پگاسوس، نقطه اختتام رسوایی امنیتی اسرائیل نیست

پگاسوس، نقطه اختتام رسوایی امنیتی اسرائیل نیست روزنامه جام جم در گفت وگویی نوشت: دامنه رسوایی های مربوط به پرونده جاسوسی رژیم صهیونیستی از سران دیگر کشورهای جهان روزبه روز گسترده تر می شود.


روزنامه جام جم ۱۱ مرداد به گفتگو با پل پیلار رئیس سابق تحلیل عملیات سازمان سیا پرداخت و نوشت: همکاری اسرائیل هم با عربستان سعودی و هم با امارات متحده عربی قبل از بروز مساله پگاسوس گسترده و مشهور بود. اسرائیل در تلاش است تا آنجا که امکان دارد نشان دهد با وجود ادامه اشغال خاک فلسطین، می تواند با سایر کشورهای منطقه روابط سودآوری داشته باشد. دامنه رسوایی های در ارتباط با پرونده جاسوسی رژیم صهیونیستی از سران دیگر کشورهای جهان روزبه روز گسترده تر می شود. روزنامه گاردین بتازگی بر پایه یک سری تجزیه و تحلیل ها گزارش داد امارات عربی متحده در هک گوشیهای انگلیسی در پروژه جنجالی جاسوس افزار صهیونیستی پگاسوس نقش داشته است.

رسانه های مختلفی همچون واشنگتن پست، لوموند، گاردین و چند منبع دیگر بتازگی فاش کردند یک جاسوس افزار صهیونیستی به نام پگاسوس به برخی کشورها همچون عربستان سعودی و امارات عربی متحده فروخته شده و از آن برای هک اطلاعات گوشی چند شخصیت مهم در سطح جهان استفاده شده است. این مورد همکاری نزدیک اطلاعاتی اسرائیل با عربستان و امارات را نشان داده است. ارزیابی شما از میزان این همکاری چیست؟
همکاری اسرائیل هم با عربستان سعودی و هم با امارات متحده عربی قبل از بروز مساله پگاسوس گسترده و مشهور بود. اسرائیل در تلاش است تا آنجا که امکان دارد نشان دهد با وجود ادامه اشغال خاک فلسطین، می تواند با سایر کشورهای منطقه روابط سودآوری داشته باشد. کشورهای عربی خلیج فارس برای مهارت فنی در مواردی که اسرائیل می تواند ارائه کند ارزش قائل هستند. در واقع این کشورهای عربی در مواردی که اسرائیل می تواند به لحاظ امور فنی در امور اطلاعاتی به انها کمک نماید از آن بهره می برند. کاملا مشخص است که پگاسوس نقطه اختتام افشاگری های امنیتی مقابل تل آویو و ریاض نیست و در آینده امکان دارد موارد دیگری نیز در این خصوص افشا شود.

جاسوس افزار پگاسوس از شرکت NSO مستقر در فلسطین اشغالی مجوز دارد و از آن برای هدف قراردادن گوشیهای همراه متعلق به دو زن از نزدیکان جمال خاشقچی، ستون نویس پیشین این روزنامه استفاده شده است؛ خاشقچی ای که به دست عوامل سعودی در کنسولگری ریاض در استانبول ترور شد. آیا گسترش همکاری اطلاعاتی اسرائیل در این گونه اقدامات که مغایر منافع ترکیه است، می تواند به همکاری اطلاعاتی ترکیه و اسرائیل لطمه بزند؟
باید بگویم افشای این ماجرا، نقش مستقیمی در ایجاد یا استمرار روابط آشکار و پنهان آنکارا با تل آویو بازی نمی نماید. به صورت کلی، به نظر نمی رسد ترکیه مناسبات خود با اسرائیل را تحت تاثیر افشاگری های صورت گرفته در مورد پرونده پگاسوس و ماجرای شنود مشترک تلفن همراه خاشقچی توسط تل آویو و سعودی ها قرار دهد. حداقل رفتار مقامات ترکیه ای تا حالا چنین چیزی را نشان نمی دهد.
امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه نیز در کنار شخصیت های جهانی، یکی از افرادی بوده که هدف حمله جاسوس افزار پگاسوس قرارگرفته است. مکرون روز پنجشنبه ۳۱ تیرماه با شورای دفاعی فرانسه درباره جاسوس افزار صهیونیستی پگاسوس و مساله امنیت سایبری دیدار و گفتگو کرد. اهداف جاسوسی از مقامات فرانسوی در این سطح چیست و چرا مکرون هدف جاسوسی بوده است؟
ارتباطات هر سیاستمداری با دیگر سیاستمداران و کشورهای دنیا از نوعی اهمیت در معادلات امنیتی برخی بازیگران دیگر برخوردار می باشد. انگیزه های متنوع و مختلفی وجود دارد که برخی بازیگران، از دیگر کشورها و نهادهای دنیا دست به جاسوسی می زنند. این قاعده در مورد پرونده پگاسوس نیز صادق است. در این میان، گاهی اهداف پنهانی و غیرآشکاری نیز وجود دارد که شاید تحلیل گران و رسانه ها متوجه انها نباشند اما برای نهادهای امنیتی و رصد گران این مجموعه ها بسیار اهمیت دارد.

فروخته شدن این نرم افزار جاسوسی از طرف رژیم صهیونیستی به عربستان نشان داده است نرمال سازی روابط تل آویو و ریاض نیز در عمل محقق شده و فقط مقامات سعودی به دلایلی از آشکارسازی آن سرباز می زنند. نظر شما در این خصوص چیست؟
دقیقا همینطور است. بااینکه سعودی ها روابط رسمی دیپلماتیک با تل آویو برقرار نکرده اند اما نباید فراموش کرد که مناسبات غیررسمی آنها سال هاست در جریان است. مناسبات پشت پرده تل آویو و ریاض بگونه ای است که به مراتب از روابط رسمی و دیپلماتیک میان دو بازیگر نیز قوی تر است. خیلی از مناسباتی که بین تل آویو و ریاض تعریف می شود، مبتنی بر روابط رسمی میان دو بازیگر نبوده و نخواهدبود. اتفاقا افشاگری های صورت گرفته در مورد پرونده پگاسوس نیز این مورد را به خوبی اثبات می کند.


1400/05/11
12:12:46
5.0 / ۵
437
تگهای خبر: سایبر , شركت , گوشی , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پگاسوس، نقطه اختتام رسوایی امنیتی اسرائیل نیست
نظر شما در مورد پگاسوس، نقطه اختتام رسوایی امنیتی اسرائیل نیست
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها