ثبات با اهمیت ترین موضوع برای رشد تولید

ثبات با اهمیت ترین موضوع برای رشد تولید به گزارش برتریها روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: یکی از با اهمیت ترین بحث های موانع، نبودثبات در اقتصاد است که یکی از بزرگ ترین موانعی است که قدرت برنامه ریزی را از فعالان اقتصادی می گیرد و اجازه نمی دهد این فعالان اقتصادی برای آینده کاری خود برنامه ریزی داشته باشند.در ادامه یادداشت یکم اردیبهشت ۱۴۰۰ روزنامه آرمان ملی به قلم عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق ایران آمده است: موضوع مانع زدایی ها موضوع بسیار مهمی است. اگر بخواهیم خود موانع را تشریح نماییم باید بگوییم موانع به صورتی تحریم های داخلی هستند. یکی از با اهمیت ترین بحث های موانع، نبودثبات در اقتصاد است که یکی از بزرگ ترین موانعی است که قدرت برنامه ریزی را از فعالان اقتصادی می گیرد و اجازه نمی دهد این فعالان اقتصادی برای آینده کاری خود برنامه ریزی داشته باشند. ثبات بخشی موضوع بسیار مهمی است. فعال اقتصادی باید بداند که مثلا فلان مقررات و قانون برای شش ماه، یک سال یا دو سال اعتبار دارد تا بتواند روی آن حساب کند؛ ولی زمانی که یک فعال اقتصادی با قاعده ای پیش می رود ولی یک باره این قانون و قاعده یا مقررات عوض می شود و مباحث جدیدی جای آنرا می گیرد اجازه فعالیت مثبت را به فعالان اقتصادی نمی دهد.

بروکراسی هایی که به وجود آمده و نبود هماهنگی هایی که بین دستگاهها وجود دارد؛ خود مانع بزرگی بر سر راه تولید است. متاسفانه در سیستم اداری و بروکراسی کشور ما نگاه بخشی است و این یکی از بزرگترین موانع و نقصها اقتصادیست. باید نگاه بخشی و منفعتی از بین برود و جایش را نگاه جامع و یکپارچه و سیستمی بگیرد. از طرفی گاهی قواعد متناسب با نیاز امروز بخش تولید تنظیم نمی شود؛ اولین گام در بحث قانونگذاری و نوشتن مقررات این است که اول بتوانیم مشکل را پیدا نماییم و بعد ببنیم چه راهکاری بوسیله قانونگذاری یا تغییر مقررات می تواند به حل آن کمک نماید از آنجایی که نیازها و مسائل و مشکلات به خوبی تشخیص داده نشده بنا بر این هم قانون نویسی به خوبی صورت نمی گیرد. متاسفانه این قاعده در کشور وجود ندارد و تصمیم گیران فکر می کنند همه مشکلات با نوشتن قانون برطرف می شود، اینطور نیست.

مکانیسم بازار خودتنظیم است و گاهی اگر اقدامی صورت نگیرد بازار خودش را اصلاح می کند و اتفاقا زمانی که مداخله صورت می گیرد موجب به هم ریختگی می شود و مشکلات را بیشتر می کند. در حوزه های مختلف باید دقت صورت بگیرد تا قوانین به حداقل برسد و قوانین و مقررات موثر و با ثباتی نوشته شود. باید با نگاه سیستمی و یکپارچه به موضوعات نگاه کنیم؛ یعنی شاید از منظر سازمانی نظیر گمرک نوشتن قانونی خوب باشد ولی در اجرا؛ همین قانون گرفتار مشکل می شود چون زیرساخت این قانون با زیرساخت بانک مرکزی هماهنگ نیست! برای عوض کردن یک قانون باید اول بصورت پایلوت طرح جدید را اجرا کرد تا بتوان از مشکلات آن مطلع شد و پس از رفع مشکلات به همه بخش ها تعمیم داده شود. اقداماتی که امروز صورت می گیرد موجب مشکل تراشی می شود. گاهی اوقات یک مقررات یک خطی نوشته می شود و بخش خصوصی سال ها باید وقت صرف کند تا این مشکل را برطرف سازد. در حل مساله ابتدا باید مشکلات شناسایی شوند تا بتوان چاره مناسبی برای آن اتخاذ نمود.

رفع این موانع از اهمیت زیادی برخوردارست و بحث تامین مالی، فضای کسب وکار، ثبات بخشی به قوانین و مقررات، تعیین نرخ ارز و... در تولید اثرگذار هستند. بنگاهی که مقرر است کارش را شروع کند باید بداند که نرخ ارز به چه سمتی حرکت خواهد کرد، اینکه قیمت کالا را نه بازار که دولت تعیین می کند برای تولیدکننده انگیزه ایجاد نمی نماید. این اتفاق در حوزه کشاورزی، صنعت، تولید و... می افتد و این نرخ گذاری ها نمی گذارد تا رشدی در این عرصه ها اتفاق بیفتد و موجب دخالت در بازار می شود که هم به ضرر مصرف کننده است و هم به ضرر تولیدکننده! در مدتی که قیمت گذاری در بازار صورت گرفته چقدر موثر بوده است؟ اگر واقعا موفق بوده ادامه بدهیم و اگر موفق نبوده باید مشکلات و نقصها را برطرف نماییم. باید بصورت ریشه ای به مسائل نگاه نماییم. یکی از اشکالات جدی دیگر مشکلات ساختاری است که این مساله موجب تعدد تصمیم گیری و اختلال شده است. اقدامات موثر برای تولید باید بصورت متمرکز صورت بگیرد نه اینکه چندین سازمان و نهاد با دخالت در کار یکدیگر اقدامی غیرمفید انجام دهند.منبع:

1400/02/01
16:31:03
5.0 / ۵
1220
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ثبات با اهمیت ترین موضوع برای رشد تولید
نظر شما در مورد ثبات با اهمیت ترین موضوع برای رشد تولید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها