۹ سفارش برای تقویت امنیت در تلگرام

۹ سفارش برای تقویت امنیت در تلگرام برتریها: برتریها: تلگرام یکی از اپلیکیشن های پیامرسان محبوب است اما برخی از افراد در هنگام استفاده از آن، احساس ایمنی نمی کنند.به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، دلایلی وجود دارد که از اطلاعاتتان، خواه اطلاعات تماس عمومی باشد یا پیشگیری از دریافت پیام از افراد ناشناس، محافظت کنید. خوشبختانه می توانید امنیت اپلیکیشن را با تغییر تنظیمات و انجام برخی اقدامات، افزایش دهید. وب سایت makeuseof در گزارشی، ۹ سفارش باارزش برای بهبود ایمنی در تلگرام را مرور کرده است:

۱- اطلاعات تماس خودرا خصوصی کنید

کاربران با استفاده از شماره تلفن خود در تلگرام حساب باز می کنند که بصورت پیش فرض برای همه قابل مشاهده می باشد. یعنی افراد در گروه هایی که به حساب شما دسترسی دارند، می توانند شماره تلفن شما را ببینند. اما شماره تلفن از آن دست اطلاعاتی است که هیچ گاه نباید در فضای آنلاین منتشر گردید برای اینکه هر کسی می تواند با شما تماس گرفته، به کلاهبرداری مبادرت کرده یا آنرا به افرادی دهد که حتی شما را نمی شناسند. بهترین کار این است که شماره تماس خودرا خصوصی کنید.

برای این منظور:

۱- به قسمت تنظیمات تلگرام رفته و گزینه حریم خصوصی و امنیت (Privacy and Security) را انتخاب کنید.

۲- سپس به گزینه شماره تلفن (Phone Number) که در بخش حریم خصوصی قرار دارد، بروید.

۳- مقابل گزینه چه کسی می تواند شماره تلفن من را ببیند، مخاطبان من (My Contacts) یا هیچ کس (Nobody) را انتخاب کنید.

۴- به کاربرانی که گزینه هیچ کس را انتخاب می کنند گزینه دیگری با مضمون چه کسی می تواند من را بوسیله شماره تلفنم پیدا کند. گزینه مخاطبان من را انتخاب کنید تا مانع از آن شوید که افراد ناشناس شما را پیدا کنند. تغییرات بصورت خودکار ذخیره می شوند.

۵- اگر می خواهید فردی از این تغییرات مستثنی شود، اسم او را به استثناها (Exceptions) اضافه کنید.

۲- به گروههای ناشناس ملحق نشوید

در یک گروه عمومی تلگرام، افراد می توانند به افراد و گروههای مرتبط دسترسی پیدا کنند. مدیر گروه هم می تواند هر شخصی را بوسیله نام کاربری او اضافه کند. ورود به گروه هایی که از هدف آنها باخبر نیستید ممکنست برای شما خوشایند نباشد. پس بهتر است که تنظیمات گروه تلگرام را تغییر داده و امنیت خودرا بهبود دهید.

۱-در بخش حریم خصوصی و امنیت، به قسمت گروه ها و کانال ها بروید.

۲-در مقابل گزینه چه کسی می تواند من را اضافه کند، مخاطبان من را انتخاب کنید.

۳-هر مخاطبی که می خواهید از این تغییر مستثنی شود را انتخاب کنید و کار تمام می شود.

۳- فقط روی لینک هایی کلیک کنید که از منابع معتبر ارسال شده اند

هنگامی که یک لینک در پیام یا گروهی دریافت می کنید، بطور معمول از روی کنجکاوی روی آن کلیک می کنید. وقتی افراد ناشناس این لینک ها را در پیام یا گروههای تلگرام ارسال می کنند، چنین کاری پرریسک است.

هنگامی که لینک های ناشناس را باز می کنید، تهدیدهای مختلفی در کمین شما هستند. ممکنست اقدام برای سرقت اطلاعات کارت اعتباری شما یا کوشش برای دسترسی به اطلاعات شخصی شما بوسیله این لینک صورت گیرد. بهترین کار در این وضعیت، عدم کلیک روی لینک هایی است که از حسابهای ناشناس در تلگرام دریافت کرده اید.

حتی اگر این افراد در یک گروه معتبر حضور دارند، پیش از کلیک روی لینک ارسالی آنها، از بی خطر بودن آن مطمئن شوید.

۴- احراز دو مرحله ای را فعال کنید

هنگامی که با یک دستگاه جدید وارد حساب تلگرام خود می شوید، کدی را به شماره تلفن شما ارسال می کند. این توانایی امنیت افزوده به احراز هویت دو مرحله ای مشهور است که از اطلاعات اپلیکیشن شما حفاظت می کند. هنگامی که از دستگاه جدیدی وارد تلگرام می شوید، باید یک رمز یکبار مصرف را وارد کنید. برای فعال کردن احراز هویت دو مرحله ای در حساب تلگرام خود باید:

۱-به قسمت تنظیمات رفته و وارد بخش حریم خصوصی و امنیت شوید.

۲-احراز هویت دو مرحله ای (Two-Step Verification) را برگزیده و سپس تعیین کلمه عبور اضافی (Set Additional Password) را انتخاب کنید.

۳-کلمه عبور مورد نظرتان را وارد کنید و کلمه عبور غیرقابل شکستنی انتخاب کنید که شکستن آن دشوار باشد.

۴-یک نشانی ایمیل برای بازیابی کلمه عبور را ثبت کرده و کدی که به این ایمیل ارسال می شود را وارد کنید. سیستم احراز هویت دو مرحله ای شما فعال خواهد شد. می توانید این کلمه عبور را غیرفعال کرده یا تغییر دهید.

۵- تصویر پروفایل خودرا تنها با مخاطبان تان به اشتراک بگذارید

کاربرانی که می خواهند تجربه خصوصی در تلگرام داشته باشند دوست دارند تصویر پروفایل آنها در معرض دید عموم قرار بگیرد. باید هویت خودرا پنهان نگه داشته و تنها برای دایره اجتماعی خود قابل مشاهده باشید.

برای تغییر حریم خصوصی تصویر پروفایل تلگرام خود

۱-به بخش حریم خصوصی و امنیت مراجعه کنید.

۲-تصویر پروفایل را انتخاب کنید.

۳-در بخش چه کسی می تواند تصویر پروفایل من را مشاهده کنید، مخاطبان من را انتخاب کنید.

۴-سپس به بخش استثناها بروید و افرادی که در لیست مخاطبان شما قرار دارند اما تمایلی ندارید عکس پروفایل شما را ببینند را انتخاب کنید.

۶- کاربران مشکوک را مسدود کنید

تلگرام و اپلیکیشن های پیام رسان دیگر گاهی برای کارهای غیرقانونی استفاده می شوند. بدین سبب ممکنست در این اپلیکیشن، با کاربران مشکوک روبرو شوید. اگر تصور می کنید شخصی مناسب نمی باشد در زندگی اجتماعی شما باشد، بهترین کار مسدود کردن حساب اوست. این اقدام، مرزهایی بوجود آورده و مانع دسترسی هر کسی به پروفایل تلگرام شما می شود.

خوشبختانه مسدود کردن یک نفر در تلگرام، کار راحتی است و از iOS، اندروید و دستگاه رومیزی قابل انجام است. وقتی فردی را در تلگرام مسدود می کنید، دیگر نمی تواند تصویر پروفایل یا جزییات تماس شما را ببیند. همین طور قادر نخواهد بود بوسیله ویدئویی یا پیام، با شما تماس بگیرد.

۷- تنظیمات تماس و پیام را تغییر دهید

هر فردی که به پروفایل یا شماره تلفن شما دسترسی داشته باشد، می تواند با شما در تلگرام تماس بگیرد. با تغییر تنظیمات تماس و پیام، می توانید فضای محدود شده ای را ایجاد کنید که در آن تنها افراد منتخب می توانند به شما دسترسی داشته باشند.

۱-در بخش حریم خصوصی و امنیت، تماس ها (Call) را انتخاب کنید.

۲-در بخش چه کسی می تواند با من تماس بگیرد، تنظیمات خودرا از همه به مخاطبان من یا هیچ کس تغییر دهید. افرادی که در لیست مخاطبان شما هستند و هیچ گاه نمی خواهید صدای آنها را بشنوید را به بخش استثناها اضافه کنید.

۳-برای پنهان کردن آدرس آی پی خود، در قسمت تماس ها به بخش نقطه به نقطه (Peer-to-Peer) مراجعه نموده و آنرا به هیچ گاه تغییر دهید. این تغییرات بصورت خودکار ذخیره خواهند شد.

کاربران iOS که تمایلی ندارند تماسهای تلگرام آنها با آی کلود همگام سازی شود، باید تب یکپارچگی تماس iOS (iOS Call Integration) را کشیده و آنرا غیرفعال کنند.

کاربران می توانند دریافت پیامهای صوتی را محدود کنند اما این کار مستلزم آنست که مشترک سرویس تلگرام پریمیوم شوند.

هنگامی که تغییر تنظیمات تماس انجام شد:

۱-به قسمت حریم خصوصی و امنیت برگردید

۲-روی پیامهای فوروارد شده بزنید

۳-آن را از همه به مخاطبان من یا هیچ کس تغییر دهید.

در تب استثناها، تماس هایی که نمی خواهید پیامهای فورواردی را از آنها دریافت کنید را اضافه کنید.

۸- یک کد عبور برای دسترسی به اپلیکیشن ایجاد کنید

تلگرام حاوی اطلاعات شخصی، چتها، تماس ها و اطلاعاتی است که مخاطبانتان با شما در میان گذاشته اند. باید یک لایه امنیت اضافی مانند کد عبور برای دسترسی به تلگرام ایجاد کنید.

برای این کار باید:

۱-به قسمت حریم خصوصی و امنیت رفته و کد عبور و فیس آی دی (Passcode&FaceID) را انتخاب کنید.

۲-روی گزینه کد عبور را فعال کنید بزنید

۳-سپس گزینه های کد عبور را برای انتخاب اینکه یک کد چهار رقمی می خواهید یا تلفیقی از عدد و حروف را انتخاب کنید.

۴-کد عبور را دو بار وارد کنید و به همین راحتی تنظیمات تغییر می کند.

همچنین می توانید یک مدت زمان را مشخص کنید که بعد از آن تلگرام برای دسترسی به چتها، کد عبور درخواست خواهد نمود. در بخش قفل خودکار یا اتو-لاک (Auto-Lock)، زمان مورد نظرتان را انتخاب کنید.

۹- همگام سازی تماس با اپلیکیشن های دیگر را غیرفعال کنید

همگام سازی تماس به مفهوم آنست که افراد لیست مخاطبان گوشی شما به حساب تلگرام شما اضافه می شوند. هر چند این کار به ساخت شبکه اجتماعی شما کمک می نماید اما شاید نخواهید برخی از شماره های تلفن، شما را در تلگرام پیدا کنند.

۱-از قسمت تنظیمات، بخش حریم خصوصی و امنیت را باز کنید.

۲-به پایین صفحه رفته تا تنظیمات دیتا را مشاهده کنید.

۳-تب همگام سازی مخاطبان در بخش مخاطبان را بکشید تا غیرفعال شود.

اگر می خواهید مخاطبان همگام سازی قبلی را حذف کنید، روی حذف مخاطبان همگام سازی شده بزنید.

موانع امنیتی را برای یک تجربه امن در تلگرام اضافه کنید

اگر می خواهید یک حضور اجتماعی امن در تلگرام داشته باشد، بهترین کار این است که تدابیر امنیتی اضافی را بکار ببندید. از تغییر تصویر پروفایل تا حذف همگام سازی مخاطبان، کارهای زیادی است که می توانید برای افزایش امنیت حساب خود انجام دهید. تنظیمات جاری در این اپلیکیشن برای کاربران کافی است تا حریم خصوصی خودرا مدیریت و حفظ کنند.

منبع:

1402/01/07
16:51:29
5.0 / ۵
217
تگهای خبر: iOS , آنلاین , پیام رسان , تلگرام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ۹ سفارش برای تقویت امنیت در تلگرام
نظر شما در مورد ۹ سفارش برای تقویت امنیت در تلگرام
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها