ناپایدارترین سفره های آب زیرزمینی در كشور كدام ها هستند؟

ناپایدارترین سفره های آب زیرزمینی در كشور كدام ها هستند؟ برتریها: منابع آب زیرزمینی در كشور با وجود بارندگی های كم سابقه در سال آبی جاری همچنان در وضعیت نامطلوبی قرار دارند و بارش ها نتوانسته كسری مخازن آب زیرزمینی كه طی چند دهه برداشت بی رویه به وجود آمده است را جبران كند.به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، طبق آمار و اطلاعات وزارت نیرو، سطح آب زیرزمینی در اغلب دشت های كشور افت شدیدی كرده است و تابحال بیشتر از ۴۰۰ محدوده از ۶۰۹ محدوده مطالعاتی كشور در شرایط ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار گرفته اند. در ادامه به شش نكته درباره آب های زیرزمینی اشاره شده است.

*هرچه ضخامت آبخوان كمتر و افت سطح آب بیشتر باشد آبخوان در وضعیت ناپایدارتری قرار دارد. این نسبت را كه شاخصی برای سنجش پایداری منبع آب زیرزمینی است «میرایی» می نامند و به عبارتی مبین عمر آبخوان در صورت ادامه روند برداشت فعلی است.

*طبق شاخص «میرایی» ناپایدارترین آبخوان های كشور به ترتیب آبخوان كِردی شیرازی در استان هرمزگان، آبخوان ارسنجان در استان فارس و آبخوان دامنه در استان اصفهان است.

* حل مشكل این آبخوان ها با وجود وضعیت بسیار ناپایداری كه دارند، پیچیده و سخت نیست چونكه مصرف از این آبخوان ها كم است. برای مثال كل مصرف كشاورزی از آبخوان كردی شیرازی ۶ میلیون متر مكعب در سال است. این مقدار حدود یك صدم درصد از مصرف كل آب زیرزمینی در كشور است.

* مشكل اصلی در واقع در محدوده هایی است كه در شرایط ناپایدار قرار دارند و میزان مصرف آب زیرزمینی از آنها زیاد است. در محدوده های این چنینی در بخش های شرب، كشاورزی و صنعت وابستگی زیادی به آب زیرزمینی وجود دارد و درصورت اتمام منبع آب زیرزمینی معیشت و اقتصاد منطقه به خطر می افتد. از مهم ترین آبخوان هایی كه دارای چنین شرایطی هستند می توان به آبخوان های قزوین، تهران - كرج، ورامین، ساوه، ابهر - خرمدره، قروه - دهگلان، فریمان - تربت جام، مشهد، زنجان، نیشابور و هشتگرد اشاره نمود.

* مصرف كشاورزی در محدوده مطالعاتی قزوین كه در شرایط بسیار ناپایدار قرار دارد ۱۷۰۰ میلیون مترمكعب در سال است، این یعنی حجم بالایی از كشاورزی در این محدوده وابسته به آب زیرزمینی است همینطور در محدوده تهران - كرج سالانه حدود ۱۰۰۰ میلیون مترمكعب آب زیرزمینی برای تامین آب آشامیدنی برداشت می شود. این عدد معادل ۲۰ درصد كل مصرف كشور از آب زیرزمینی در بخش شرب است و نشان داده است كه جمعیت بسیار زیادی در این محدوده برای تامین آب آشامیدنی وابسته به آب زیرزمینی هستند در حالیكه آبخوان این محدوده در شرایط ناپایدار قرار دارد.

* نكته قابل توجه این است كه برخی محدوده های بسیار ناپایدار در ناحیه استان های البرز، قزوین، زنجان و همدان تمركز دارند. در این نواحی محدوده های مطالعاتی هشتگرد، اشتهارد، قزوین، ابهر - خرمدره، زنجان، كبودرآهنگ، همدان - بهار، كنگاور و كمیجان همگی در شرایط بسیار ناپایدار هستند همینطور جمعیت این چهار استان حدود ۷ میلیون نفر است ازاین رو می توان حدس زد كه در صورت از بین رفتن منبع آب زیرزمینی در این منطقه چه چالش بزرگی ایجاد می شود.
1398/05/03
11:10:27
5.0 / ۵
4712
تگهای خبر: صنعت , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ناپایدارترین سفره های آب زیرزمینی در كشور كدام ها هستند؟
نظر شما در مورد ناپایدارترین سفره های آب زیرزمینی در كشور كدام ها هستند؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها