دارند برای همین طی روزهای گذشته چند بخش جدید باز کردیم به جهت اینکه پاسخگوی بیماران بستری باشیم.
رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) می گوید: فروردین امسال در مقایسه با زمان مشابه سال قبل تعداد مراجعین نیازمند به بستری نسبت به سال قبل درصد بیشتری را به خودش اختصاص می دهد امسال بیش از ۲۰ درصد مراجعین نیازمند بستری هستند. امسال افراد خانواده بیشتر درگیر می شوند وقتی از پدر و مادر شرح حال می گیریم متوجه می شویم بچه ها نیز درگیر شده اند.


عواقب جولان ویروس انگلیسی در شب عید
رئیس بیمارستان سینا نیز درباره تشریح وضعیت اوج گیری کرونا در یکی از مراکز درمانی مرجع در تهران به «ایران» می گوید: شب عید کلاً ۷ بیمار کرونائی در بیمارستان سینا بستری بود و در آی سی یو نیز ۱۰ مریض داشتیم الان نزدیک به ۴۰ بیمار کرونائی داریم و مجبور شدیم یک بخش دیگر را نیز مجدداً فعال نماییم از روز شنبه نیز باردیگر بخش های غیرکرونایی به بخش کرونا اختصاص می یابند چونکه عملاً تعداد مریض های بستری ما ۶ برابر شده است. محمد طالب پور معتقد است؛ علت افزایش موارد مبتلاشدن پس از گذشت یک سال از همه گیری قابل درک است و هر زمان که پروتکل ها رعایت نشود شیوع افزایش می یابد این در حالیست که به سبب بروز اشکال جدید ویروس کرونا که هم تهاجمی تر است و هم خطر مرگ ومیر آن به نسبت فرم قبلی ویروس بیشتر است شاهد موج جدید کرونا هستیم. او افزایش روند بستری های کرونا را نتیجه فرایندهای دو هفته قبل یعنی شلوغی شب عید بازار می داند و در عین حال تاکید می کند عواقب سفرهای نوروزی را دو هفته دیگر خواهیم دید یعنی با بازگشت مسافرین نوروزی تهران دو هفته بسیار پر مرگ و میر و پر دردسری را از سر می گذراند.

فوتی های کرونا سه رقمی شد
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به ۳ رقمی شدن آمار جان باختگان کرونا، اظهار داشت: ۱۱۷ نفر از هموطنان خودرا بر اثر مبتلاشدن به کرونا از دست دادیم. به گزارش ایسنا، سیما سادات لاری اظهار داشت: از ظهر ۱۲ فروردین تا ظهر ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۶۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۳۳۰ نفر از آنها بستری شدند. به گفته ی ایشان، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۹۰۸ هزار و ۹۷۴ نفر رسیده است. وی ادامه داد: متأسفانه در طول این بازه زمانی، ۱۱۷ بیمار کووید۱۹ جان خودرا از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۲ هزار و ۸۷۶ نفر رسید.منبع:

1400/01/14
13:04:38
5.0 / ۵
1055
تگهای خبر: پایتخت , خرید , كاربر , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شروع پیك چهارم كرونا با تغییر رنگ شهرها
نظر شما در مورد شروع پیك چهارم كرونا با تغییر رنگ شهرها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها