در نشستی مجازی مورد بررسی قرار گرفت؛

ایران و تحولات قفقاز از هشدار درباره صهیونیست ها تا همکاری با روس ها

ایران و تحولات قفقاز از هشدار درباره صهیونیست ها تا همکاری با روس ها تحولات این روزهای قفقاز نگاه خیلی از کارشناسان مسائل منطقه و سیاست خارجی جمهوری اسلامی را به خود دوخته است. در این میان، تحلیل نوع بازی صهیونیست ها در منطقه اهمیتی مضاعف یافته است.


کارشناسان مسائل منطقه و بین الملل در نشست مجازی «قفقاز؛ چالش ها و چشم اندازها» که به همت موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر برگزار شد، به بررسی رخدادهای پیش آمده در مرزهای شمالی ایران و منطقه قفقاز پرداختند که گزارش پیش رو مشروح دیدگاه های آنها است؛
سقائیان: رژیم صهیونیستی نگاه اشغالی به منطقه قفقاز دارد
حمایت ایران از جمهوری های تازه استقلال یافته
سیدعلی سقائیان سفیر پیشین ایران در ارمنستان در مورد مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد مناقشات قره باغ گفت: منطقه قفقاز جنوبی یکی از مناطق حساس در همسایگی ایران است. به ویژه پس از فروپاشی شوروی سابق، ایران در ابتدای انقلاب اسلامی با جمهوری های جدید روبه رو شد. مواضع ایران در مقابل تمامی جمهوری ها به ویژه جمهوری آذربایجان و ارمنستان موضع حمایت بود.


سفیر پیشین ایران در ارمنستان اضافه کرد: منطقه مورد مناقشه میان ارمنستان و آذربایجان یعنی قره باغ که منطقه ای کوهستانی بوده و دارای منابع کانی و آبی فراوان است، پیش از فروپاشی مورد بحث­ هایی بوده اما بصورت خودمختار در درون منطقه اداره می­ شده است. پس از فروپاشی، این منطقه با توجه به این که اکثریت ارامنه و اقلیت آذری ها در آنجا ساکن بوده ­اند، جنگ ­هایی را به دنبال داشت.
ایران روابط متعادلی با جمهوری آذربایجان داشته است
سقائیان در مورد میانجیگری ایران میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت: ۲ دور میانجیگری به دعوت آقای هاشمی رفسنجانی صورت گرفت و حتی به آذربایجان و ارمنستان کمک شد؛ کمک های پشتیبانی و لجستیکی را داشتیم به جهت اینکه ژئوپلتیک منطقه بهم نخورد. در ادامه­ دولت ­های بعدی جمهوری اسلامی و دولت ­هایی که در باکو و ایروان مستقر بوده اند. روابطی متعادل را پیش برده اند و در عین حال همیشه گفت و گو بین ایران و آذربایجان وجود داشته است.
رژیم صهیونیستی از یک دهه قبل بصورت خزنده در منطقه قفقاز حضور پیدا کرد
سقائیان در مورد حضور رژیم صهیونیستی در منطقه قفقاز توضیح داد: یک دهه قبل بود که باتوجه به مطالبی که در منطقه ما شاهد بودیم به ویژه بحث ­های پیشرفته برنامه هسته ­ای ایران ما کم کم قرائن و شواهدی را داشتیم که رژیم صهیونیستی بصورت خزنده در جمهوری آذربایجان حضور پیدا کرده و به دنبال مقاصد شوم خود است. بوسیله مجاری رسمی ما هشدارهایی را به باکو می­ دادیم اما کمتر اثربخش بود و در عین حال مذاکرات و مباحث را بوسیله روابط دوجانبه دنبال می ­کردیم. این رفت وآمدها میان سران ایران و آذربایجان همچنان ادامه داشت. چنانکه هم در دولت محمود احمدی نژاد و هم در دولت حسن روحانی کمیسیون ­های مشترک و کمک­ ها و تقویت روابط اقتصادی، بحث شبکه ریلی، گفتگوهای سیاسی بین ­المللی و منطقه­ای و... برقرار بود.
تاکید ایران در منطقه قفقاز همیشه بر صلح و آرامش بوده است
وی در مورد سیاست ایران در منطقه قفقاز خاطرنشان ساخت: تاکید ایران در منطقه قفقاز همیشه بر صلح و آرامش بود به جهت اینکه از پتانسیل انرژی و راه­ های مواصلاتی، همه­ کشورهای همسایه بتوانند به نحو احسن استفاده کنند اساسا ما اعتقاد داریم که مناقشه در منطقه به نفع هیچ کسی نیست. جنگ دوم قره باغ باتوجه به بازی رژیم صهیونیستی و سلاح های پیشرفت ه­ای که برای باکو ارسال کرد و درآمد بسیاری هم که سهم رژیم صهیونیست شد توازن قوا را در منطقه به هم زد بطوریکه ما شاهد بودیم باتوجه به سلاح هایی که به دست الهام علی اف رسید پیروز ظاهری در این جنگ پس از ۴۴ روز ایروان نبود بلکه باکو بود که با میانجیگری مسکو تفاهم نامه ­ای را به انجام رساند که باز هم بحث قره باغ در این میان لاینحل ماند. اما باتوجه به بیانات مقام معظم رهبری قره باغ باید به خاک اصلی یعنی خاک آذربایجان برگردد و در مقابل هم باکو از این بیانات مقام معظم رهبری و حمایت ایران قدردانی کرد. با این وجود موضع ایران در آذربایجان در مقابل رژیم صهیونیستی یک موضع کاملا محکمی است برای اینکه رژیم صهیونیستی نگاهی اشغالی به این منطقه دارد. پس گفتگوهای میان ایران و آذربایجان همچنان برقرار است.
بهشتی پور: باید تحلیلی صحیح از مسائل پیش آمده در قفقاز داشته باشیم
حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین الملل در ابتدای این سوال را بیان کرد که باتوجه به شرایط به وجود آمده در منطقه قفقاز، ما می توانیم چه کاری کنیم؟ و اظهار داشت: این سوالی بسیار مهم و اساسی است برای اینکه اگر ما تحلیلی صحیح از وضع موجود داشته باشیم می توانیم تصمیمی صحیح بگیریم و یک راهبرد صحیح اتخاذ نماییم. این مساله برای ایران هم جنبه امنیتی–سیاسی دارد و هم جنبه دیپلماتیک دارد و عناوینی که مربوط به روابط ما با آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و روسیه می شود و یک جنبه نظامی دارد که به همین رزمایش ها مربوط می شود و یک جنبه رسانه ای است.


این کارشناس مسایل بین الملل اضافه کرد: به نظر من این چهار جنبه بسیار مهم هستند تا مکمل هم باشند و یک برنامه مشخص برای رسیدن به یک هدف مشخص ترسیم کنند. بنا بر این هم ما باید به این جنبه ها بپردازیم و پیشنهاد بدهیم که در زمینه هر کدام از این جنبه ها چه کاری می توانیم انجام بدهیم.
ما با آذربایجان میراث و تاریخ مشترک داریم
بهشتی پور توضیح داد: در وضعیت فعلی بحث اصلی در مورد آذربایجان است. ما در کشورهای همسایه اگر نگاه نماییم نزدیک ترین مناسبات از نظر تاریخی، فرهنگی، مذهبی و... با آذربایجان داشته ایم و این خیلی مهمست که ما بداینم که این کشور برای ایران یک جنبه همسایگی دارد و یک نوع میراث و تاریخ مشترک هم داریم. پس باید کاملاً حساب شده بدانیم که وقتی دولت الهام علی اف حرکتی انجام می دهد بطورمثال مانوری انجام می دهد و... هر کدام از این ادعاها و رفتارها در قالب یک روابط همسایگی و در قالب این که ما دوستانه و برادرانه مشکل را می توانیم حل نماییم، باید وارد شویم؛ یعنی اصل را باید بر حل مساله گذاشت. به شرط این که دقیقاً تبیین نماییم که آذربایجان الان چرا دست به چنین اقدامی زده است.
تحریکات در مناطق مرزی ایران طراحی رژیم صهیونیستی است
این کارشناس مسایل بین الملل با اشاره به تحریکات در منطقه مرزی ایران گفت: عمده این تحرکات طراحی رژیم صهیونیستی است و از سال ها قبل دنبال این ماجرا بوده اند؛ یعنی اینطور توجیه می کردند که ایران در شمال فلسطین اشغالی یعنی جنوب لبنان حضور دارد ما هم باید در شمال ایران حضور پیدا نماییم و با همه توان تلاش نماییم که نفوذ خودرا گسترش دهیم. پس رژیم صهیونیستی به بهانه های مختلف حضور نامشروع خودش را در آذربایجان یعنی شمال مرزهای ایران توجیه می کند. به جهت اینکه ایستگاهی برای ضربه زدن به ایران درست کند.
بهشتی پور در ادامه سخنان خود خاطرنشان ساخت: آذربایجان منکر این قضیه می شود و می گوید که هیچ تهدیدی مقابل همسایه خود ندارد اما بنظر می رسد که برای افکار عمومی مشخص شود که اگر اینها می گویند که هیچ خبری نبوده، نشان داده شود که بوده و طی چند سال قبل هم بوده است. بدین سبب در موضوع این که رژیم صهیونیستی دارد آذربایجان را تحریک می کند تا ایران را وارد یک جنگ ناخواسته کند من هیچ شکی ندارم. بدین سبب اگر این تحلیل درست باشد ما باید خلاف این قضیه عمل کنیم؛ یعنی اجازه ندهیم رژیم صهیونیستی در طراحی خود موفق شود و ما را با همسایگانمان درگیر کند.
مدبر: خط قرمز ایران ژئوپلتیک منطقه و عدم حضور نیروهای تروریستی در نزیکی مرزها است
روح الله مدبر کارشناس مسایل روسیه از موضع روسی موضوع مهم ابر پروژه قفقاز را مورد بررسی قرار داد و اظهار داشت: آنچه که ما امروز در منطقه قفقاز می بینیم و حایل مرزی خودمان و نوع گفتمان و ادبیات الهام علی اف شده، حاصل این است که متاسفانه دوستان ما طی هشت سال قبل در دستگاه دیپلماسی به سبب تمرکز ویژه ای که بر روی غرب داشته اند توجه ویژه ای به ظرفیت های همسایگان و منطقه ویژه و راهبردی قفقاز نداشته اند و گاه اتفاقاتی افتاد که ما در عمل انجام شده قرار گرفتیم. ما شاهد می باشیم که اگر تدبیر هوشمندانه مقام معظم رهبری در سال قبل نبود که به دستور ایشان برای حرکت نیروهای زمینی ما به سمت مرزها نبود، موشک پراکنی ها به روستاهای ما ادامه پیدا می کرد. ایشان خط قرمزی مشخص کردند یکی این که خط قرمز جمهوری اسلامی ایران ژئوپلتیک منطقه است و دوم عدم حضور نیروهای تروریستی در نزیکی مرزهای ایران.


باید همگرایی و هماهنگی خودرا با طرف روسی افزایش دهیم
این کارشناس مسایل روسیه گفت: موضوع قفقاز چند بُعد دارد؛ بُعد سیاسی، امنیتی، فرهنگی، رسانه ای و یک بُعد دیپلماسی فعال، که این دیپلماسی فعال باید برمبنای عزت، حکمت و مصلحت و برمبنای منافع ملی باشد. یک طرف اصلی قضیه قره باغ و منطقه ما طرف روسی است. ما باید همگرایی، نزدیکی و هماهنگی خودرا با طرف روسی افزایش دهیم.
مدبر اضافه کرد: دیپلماسی همزمان با گرفتن امتیاز، همزمان با اقتدار، عزت و کار فرهنگی باید صورت بگیرد. الان نکته مهمی که در مسافرت امیرعبداللهیان عنوان شد این بود که ما باید خط تماس خودرا در منطقه قفقاز با طرف روسی افزایش دهیم. این باید رخ دهد و ما همگرایی، نزدیکی و هماهنگی با طرف روسی داشته باشیم. ما در منطقه قفقاز ۲ قطب داریم یکی روسیه و دیگری ایران. بقیه که بخواهند در منطقه حضور داشته باشند خارجی هستند. ما با آذربایجان یک فرهنگ، یک تمدن و یک ریشه داریم و منطقه قفقاز ریشه عمیق فرهنگی و تمدنی دارد اما ما از این ظرفیت چه بهره برداری فرهنگی کرده ایم؟ ما باید همگرایی های بین منطقه ای میان خودمان را قوی نماییم.

1400/07/19
00:04:22
5.0 / 5
224
تگهای خبر: اقتصاد , طراحی , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها