بالا رفتن خطر در استان تهران

بالا رفتن خطر در استان تهران استان تهران حدود ۱۳ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت این استان طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۳ و نیم میلیون نفر بوده است که ۹۴درصد در شهرها و ۶درصد در روستاها زندگی می کنند.


روزنامه اعتماد پنجشنبه ۶ آبان یادداشتی به قلم مهدی زارع نوشت: استان تهران، از شهرهای تهران - شهریار - اسلامشهر - ری - پاکدشت - دماوند - شمیران - ورامین و فیروزکوه تشکیل شده است. چهار هزار و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده در تهران وجود دارد که ۷درصد مساحت شهر را شامل می شود، ۱۸درصد جمعیت پایتخت در این بافت سکونت دارند. برآورد می شود که در استان تهران ۷۰۰۰ هکتار بافت فرسوده وجود دشته باشد. بافت های فرسوده، محدوده های صدمه پذیر شهر است که نیازمند برنامه ریزی و مداخله هماهنگ برای ساماندهی و ارتقای کیفیت سکونت است.
مخاطرات اصلی استان تهران زلزله، سیلاب، فرونشست زمین، خشکسالی، زمین لغزش و تغییر اقلیم هستند. وجود ساختمان های فرسوده و ناپایدار شهری، قرارگیری پالایشگاه های نفت و گاز در حریم و حتی داخل شهرها، نبود سیستم یکپارچه برق شهری بخصوص در مناطق جنوبی شهر بخشی از مخاطراتی است که تهران را تهدید می کند.
وقوع دو حادثه در ساختمان های پلاسکو ۳۰ دیماه ۱۳۹۵ و دی کلینیک سینا اطهر ۱۰ تیر ۱۳۹۹ صدمه پذیری بافت فرسوده و ناکارآمد شهری را نشان داد. بیشتر از ۳۰۰ بنای قدیمی و خطرناک مشابه پلاسکو در تهران وجود دارد. از طرفی طرح «جهش تولید مسکن» که در دولت سیزدهم اعلام شده است، در تمام شهرهای جدید استان تهران به غیر از شهر جدید پردیس، اجرا می شود. شهرهای پرند، هشتگرد، ایوانکی و احیانا شهرهای جنوبی تهران همچون مناطقی هستند که واحدهای جهش تولید مسکن در آن مناطق ساخته خواهد شد.
ساکنان بافت فرسوده تهران هم مشمول دریافت تسهیلات و شرایط پروژه جهش تولید مسکن می شوند و به صورت خود مالکی می توانند ساخت و ساز جدید انجام دهند. سرمایه گذاران هم می توانند در این پروژه مشارکت داشته باشند و در سطح شهر در چارچوب پروژه جهش تولید مسکن ساخت و ساز کنند. مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در چهارم شهریور ۱۴۰۰ گفت ساخت سه شهرک در استان تهران برنامه ریزی شده و فرایند صدور مجوز راه اندازی این شهرک ها در مراحل مختلف قرار دارند، هم در شرق و هم در جنوب غرب تهران مکان یابی ساخت این شهرک ها انجام شده و باید به تصویب شورایعالی شهرسازی برسد.
این مبادرت به چند دلیل می تواند باعث نگرانی باشد: اولا افزایش جمعیت مهاجرانی که برای سکونت در این شهرهای جدید به تهران و شهرهای پیرامونش می آیند و دوم آنکه در ساخت بناهای جدید به علت کیفیت احیانا پایین، بافت فرسوده جدید به مساحت استان تهران افزوده شود.
اصل ساخت شهرک های جدید در محدوده استان تهران باعث نگرانی است. از آنجائیکه همین جمعیت کنونی در استان تهران در محدوده هایی با مشکلات متعدد از ریسک زلزله تا بحران آب و فرونشست زمین، مستقر هستند، توسعه شهرهای جدید در این استان معرضیت را در ریسک سوانح بالا می برد. شهرهای جدید پردیس در ۱۷ کیلومتری تهران با جمعیت فعلی ۷۴ هزار و جمعیت مصوب ۴۵۰ هزار نفر پرند در ۳۵ کیلومتری تهران، با جمعیت فعلی: ۹۸ هزار و جمعیت مصوب ۴۸۳ هزار نفر، اندیشه در ۱۱ کیلومتری تهران، با جمعیت فعلی ۱۱۷ هزار و جمعیت مصوب ۱۳۰ هزار نفر و شهر درحال راه اندازی خوارزمی (در حدود۱۵ کیلومتری شمال شهر پردیس و بر فرادیوره پهنه گسله فعال مشا) در ۴۵ کیلومتری شمال شرق تهران، با جمعیت مصوب ۳۵ هزار نفر از محدوده های درحال ساخت و برنامه ریزی شده در استان تهران هستند.
در این شهرها مجموعا برای استقرار جمعیتی بالغ بر یک میلیون و صد هزار نفر جایابی شده است. این جمعیت جدید به معنای افزایش معرضیت در مقابل انواع مخاطرات برای آینده استان تهران است. از الان میتوان و باید جلوی این روند مخاطره آمیز و ریسک افزا گرفته شود.


منبع:

1400/08/06
12:41:55
5.0 / 5
226
تگهای خبر: پایتخت , تولید , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها