خروج فرهنگ و هنر در مناطق محروم از انزوا

خروج فرهنگ و هنر در مناطق محروم از انزوا به گزارش برتریها روزنامه ایران در گزارشی نوشت: همیشه وقتی نوبت به سهم فرهنگ و هنر در توزیع امکانات و بودجه و اعتبارات دولتی می رسد، این بخش در ردیف آخر قرار می گیرد.


روزنامه ایران یکشنبه هفتم شهریور با مسئولان استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره رویکرد جدید این وزارتخانه به گفت و گو نشست و نوشت: محرومیت این بخش در استانهای مرزی و محروم نمود بیشتری دارد چونکه اولویت ها و کاستی ها در این مناطق چنان فراوان است که فوریتی برای توجه به حوزه فرهنگی احساس نمی گردد. محمدمهدی اسماعیلی وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین جلسه شورای مدیران این وزارتخانه، با تاکید بر این که این وزارتخانه در استانهای مرزی و محروم گرفتار انزواست، اولویت دادن به مناطق محروم و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مناطق و استانهای مرزی را یک تکلیف ویژه در دوره ی جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست.

حوزه فرهنگ سیستان و بلوچستان هم مظلوم است هم محروم
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با «ایران» با تشکر از رویکرد باارزش و بسیار عالی وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی به سبب توجه به استانهای محروم کشور و قدردانی از وزیر سابق فرهنگ و ارشاد بواسطه شعار «ایران، تهران نیست» اظهار داشت: این که چرا برخی استانها و شهرستان های ما محروم مانده اند، نیاز به رویکرد چند ضلعی دارد و همه پاسخ های آن در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد پیدا نمی گردد.
حسین مسگرانی اضافه کرد: در یکی از پاسخ ها به این پرسش که چرا در استان، اعتبارات و حمایت ها قوی نیست، باید گفت چرا بودجه و اعتبارات وزارت ارشاد مانند سایر وزارتخانه ها نظیر آموزش و پرورش، ملی نیست. اعتبارات ما استانی است بنا بر این برخی استان هایی که سازمان برنامه و بودجه، به سبب عملکرد سلیقه ای، نگاه بهتری به آنها داشته از اعتبارات مناسبی برخوردار شدند و برخی دیگر نظیر استانهای محروم اعتبارات مناسبی دریافت نکردند.
وی افزود: در مدتی که در این عرصه فعالیت داشته ام به کرات صحبت هایی را با نمایندگان مجلس، مسئولان در سازمان برنامه و بودجه و... داشته ام و عنوان کردم بسیار بد است که ۱۲شهرستان این استان هنوز یک مرکز یا مجتمع فرهنگی ندارد اما متأسفانه پاسخی که به لحاظ بودجه و اعتبارات گرفته ایم، متناسب با نیازها نبوده است.
این مسئول به مشکلات نیروی انسانی در این استان هم اشاره نمود و اظهار داشت: قانون جذب نیروی انسانی در وزارت فرهنگ و ارشاد، موکول به سازمان اداری و استخدامی کشور است. اولاً چندین سال است که با تقویت نیروی انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد موافقتی نشده است چون ستاد وزارتخانه، نیروی زیادی دارد بنا بر این برای استانها، سهمیه لازم، داده نشده است.
وی اضافه کرد: اگر تعداد بسیار کمی مجوز استخدام هم بگیرند متأسفانه در استانهای محروم و مرزی، شرط بومی بودن نیروها را حذف کرده اند بنابراین افرادی که از استانهای دیگر در این آزمون پذیرفته می شوند و به این استان محروم و مرزی می آیند بعد از چند ماه فعالیت، درخواست انتقال به استان خودرا می دهند و اگر هم ما موافقت نکنیم، نامه های مختلف از طرف مسئولان و نمایندگان و... می آورند تا انتقالی صورت گیرد بدین سبب بازهم گرفتار کمبود نیرو می شویم.
مسگرانی گفت: نکته دیگر این که تقریباً تفاوتی بین فعالیت یک کارمند، کارشناس یا مسئول در استانهای محروم با دیگر استانها وجود ندارد و اگر هم تفاوتی باشد در حد ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار تومان افزایش حقوق است بنابراین این موضوع، انگیزه فعالیت و ماندن در این استانها را از پرسنل می گیرد. حتی نیروهای بومی استان هم به دنبال انتقالی به استانهای بهتر هستند چون پرسنل در استانهای محروم و مرزی به لحاظ امکانات پزشکی، تفریحی و زیرساختی گرفتار مشکل هستند. بنا بر این استانهای محروم، هم از نیروهای کارشناس محروم هستند و هم از امکانات و بودجه گرفتار کمبود هستند. به لحاظ تخصصی هم ستادهای وزارتخانه ها در بیشتر سازمان ها نگاه دقیقی از وضعیت استانها ندارند.
وی با اعلان اینکه نکته دیگر، هزینه های برگزاری مراسم و انجام فعالیت ها در استانهای محروم است، اظهار داشت: در استان بزرگی نظیر سیستان و بلوچستان، میزان صرف هزینه برای پشتیبانی از تشکل ها و کارهای فرهنگی و هنری بیشتر از سایر استان هاست چون برای رفتن به نزدیک ترین شهر به مرکز استان، ۲ ساعت زمان می برد و دورترین آنها یعنی چابهار و کنارک ۷ ساعت زمان نیاز دارد در صورتیکه اغلب استانها، دورترین شهر به مرکز استان ۲ ساعت فاصله دارد بدین سبب هزینه های استان دراین زمینه افزایش می یابد. اغلب اداره های شهرستان های استان فاقد وسیله نقلیه هستند بنابراین هزینه هایی که برای برگزاری یک رویداد در استان می دهیم بیشتر است.
مسگرانی نکته بعدی را «مظلومیت» استان عنوان نمود و اضافه کرد: تصویری که رسانه های کشور، سینما و صدا و سیما از استان سیستان و بلوچستان به معرض نمایش گذاشته اند تصویری خاکستری بوده یعنی سیستان و بلوچستان را بعنوان استانی که در آن شرارت، قاچاق و... است معرفی کرده اند. نمی گوییم استانی که مرزی است و با چندین کشور ارتباط دارد مشکلاتی در این خصوص ندارد و طبیعی است چنین مشکلاتی داشته باشد اما واقعیت هم آن چیزی نیست که سینما و رسانه های کشور از این استان به معرض نمایش گذاشته اند.
وی تاکید کرد: برای تغییر این تصویر و نشان دادن جلوه و نگاه درست از واقعیت های این استان به مردم کشورمان و دیگر کشورهای همسایه و جهان، نیازمند بودجه فوق العاده و برگزاری جشنواره های ملی، منطقه ای و بین المللی است. نگاه معاونت های تخصصی وزارت ارشاد به شکلی است که جشنواره های بزرگ، ملی و... در استان هایی نظیر اصفهان و شیراز و... که امکانات خوبی دارند، اجرا شود بنابراین محرومیت استان هایی نظیر سیستان بلوچستان مضاعف و مظلومیت هم به آن افزوده می شود.
مسگرانی با اشاره به عدالت فرهنگی گفت: وزارت ارشاد باید به دنبال این باشد که سرفصلی جداگانه برای استانهای کم برخوردار مد نظر قرار دهد تا بتواند کمبودها را جبران و با اختصاص بودجه و اعتبار و توجه به این ظرفیت ها از آنها حمایت ویژه کند.
وی با اعلان اینکه این استان ظرفیت خوبی به لحاظ فرهنگی و هنری دارد که به خاطر فقدان اعتبارات مناسب نتوانستیم آنها را به مردم ایران و دیگر کشورها معرفی نماییم، اشاره کرد: اولین شاعری که شعر را به فارسی گفته است از این استان بوده است. شخصیت ها و مفاخر بزرگی مثل یعقوب لیث صفاری و فرخی سیستانی در این دیار بوده اند. همین طور هنر موسیقی و شعر و ادبیات و زبان بلوچی که ما در بلوچستان داریم بسیار باارزش است.
مسگرانی با اعلان اینکه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم می تواند به استانهای محروم و مرزی کمک نماید، اشاره کرد: با وجود این که چندین بار پیشنهاد دادیم که ادارات ارشاد آمادگی دارند تا نمایندگانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را در خود اداره داشته باشند تا فرهنگ بین ما و کشورهای همسایه تقویت شود اما در این عرصه هم بطور عملی هیچ حمایتی نشدیم.
وی تاکید کرد: ما به این دولت و نگاهی که دولت محترم درباب توجه به استانها و بویژه استانهای مرزی دارد، خوشبین هستیم و یقین داریم که اگر اتفاقی خوبی بیفتد در همین دوره در زمینه فرهنگ در استانهای محروم خواهد افتاد.

ایلام بی بهره از حداقل های امکانات فرهنگی و هنری
در همین حال «عمران خودآموز» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام به «ایران» اظهار داشت: استان ما در ۴۰ سال قبل از زیرساخت های فرهنگ و هنر در بعضی از بخش ها بی بهره بوده است و با وجود مجتمع هایی که تولید شده اما زیرساخت های تخصصی مورد غفلت واقع شده بود. بعنوان مثال متأسفانه شاعران برای اجرای شب شعر باید از این بوستان به آن بوستان و از اداره ای به اداره ای دیگر می رفتند که خوشبختانه سالنی به وجود آمد و این چالشی است که در دیگر بخش ها هم کم و بیش دیده می شود. در حقیقت ایجاد زیرساخت های تخصصی یکی از مطالبات دیرینه و اولویتدار جامعه فرهنگی هنری ایلام است که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.
وی تاکید کرد: ما باید در استانهای دورافتاده امکانات مناسبی را برای هنرمندان ایجاد نماییم ما در بخش فرهنگ و هنر استان با مضیقه هایی روبه رو هستیم. همچون کمبود نیروی انسانی کارشناس و نیروی خدماتی، که باید برای رفع آن سهمیه استخدامی از سازمان اداری و استخدامی دریافت شود، کمبود فضای فرهنگی و زیرساخت های تخصصی در شهرستان ها، بخصوص در شهرستان ها و بخش های تازه تأسیس، که باید دراین زمینه اعتبارات لازم تامین شود و کمبود اعتبارات هزینه ای برای اجرای برنامه های فرهنگی، هنری و دینی؛ که باید تقویت شود.
وی با اشاره به این که استانهای کم برخوردار، به لحاظ فرهنگی از پیشینه و غنای بیشتری برخوردار می باشند و عقب ماندگی تاریخی آنها در حوزه گسترش زیرساخت ها و امکانات و اعتبارات می بایست جبران شود تاکید کرد: در این میان استان مرزی و محروم ایلام که در جنگ و دفاع مقدس و همین طور رویداد عظیم اربعین حسینی نقش بی بدیلی ایفا کرده اند و اتفاقاً از ظرفیت های بکری در زمینه فرهنگ و هنر برخوردار می باشند، نیازمند توجه ویژه هستند.

فرهنگ و هنر در کردستان بدون حامی
استان کردستان هم با وجود تنوع فرهنگی و قومیتی از استانهای کم برخوردار در زیرساخت های فرهنگی و هنری است. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بانه در گفت و گو با «ایران» اظهار داشت: زیرساخت ها و فضاهای فرهنگی بانه در وضعیت مناسبی قرار ندارند و در مقایسه با کارهای فرهنگی و هنری که در این شهرستان انجام می شود، بسیار ضعیف است.
حمیدرضا خوشبخت با اعلان اینکه شهرستان بانه یک شهر فرهنگی است که در حاشیه قرار گرفته است و مردمان هنرمند و فرهنگ دوستی دارد اضافه کرد: متأسفانه از دهه ۶۰ - ۷۰ تا کنون در حوزه زیرساخت ها هیچ نوع اقدامی صورت نگرفته است و تنها در سال ۱۳۹۸ بحث چهار پلاتو در چهار شهرستان مریوان، دیوان دره، سقز و سنندج عنوان شد که تا حالا در این خصوص هم حرکتی صورت نگرفته است.
وی یکی از با اهمیت ترین خصوصیات مردم بانه را فرهنگدوستی و هنرمندی عنوان نمود و گفت: در شهرستان بانه مجموعه ای ازهنرهای زیبا جمع شده که در هر کدام از هنرهای افرادی متخصص و هنرمند هستند اما متأسفانه طی این سال ها نه فقط به زیرساخت ها توجهی نشده است بلکه به سالن های نمایش، موسیقی، نگارخانه ها و... یک متر مربع هم اضافه نشده است. در کنار این حوزه که مستقیماً با فرهنگ مردم سرو کار دارد حتی به انجمن های موسیقی، هنری، خوشنویسی و... نگاهی نشده و تقریباً سرفصل اعتبارات این مجموعه های فرهنگی بسیار ناچیز بوده است.
به طوری که می توان گفت در سال ۱۳۸۰ سرفصل اعتبارات فرهنگی و هنری ۳۰ میلیون تعریف شده بوده و در سال ۱۴۰۰ این مبلغ تنها ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. نکته دیگر این که برای برگزاری جشنواره های مختلفی همچون (هله لپه رکی) که جشنواره اقوام است و جشنواره موسیقی، داستان و... ۷۰ درصد اعتبارات باید از محل اعتبارات شهرستانی و ۳۰ درصد از اعتبارات اداره کل تامین شود. حال سؤال این است که این ۷۰ درصد اعتبارات لازم از کدام برنامه ها و جشنواره ها و مراسم و... باید تامین شود. جایی که حتی در ضمن ۸ سال قبل که برگزاری جشنواره ها باید بصورت متوالی و هرساله برگزار می شده تقریباً هر دو الی سه سال انجام گرفته است.
وی اشاره ای هم به کاهش چشم گیر نیروی انسانی در این اداره داشت و اشاره کرد: طی این سال ها تعداد کارمندان از ۱۱ نفر به ۲ نفر رسیده است و در بعضی شهرستان ها شرایط بدتری دارند.
حمیدرضا خوشبخت از نبود حتی یک چاپخانه در این شهرستان انتقاد نمود و افزود: شهرستان بانه و دیگر شهرستان های مرزی این خطه و حتی اقلیم کردستان برای چاپ کتاب های خود باید آنرا به تهران ارسال نمایند و از امکانات چاپخانه آنها استفاده کنند در صورتیکه تأسیس یک چاپخانه در این خطه می تواند تأثیر بسیاری در زمینه کتاب و کتابخانه داشته باشد.
وی با انتقاد شدید از تغییر کاربری زمینهای اختصاص داده شده به حوزه فرهنگی و هنری شهرستان بانه اظهار داشت: متأسفانه طی این سال ها بجای این که شاهد استفاده زمینهای متعلق حوزه فرهنگ برای توسعه هنر باشیم، شاهد تغییر کاربری به مسکونی و واگذاری آن به غیر بوده ایم که راه نجات فرهنگ و هنر در این شهرستان های محروم بازگرداندن و اختصاص اعتبارات لازم به کانون ها و مراکز فرهنگی و هنری است.

عقب ماندگی توسعه فرهنگی بوشهر در مقابل توسعه صنعتی
فاطمه کرم پور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در گفت و گو با «ایران» اظهار داشت: استان بوشهر همسایگی آبی با کشورهای حوزه های خلیج فارس دارد. همین طور این استان دارای مذاهب و ادیان مختلف هم هست که باید برای تقویت همگرایی این فرق مختلف، برنامه های فرهنگی متنوعی را داشته باشیم. طی ۸ سال دفاع مقدس هم خارک و هم دیگر شهرهای استان بوشهر و هم مراکز نفتی چندین بار مورد حملات قرار گرفت بنابراین باتوجه به شرایطی که استان بوشهر دارد نیاز است نگاه ویژه ای به این استان شود.
اینها قسمتی از سخنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر است که درباب کاستی های موجود در عرصه فرهنگی استان عنوان کرده است.
فاطمه کرم پور اضافه کرد: با توجه به این شرایط، استان بوشهر از نظر فرهنگی هم بسیار غنی است. البته این استان به لحاظ صنعتی توسعه یافته اما توسعه فرهنگی آن متناسب با توسعه صنعتی آن نبوده و بسیار ضعیف بوده است. تناسبی در زمینه توسعه فرهنگی و صنعتی وجود ندارد در صورتیکه این توسعه ها باید بصورت همگام صورت گیرد. وی اشاره کرد: بوشهر هم از نظر زیرساخت های فرهنگی نیازمند توجه است و هم از نظر اعتبارات و حمایت های بودجه فرهنگی استان نیاز به نگاه ویژه دارد. البته نیروی انسانی آن هم باید تقویت شود.
این مسئول اضافه کرد: نیروهای انسانی در این عرصه هم به لحاظ کمی و هم کیفی نیاز به تقویت دارند. باید اعتبار برای آموزش و ارتقای نیروهای انسانی لحاظ شود و افزایش یابد چون اعتبارات دراین زمینه طی چند سال اخیر کاهش یافته است و برای تقویت و به روزسانی نیروها گرفتار مشکل هستیم.
وی افزود: در مورد زیرساخت های فرهنگی هم باید گفت عسلویه بعنوان شهرستان جنوبی استان، قطب صنعت پتروشیمی ایران شمرده می شود اما هنوز یک مجتمع فرهنگی ندارد. البته استارت ایجاد یک مجتمع فرهنگی از سال ها قبل زده شده اما هنوز تکمیل نشده است. با توجه به این که عسلویه، منطقه ای صنعتی است و صنعتی شدن بدون توسعه فرهنگی، صدمه های اجتماعی را به دنبال خواهد اشت بنابراین تکمیل این مجتمع فرهنگی بسیار لازم است.
کرم پور افزود: سال جاری هم درحال ادامه کارهای مربوط به این مجتمع هستیم اما اعتبارات برای تکمیل آن کافی نیست و نیازمند کمک صنایع نفت و گاز دراین زمینه هستیم. با توجه به این که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباط خوبی با سایر وزرا دارند بنابراین انتظار داریم که در مراکز صنعتی نظیر منطقه عسلویه، با وزیر نفت و پتروشیمی ها ارتباطاتی داشته باشند که بتوانند به تقویت زیرساخت های فرهنگی استان کمک کنند.
وی با اشاره به شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا در کشور اظهار داشت: باتوجه به انتشار ویروس کرونا، برنامه های فرهنگی و هنری استان بوشهر هم در زمینه «آی. تی» و «آی. سی. تی» پیش رفته و در حقیقت در زمینه فضای مجازی درحال فعالیت هستیم اما زیرساخت های این فناوری ها هم در بوشهر بسیار ضعیف است که باید در این عرصه هم فعالیت شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر تاکید کرد: با توجه به این که دبیری شورای فرهنگ عمومی هم به عهده ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی است و به صورتی باید فرهنگ عمومی را هم مدیریت نماییم و این حوزه مهندسی شود بنابراین باید به اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان ها و استان بوشهر نگاه ویژه ای شود.
وی درباب مشکلات استان در معرفی فرهنگ و هنر استان بوشهر گفت: شاید این استان از نظر مساحت خیلی پهناور نباشد اما از لحاظ فرهنگی بسیار گسترده، متنوع و غنی است که نیاز به تقویت و نگاه ویژه دارند. باید این خرده فرهنگ ها نظیر گویش ها، آداب و رسوم و... را ثبت و ضبط نماییم و اگر این اتفاق نیفتد، در گذر زمان ممکنست به فراموشی سپرده شوند.
کرم پور افزود: نکته دیگر این که بوشهر سال جاری از جانب معاونت قرآن و عترت بعنوان اولین پایتخت قرآنی کشور معرفی شده است بدین سبب درخواست داریم که اعتبار ویژه ای برای این پایتخت قرآنی در نظر گرفته شود تا بتوانیم برنامه های مربوط به آنرا اجرا و زیرساخت ها و مسیر آنرا ریل گذاری نماییم به شکلی که در سالهای بعد هم توسعه و ترویج کارهای قرآنی استان ادامه و گسترش یابد و پایتخت قرآنی به یک سال محدود نشود.

زیرساخت های حوزه فرهنگ خراسان جنوبی نیازمند توجه
مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان جنوبی وضعیت زیرساخت های حوزه فرهنگ وهنر خراسان جنوبی را نامناسب خواند. ناصر نبی زاده در گفت و گو با «ایران» ضمن بیان این که خصوصیت اصلی خراسان جنوبی و شاخصه مردم این دیار فرهنگ و فرهیختگی آنان است اظهار داشت: حضور علمای برجسته در خراسان جنوبی از گذشته نشان دهنده جریان فرهنگ غنی در دیار خاوران است این در حالیست که از نظر زیر ساختی وضعیت مساعدی ندارد؛ البته در یکی – دو سال قبل عنایت ویژه ای به بخش زیرساخت ها شده است.
وی به کارهای فراروی این مجموعه امسال اشاره نمود و گفت: شعار سال، نگاه به ظرفیت های همه جانبه شهرستان ها، پشتیبانی از کارهای نو و تازه، بهره گیری از ظرفیت های فضای مجازی و اطلاع رسانی برای مقابله با بیماری کرونا همچون محورهای مد نظر برای سال جاری است. وی از افتتاح پروژه های فرهنگی و هنری در امتداد جبران کمبود زیرساخت های فرهنگی استان سخن گفت و اشاره کرد: سال قبل با تامین اعتبارات صورت گرفته، توانستیم پروژه های بسیاری را آماده کرده و در اختیار هنرمندان قرار دهیم. این بهسازی سبب شد خراسان جنوبی جزو ۷ استانی باشد که توانست به غیر از مرکز استان، در شهر دیگری (قاین) هم جشنواره فیلم فجر را برگزار کند.
وی از ضعف شدید زیرساخت های فرهنگی و هنری در شهرستان بشرویه سخن گفت و بیان کرد: مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان بشرویه کلید خورده است و امیدواریم تا آخر فروردین ماه نگارخانه مجتمع افتتاح شود، همین طور ساختمان قدیمی اداره شهرستان بازسازی و در اختیار هنرمندان قرار خواهد گرفت.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با اعلان اینکه آخرین افتتاح سال گذشته، مکتبخانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگی و هنر بود، افزود: مقدمه استقرار و فعالیت انجمن موسیقی استان در این مکان برقرار شد و امیدواریم با چشم اندازهای تازه و نو، ادامه یابد. نبی زاده با اشاره به پروژه های سال خراسان جنوبی در امسال، عنوان کرد: امیدواریم در امتداد رونق فضاهای فرهنگی و هنری، هرچه سریع تر پروژه های تعریف شده در شهرستان های درمیان، زیرکوه، سرایان و بشرویه به مرحله افتتاح برسند.منبع:

1400/06/07
13:29:50
5.0 / 5
238
تگهای خبر: پایتخت , تولید , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها