شیب نزولی کرونا را به موج ششم نکشانیم

شیب نزولی کرونا را به موج ششم نکشانیم به گزارش برتریها وضعیت بستری بیماران کرونایی در بعضی استان ها از شاخه نزولی خیز پنجم خارج شده و با عنایت به عادی انگاری های جامعه به واسطه انجام واکسیناسیون، وضع کرونایی کشور درحال آغاز مسیری برای صعودی شدن است و در واقع هشداری جدی برای خیز ششم کرونا به حساب می آید.


طبق گزارش های منتشره، وضعیت بستری بیماران مبتلا به کرونا در بعضی استان ها مانند بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، هرمزگان و یزد از شاخه نزولی خیز پنجم کرونا خارج شده است.
بر اساس نمودارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وضعیت کلی بستری بیماران مبتلا به کرونا تا روز ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۰ را میتوان در شاخه نزولی خیز پنجم ارزیابی کرد، اما این وضعیت باید با تمهیدات لازم در راه نزولی باقی بماند و مانع از جلوگیری افزایشی شدن این نمودارها شد.


همان طور که در نمودارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشاهده می شود وضعیت در استان هایی مانند خراسان شمالی، خراسان جنوبی و خراسان رضوی چندان متعادل نیست و از سویی استان سمنان یکی از استان هایی است که در هفته های اخیر مراحل وضعیت قرمز کرونایی را به سرعت طی می کند.
در این شرایط باید به نشانه ها توجه ویژه کرد و از ادامه روند صعودی شدن بیماران بستری کرونایی با استفاده از روش های پیشگیرانه و اعمال محدودیت ها، جلوگیری کرد.
بر مبنای نمودارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هرچند وضعیت کلی بستری بیماران مبتلا به کرونا تا روز ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۰ را میتوان در شاخه نزولی خیز پنجم ارزیابی کرد، اما این وضعیت چندان قابل اتکا به نظر نمی رسد.
حمید سوری، اپیدمیولوژیست و رئیس کارگروه پیشگیری و بهداشت ستاد ملی مقابله با کرونا پیش از این درباره توجه به نشانه های خیز ششم به خبرنگار ایرنا اظهار داشته بود: در شروع خیز بعدی کرونا، نشانه ها و شاخص هایی وجود دارد. باید ببینیم که طی دو هفته میانگین رخداد پیامدها نسبت به آن چیزی که داریم به چه شکل است و آیا نوسان دارد یا واقعا وارد خیز شده ایم. مشخصات نشان داده است که احیانا وارد خیز ششم کرونا شده ایم. چونکه درصد رعایت پروتکلهای بهداشتی به کمتر از ۵۰ درصد رسیده و از سویی مراسم و برنامه هایی داشتیم. ازاین رو مجموعه ای از عوامل ما را به این سمت هدایت می کند که متوجه شویم آیا واقعا خیز ششم شروع شده یا خیز قبلی خاتمه پیدا کرده است یا خیر.
رییس کارگروه پیشگیری و بهداشت ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار نمود: متاسفانه بلافاصله پس از خیز پنجم، وارد خیز ششم کرونا شدیم. اگر تمهیدات لازم را اتخاذ نکنیم، این روند همچنان ادامه پیدا می کند و احتیاج به کار اساسی داریم. اقدامات مورد نیاز هم کاملا مشخص است.
روند افزایشی شهرهای قرمز
شهرهای قرمز کرونایی از ۱۵ آبان ۱۴۰۰ همچنان روند افزایشی را طی کرده و به ۳۳ شهر رسیده اند. باآنکه وضعیت تهران و کرج و تبریز و زنجان به زرد تغییر پیدا کرد، اما بیرجند در خراسان جنوبی همچون مراکز استانی بوده که وارد وضعیت قرمز شده است.
شهرستان های جلفا، مرند در استان آذربایجان شرقی، اشنویه، پلدشت، پیرانشهر، چایپاره، سردشت در استان آذربایجان غربی، مبارکه در استان اصفهان، ایوان، چرداول، دره شهر در استان ایلام، بیرجند، قائنات، نهبندان در استان خراسان جنوبی، خلیل آباد، سبزوار، کاشمر در استان خراسان رضوی، جاجرم، گرمه در استان خراسان شمالی، دامغان، شاهرود در استان سمنان، زابل در استان سیستان و بلوچستان، استهبان، سرچهان، ممسنی در استان فارس، بانه در استان کردستان، زرند، شهربابک در استان کرمان، پاوه در استان کرمانشاه، پلدختر در استان لرستان، تفرش در استان مرکزی، خاتم، مهریز در استان یزد از شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ وارد وضعیت قرمز شده اند.


این در حالی است که مداخله بموقع برای ایجاد محدودیت در شهرهای نارنجی برای پیشگیری از قرمز شدن وضعیت آنها می تواند در این مرحله موثر باشد. ولی آنچه در عرصه عمل مشاهده می شود، بازگشایی مدارس و حضور کامل کارکنان در اداره ها است.
به هر حال بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از ۱۵ آبان ماه تعداد شهرهای قرمز ۳۳ مورد، شهرهای نارنجی ۹۵ مورد، شهرهای زرد ۲۲۰ مورد و شهرهای با وضعیت آبی به ۱۰۰ مورد تغییر یافته است.
چالش اصلی کدام است؟
نکته قابل تامل اینکه رعایت پروتکلهای بهداشتی شامل فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک، تهویه مناسب همچنان مناسب نمی باشد.
بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بررسی تیم های بهداشت محیط، این میزان همچنان کمتر از ۵۰ درصد است و این میزان را نمی توان به هیچ عنوان موثر دانست و در واقع به یک شوخی تلخ شباهت دارد.


همان طور که در نمودارهای معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مشاهده می شود، رعایت پروتکلهای بهداشتی از اواخر بهمن ماه ۱۳۹۹ روند نزولی خویش را شروع کرد و همچنان این روند را ادامه می دهد.
جالب اینکه فرایند واکسیناسیون کرونا در کشور هم از ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ شروع شده و شاید بتوان این حجم از عادی انگاری اجتماعی را به احساس امنیت ناشی از تزریق واکسن نسبت داد. این در شرایطی است که به گواه کارشناسان و متخصصان، تزریق واکسن کرونا به تنهایی نمی تواند در مقابل مبتلا شدن به کووید ۱۹ مصونیت کامل ایجاد نماید و باید در کنار تزریق دو دز واکسن کرونا، پروتکلهای بهداشتی را هم رعایت کرد.
محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در همین زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با افزایش پوشش واکسیناسیون، شاید مردم این احساس را کردند که ایمنی صد درصد به دست آوردند. ولی حقیقت جهانی این است که همچنان باید پروتکلهای بهداشتی را رعایت نماییم تا مبتلا به ویروس کرونا نشویم.
رعایت پروتکلهای بهداشتی از اواخر بهمن ماه ۱۳۹۹ روند نزولی خویش را شروع کرد و همچنان این روند را ادامه می دهد.
وی افزود: نظارت همکاران بهداشت محیط همچنان ادامه دارد و اگر تخلفی در صنوف باشد، پلمب می شوند.
فرهادی بیان نمود: حتی در صورت تزریق واکسن کرونا، اگر افراد با شخصی که بطور قطع به ویروس کرونا مبتلاست، مواجه شوند، امکان مبتلا شدن به این بیماری وجود دارد. ازاین رو باید فاصله گذاری، استفاده از ماسک، رعایت بهداشت حتی بعد از تزریق دو دز واکسن هم صورت گیرد.
هشدار: دلتا پلاس در نزدیکی ایران
مورد قابل توجه دیگر درباره آخرین وضعیت کرونایی کشور، احتمال شیوع سویه های جدیدتر ویروس کرونا است. سویه هایی که شاید از نوع دلتا خطرناک تر نباشند، اما حدودا همانند دلتا، قدرت سرایت پذیری بالایی دارند.
علی رضا زالی، فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا استان تهران درباره سویه دلتا پلاس کرونا در کشورهای همسایه اظهار داشت: درصدی از مبتلایان در انگلستان از نوع واریانت جدید کرونا هستند. همینطور دلتا پلاس در هفت ایالت آمریکا، مالزی، اوکراین، رومانی و روسیه هم مشاهده شده است. با عنایت به این که واریانت جدید کرونا در کشورهای همسایه ایران نظیر روسیه دیده شده، باید نسبت به کنترل مرزها هوشیار بود تا سویه دلتا پلاس وارد کشور نشود.
آمیتیس رمضانی، دبیر انجمن متخصصین عفونی هم در همین زمینه اظهار نمود: به احتمال بسیار بالا، سویه بعدی ویروس کرونا که امکان دارد در کشور ما پیک دیگری ایجاد نماید، دلتا پلاس خواهد بود.
کرونا همچنان ادامه دارد و خبرهای امید بخش درباره داروی اختصاصی آن گاهی شنیده می شود، اما هنوز به قطعیت نرسیده است. در این شرایط چاره ای جز تزریق واکسن کرونا و رعایت حداکثری پروتکلهای بهداشتی وجود ندارد. استفاده از ماسک و عدم حضور در تجمع ها و مهمانی ها همه آن چیزی است که در نزدیک به دو سال قبل تجربه شده و همچنان باید ادامه پیدا کند.

1400/08/21
13:31:54
5.0 / 5
213
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها